Ukoliko se iseljavanje ne zaustavi, Jablanički okrug će uskoro imati onoliko stanovnika koliko ih je bilo pre dvesta godina
U devet od trinaest opština Jablaničkog i Pčinjskog okruga broj stanovnika u poslednjih šest decenija neprestano opada. U odnosu na 1948. godinu, veći broj žitelja, prema popisu iz 2002. godine, imali su samo okružni centri Leskovac i Vranje i opštine Bujanovac i Preševo gde većinsko stanovništvo čine Albanci.
Reka migracije sa juga Republike krenula je odmah posle rata, da bi u poslednje dve decenije u pojedinim opštinama poprimila razmere demografske katastrofe. Sve je više napuštenih kuća, pojedina sela ostala su prazna, škole se zatvaraju, opustele livade i njive, koje su nekadašnji doseljenici stvarali krčenjem šuma, ponovo zarastaju, putevi i staze nestaju u korovu.
Prema podacima Zavoda za proučavanje sela u Beogradu, koji su saopšteni na prošlogodišnjem naučnom skupu Vlasinski susreti, na području Jablaničkog okruga nestaje 68 od ukupno 331 sela. Najugroženije su opštine Crna Trava, Medveđa i Bojnik. Od 25 crnotravskih sela, sedamnaest održavaju starci. U Bojniku je dvanaest sela pred gašenjem, u Lebanu sedam, u Leskovcu osam, dok će u Medveđi opusteti čak 43 sela. Na pomenutom skupu ocenjeno je da država nema strategiju za zaustavljanje iseljavanja. Na području Jablaničkog okruga, 1981. godine je živeo 262.531 stanovnik, 14.697 više nego 2002. godine, a danas ih je svakako još manje. Ukoliko se nastavi sadašnji trend, Jablanički okrug će uskoro imati onoliko stanovnika koliko ih je ovde bilo pre dvesta godina.
Barjak migracije sa juga poneli su pečalbari koji su trbuhom za kruhom krenuli u razvijenije krajeve. Mnogi od njih su vremenom povukli i svoje porodice. Crna Trava je 1948. godine imala 13.614 stanovnika, da bi prema poslednjem popisu njihov broj pao na 2.561. Podaci govore da ih je trenutno tek 1915, a ovde strahuju da će naredni popis opština dočekati sa manje od hiljadu duša. Godišnje umre deset puta više nego što se rodi, prosek starosti je preko sedamdeset godina. Predsednik opštine Slavoljub Blagojević kaže da opština ne može da učini ništa bez pomoći države.
O sumornoj demografskoj slici najbolje govori podatak da na području ove opštine ima samo 58 učenika, škole su zatvorene u većini sela, a u prvi razred minule jeseni krenulo je samo pet školaraca. U osmogodišnjoj školi u Sastavu Reka, gde je nekada bilo više od stotinu učenika, sada u prva četiri razreda nema nikog, takođe ni u šestom, a u petom, sedmom i osmom razredu nastavu pohađaju po dva đaka. Prema poslednjem popisu, u Ostrozubu je živeo samo jedan stanovnik, u Rajčetinu šest, u Bistrici osam.
Slična je situacija i u Medveđi gde je broj stanovnika u posleratnom periodu prepolovljen. Srbi se sele u pravcu Beograda, a Albanci prema Prištini.
– Zabrinuta sam zbog svega što se dešava i pitam se da li će država da donese program raspodele stanovništva. Opština Medveđa se prazni, industrije nema, privatizacija nije uspela, bez posla je oko 1.200 ljudi. Mladi odlaze radi školovanja, iako ovde postoje uslovi za srednje, pa čak i za visoko obrazovanje, jer su otvorena odeljenja Pravnog i Ekonomskog fakulteta. Svi oni koji odu na školovanje van Medveđe ne vraćaju se više. Odlaze pravnici, ekonomisti, lekari, inženjeri. Broj đaka opada, ne samo po selima, već i u samoj Medveđi. Godine 1994. u prvi razred su upisana tri odeljenja, u školskoj 2009/2010 begin_of_the_skype_highlighting 2009/2010 end_of_the_skype_highlighting. dva odeljenja sa po petnaest učenika, a iduće jeseni u prvi razred će krenuti samo jedno odeljenje – jada se za naš list Jadranka Božović, načelnica Opštinske uprave u Medveđi.
U Tularu je nekada bilo od 600 do 700 učenika, a sada ima samo 34 školarca, u prvom, drugom i četvrtom razredu nema učenika, a na jesen će škola pasti na 23 osnovca. Slično je u Lecu i Budžumetu, pa čak i u turističkoj Sijarinskoj Banji.
Na području Pčinjskog okruga najteža je situacija u opštinama Trgovište i Bosilegrad. Predsednik bosilegradske opštine Vladimir Zaharijev kaže za naš list da je najveći talas migracije ovu opštinu pogodio između 1981. i 1991. godine, broj žitelja ove opštine opao je sa osamnaest na manje od jedanaest hiljada, a poslednjih godina broj stanovnika se zadržava na desetak hiljada.
– Ljudi idu trbuhom za kruhom. Država ne vodi dovoljno računa o nama koji smo na obroncima zemlje. Privreda je nerazvijena, posla nema, dve do tri hiljade sezonskih radnika iz ove opštine odlazi u pečalbu u Crnu Goru, Negotinsku krajinu i u brojne gradove Srbije gde nalaze uslove za egzistenciju. Na sreću, oni se vraćaju, tako da više nema naglog iseljavanja. S druge strane, poslednjih godina imamo masovan povratak Bugara sa ovog područja koji su živeli u Makedoniji, odakle se do sada vratilo oko dve hiljade naših iseljenika – ističe Zaharijev.
Prema njegovim rečima, bosilegradskim selima za sada ne preti gašenje, ali već za deset do dvadeset godina počeće da nestaju, jer tamo žive uglavnom staračka domaćinstva. I broj učenika stagnira, a škole se održavaju čak i tamo gde ima samo po jedan ili dva učenika.