“Resetujte“ svoje finansije

“resetujte“-svoje-finansije

pixabay

Nova finansijska godina je pred nama, a stručnjaci kažu da je ovo pravo vreme da “resetujete“ svoje finansije.

Evo i kako.

Stručnjak za finansije i osnivač Šugar mama TV-a, Kena Kembel, smatra da iako to može da bude težak korak, on je ključan za preuzimanje vaših finansija.

– Možemo da pogledamo kakva je naša finansijska situacija izgledala u ovo doba prošle godine, pa i dve godine ranije. Da vidimo kako nam ide, da li poboljšavamo svoje finansijsko blagostanje, i da počnemo da postavljamo neke nove ciljeve u finansijskom smislu – objašnjava Kembel.

Prema njenim rečima, ne bi bilo loše da ove godine budite organizovaniji sa svojim računima, da imate bolji uvid u vaše odbitke, da vidite da li ste napredovali u karijeri.

– Pogledajte vaše transakcije i vidite koliko stvari koštaju. Mnogi od nas su videli da nam računi za energiju rastu, računi za gas takođe, pa i planovi za mobilni telefon su skuplji – ističe Kembel.

Ona smatra da treba da počnete da zapisujete svoje prihode i troškove tokom šestomesečnog ili godišnjeg perioda, kako bi ste dobili jasniju sliku o tome kuda ide vaš novac. Ujedno zapišite svoja dugovanja i imovinu.

Lista prioriteta

Sa sve većim troškovima života mnogi su se odrekli ne samo luksuznih stvari, nego i drugih stvari u svom budžetu.

Zato Kembel i savetuje da pogledate svaki trošak na listi i izvršite analizu, da li vam to treba ili ne. Stvari kao što su namirnice i računi za električnu energiju biće deo liste “mora“, dok pretplate na zabavu mogu da pređu u deo “želje“.

Prema njenim rečima, uštedu je moguće ostvariti tako što ćete pozvati različite distributere energije, gasa i ispitati da li možete neke stavke možete jeftinije da dobijete. Ujedno kupovina jeftinijih namirnica na različitim mestima, takođe, može da bude opcija.

Postavite realan budžet

Sledeći korak je da postavite realan budžet i da postavite neke ciljeve.

Na primer, vaš cilj može da bude izlazak iz potrošačkih dugova ili izgradnji fonda za hitne slučajeve, ili ušteda više za penziju.

Ukoliko ste jasni u vezi sa svojim ciljevima to će vam pomoći da postavite realan budžet koji će doprineti ostvarivanju vašeg cilja.

Finansijski izazov

I dok finansije mogu da budu dosadne, postavljanje izazova može da vam pomogne u uštedi novca.

Na primer, to može da bude štedljiv februar ili mesec bez mesa. Međutim, prema rečima Kembel, još bolje je ukoliko se fokusirate na generisanje prihoda.

Nije sramota tražiti pomoć

Procena vaših finansija može da bude ogroman zadatak i postoji niz usluga, uključujući besplatne i pro-bono usluge, koje mogu da vam pomognu u težim pregovorima, uključujući konsolidaciju dugova i poslovanje sa bankama.

Prema rečima Kembel, važno je ukloniti sramotu oko traženja pomoći za finansijske probleme.

Detaljnije