DVE NEDELJE ZA PRIJAVU BIRAčA
Građani Srbije koji žive u inostranstvu, a koji do sada nisu iskoristili svoje pravo glasanja van Srbije, imaju dve sedmice da dostave potrebne podatke za glasanje na predsedničkim izborima 20. januara iduće godine, odnosno da se upišu u posebnu evidenciju birača. Svaka promena prebivališta u inostranstvu, takođe zahteva evidenciju u najbližom diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije.
Srpski državljani u dijaspori koji su upisani u birački spisak u Srbiji biće evidentirani za glasanje ako do 30. decembra u ponoć dostave lične i podatke o prebivalištu najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu Srbije u inostranstvu, saopštila je Republička izborna komisija u subotu uveče.
Slab odziv
Na poslednjim izborima za Skupštinu Srbije 21. januara 2007. godine od prijavljenih 31.334 birača u inostranstvu glasalo je svega 31,5 odsto, odnosno 9.871 građana. Tada je najviše glasača bilo u Nemačkoj (2.015), pa u Crnoj Gori (1.269) i Francuskoj (1.032).
Građani Srbije u dijaspori i Crnoj Gori podatke mogu da dostave lično, poštom, faksom i elektronskom poštom (imejl). Državljani Srbije koji imaju prebivalište u Crnoj Gori te podatke do 30. decembra dostavljaće RIK-u, jer Srbija nema diplomatsko-konzularno predstavništvo u Crnoj Gori. Obrasce za podnošenje prijave mogu preuzeti u udruženjima za raseljena lica sa područja Srbije ili na internet prezentaciji RIK-a.
RIK je usvojio tekstove odvojenih javnih oglasa kojima obaveštava građane Srbije u Crnoj Gori i rasejanju o raspisivanju predsedničkih izbora i odlučio da glasački listići i drugi izborni materijal bude štampan u Javnom preduzeću „Službeni glasnik“.
Pravo da glasaju u Diplomatsko-konzularnim predstavništvima Srbije pripadnicima dijaspore omogućeno je izmenom izbornog zakonodavstva prvi put za predsedničke izbore 2004. godine kada je za prvog čoveka Srbije izabran kandidat Demokratske stranke Boris Tadić. Na osnovu ovog prava, naši državljani u inostranstvu imali su prilike da glasaju i na referendumu za novi ustav, oktobra 2006. godine, kao i na parlamentarnim izborima januara 2007. godine. Izlaznost je po pravilu bila znatno ispod proseka ostvarenog na biralištima u Srbiji što je izazvalo polemike o svrsishodnosti organizovanja glasanja van matice. Mogle su se čuti teze da treba ukinuti pravo glasanja u inostranstvu jer je preskupo, do predloga da srpskim državljanima koji žive van Srbije treba na drugi način omogućiti realizaciju biračkog prava, kao što je glasanje poštom.