Lepeza rešenja
Da li rešenje o Kosmetu, koje bi usvojila Vlada i Skupština i podržao Predsednik Republike Srbije, treba da bude izneto na referendum građana?
U nastojanju da doprinesem što efikasnijem radu ovog Skupa sačinio sam listu predloga za rešenje kosmetskog pitanja, pri čemu se nisam ograničio na one objavljene u „Politici”. Ređam ih po „radikalnosti”, i to ne ulazeći u njihove podvarijante i uglavnom ne navodeći njihove autore, nego samo dajući njihove najopštije karakteristike. Po sebi se razume da lista koja sledi može da bude dopunjena.
1. Plan naše vlasti za olakšanje položaja srpskog i drugog nealbanskog življa na KiM putem decentralizacije tamošnje vlasti i autonomno-teritorijalnog povezivanja delova KiM u kojima je taj živalj većina ili je to bio pre nekoliko godina (pre terorističko-etničkog čišćenja i NATO bombardovanja).
2. Podela KiM (u sastavu Srbije) na dva entiteta, albanski i srpski.
3. Administrativno-teritorijalno smanjenje KiM uključenjem delova koji to hoće u neposredni upravni sistem naše zemlje (uzgred, tim mojim predlogom „Politika” je otvorila rubriku „Kako rešiti status Kosova i Metohije”).
4. KiM kao član konfederacije sa Srbijom i Crnom Gorom.
5. Podela KiM i potpuno osamostaljenje onog dela na kome su Albanci bili većina do pre nekoliko godina.
6. Srbija treba da „ponudi Albancima svoju teritoriju KiM na dugoročnu socijalnu, političku i ekonomsku upotrebu na vreme od iks godina uz godišnju naknadu od iks $” (Law Firm „Vanable” Bob Turudich, James Jatras, conressman Philip Crane i congressman Franz Wolf, Washington DC).
7. Prijem Srbije i Crne Gore u EU sa nadom da će Srbija lakše moći da se pomiri sa gubitkom KiM u tom novom integrativnom okviru u kome su državne granice relativizovane.
8. Secesija celog KiM
9. Pošto mogućnost nacionalno-državnog ujedinjenja u regionu ne može biti uzeta u ozbiljno razmatranje ako se ograniči samo na Albance, onda treba obaviti sporazumnu državnu prekompoziciju velikog dela teritorije bivše SFRJ, polazeći od želje naroda da se pre ulaska u EU ujedine u svoje nacionalne države, što bi praktično značilo povećanje Albanije, Srbije i Hrvatske, a smanjenje BiH i Makedonije.
Pre nego što pređemo na analizu predloga, njihove valjanosti i ostvarivosti, razloga za i protiv njih, želim da pobrojim neka pitanja, probleme, načela, posledice… koje bi, po meni, trebalo imati na umu. Naravno, pritom valja razmotriti i mogućnost kombinovanja navedenih i drugih predloga, kako u dijahronoj (etapnoj) tako i sinhronoj perspektivi.
o Kako u našoj zemlji postići što širu i trajniju saglasnost o rešenju, naročito kada se uzme u obzir da će se pregovori o KiM najverovatnije protegnuti na više od jedne Vlade i Skupštine?
o Za koje rešenje naša vlast ima moć i demokratski mandat?
o Da li rešenje koje bi usvojila Vlada i Skupština i podržao Predsednik Republike Srbije treba da bude izneto na referendum građana?
o Kakvi su izgledi istovremeno demokratske, patriotske i proevroatlanske vlasti kod nas da se održi ako pristane na pojedina rešenja?
o Kakve su šanse da SPC podrži ili barem ne sprečava usvajanje pojedinih rešenja?
o Da li je moguće i kako sprečiti namere Albanaca i nekih međunarodnih faktora da tamo de fakto i prećutno (pošto je to neuporedivo teže postići de jure i izričito) stabilizuju i ojačaju stanje nepovoljno po srpski i ostali nealbanski živalj i našu zemlju u celini? Recimo, njihovu nameru da eventualna decentralizacija ne obuhvati bezbednosnu i pravosudnu vlast i nameru da spreče administrativno-teritorijalno povezivanje delova KiM na kojima taj živalj čini ili je donedavno činio većinu?
o Kome koriste a kome odmažu oni koji se zalažu za potpuno državno razdvajanje Crne Gore i Srbije? Kako zvuči stav da Crnogorci i Srbijanci ne mogu ostati ni u labavoj državnoj zajednici, dok Albanci i KiM moraju ostati sa Srbima u državi Srbiji?
o Kakve bi bile posledice pojedinih rešenja po teritorijalni integritet Crne Gore?
o Koje bi regionalne posledice pojedinih rešenja valjalo očekivati i sa kojom verovatnoćom?
o Kakve bi bile bezbednosne posledice pojedinih rešenja po našu zemlju i region, kao i borbu protiv međunarodnog terorizma, trgovine ljudima i narkoticima, šverca…?
o Koja se rešenja mogu braniti pozivanjem na presedane u svetu?
Koja na međunarodno i domaće pravo. A koja na moral.
o Kako izgledaju predloženja rešenja u svetlu ljudskih, građanskih, nacionalnih i manjinsko-nacionalnih prava i dužnosti?
o Kakvo rešenje je u interesu odlučujućih činilaca u dominantnom svetu?
o Da li je moguće povezati eventualni pristanak naše države na izvesne ustupke na KiM sa njenim eventualnim zahtevom za ubrzani prijem u EU, Partnerstvo za mir sa NATO i sam NATO, ali i značajne finansijsko-ekonomske i druge kompenzacije?
o Možemo li barem ovlašno predvideti kakvu će politiku prema našoj zemlji i njenom KiM voditi Administracija predsednika Buša u njegovom drugom mandatu i Kongres SAD u kome potpuno dominira njegova partija?
o Da li bi bila korisna ideja o održavanju svetskog kongresa naše dijaspore posvećenog srpskom pitanju u celini i posebno rešenju kosovsko-metohijskog problema?
o Kako barem smanjiti uticaj onih inostranih predstavnika, funkcionera, eksperata, vojnika, službenika… koji su u neprekidnom strahu od moguće albanske odmazde na KiM i koji zbog toga, ali i u interesu lične promocije prikazuju tamošnje stanje boljim ili barem manje lošim nego što stvarno jeste.