REGRUTIMA PROGLEDATI KROZ PRSTE!

• Od ministarstava odbrane i policije tražićemo da mladićima iz dijaspore, do donošenja novog zakona, i ovog leta na granici bude progledano kroz prste, kaže Srećković

Ministar za dijasporu Srđan Srećković, kaže za „Vesti“ da će tražiti od Ministarstva odbrane i MUP Srbije da mladi iz dijaspore koji još nisu regulisali vojnu obavezu ili su protiv njih podnete krivične prijave, ipak slobodno ovog leta dođu u Srbiju.
U iščekivanju novog zakona kojim će se regulisati služenje vojnog roka, Ministarstvo odbrane Srbije tvrdi da će delovati isključivo po važećem zakonu, te da bi svi oni koji su izbegavali vojsku ili su protiv njih podnete krivične prijave, mogli da imaju neprijatnosti ukoliko odluče da ovo leto provedu u matici.
– Iznećemo predlog ministarstvima odbrane i policije i tražiti njihovu saglasnost da, do donošenja novog Zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi, tim mladićima na granici bude „progledano kroz prste“. Verujem da ćemo tu saglasnost dobiti, kao što smo je dobili za novogodišnje praznike – kaže Srećković.

• Da li se zna kada bi novi Zakon o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi mogao biti usvojen?
– On je u skupštinskoj proceduri, ali zaista nisam siguran kada će biti uvršten u dnevni red. Očekujem da to bude na nekoj vanrednoj sednici pre letnje pauze ili najkasnije na jesen, kada će poslanici razmatrati i novi Zakon o dijaspori.

Savetujem odlaganje vojnog roka

Koji je savet mladim ljudima u rasejanju?
– Moj iskren savet je da svi koji još nisu napunili 30 godina života, u skladu sa zakonom, posredstvom naših diplomatsko- konzularnih predstavništava odlažu služenje vojnog roka i da na taj način dočekaju trenutak kada će Vojska Srbije biti apsolutno profesionalna.

• I donošenjem novog zakona, mnogo mladića iz dijaspore će izbegavati Srbiju, jer su protiv njih već podnete brojne krivične prijave. Da li tu može da se nešto učini?
– čim se usvoji taj zakon, Ministarstvo za dijasporu će tražiti da se usvoji još jedan zakon o amnestiji kojim će se obustaviti svi dosadašnji krivični postupci protiv regruta u Srbiji, a posebno prema onima koji će ove godine navršiti 30 godina života, a u međuvremenu su protiv njih podnete krivične prijave. Istovremeno, očekujemo da će najkasnije do početka 2011. godine Vojska Srbije biti profesionalna, tako da će tada i u potpunosti biti rešen problem vojne obaveze.

• Sve je začudilo to što se odustalo od otkupa vojnog roka, mada je Ministarstvo odbrane napravilo čak i „cenovnik“?
– Jednostavno, otkup vojnog roka ne bi nikako mogao da prođe pred našim ustavnim sudom. Znači, to nije bilo pitanje nečije volje ili želje, već pravnog sistema Srbije. Razumem i potpuno podržavam zahteve naših ljudi u dijaspori, ali oni moraju da imaju na umu da prema Ustavu Srbije svi državljani su ravnopravni, bez obzira gde živeli.

đ. BAROVIć
J. OLUIć