Predsednik Komisije za sprovođenje referenduma Siniša Karan rekao je da je na glasanje u nedelju izašlo 680.116 glasača, odnosno 55,77 odsto od ukupnog broja upisanih u birački spisak.
Na pitanje „Da li podržavate da se 9. januar obeležava i slavi kao Dan Republike Srpske?“, „za“ je glasao 677.721 građanin, odnosno 99,81 odsto. Protiv je bio 1.291, odnosno 0,19 odsto.
Bila su 2.264 nevažeća glasačka listića.
„Republički referendum je uspešno obavljen i rezultat referenduma je punovažan“, istakao je Karan na konferenciji za medije.
Konačni izveštaj će biti dostavljen Skupštini RS na usvajanje, a rezultati će biti objavljeni u Službenom glasniku.
„Nije bilo pritužbi na postupak refernduma i može se reći da je dobio podršku građana“, zaključio je Karan.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je, nakon saopštavanja prvih rezultata, da je posebno ponosan na činjenicu da je sve prošlo bez incidenata i dodao da će 25. septembar ući u istoriju RS.
Kako je rekao, srpski narod je na referendumu pokazao političku zrelost i političku odlučnost.
I premijerka RS Željka Cvijanović takođe je izrazila zadovoljstvo što je referendum protekao u miru i toleranciji i što nije bilo nikakvih incidenata.
Svi oni koji ne mogu da se identifikuju sa 9. januarom kao Danom Republike, dodala je Cvijanovićeva, neće biti obavezni da ga proslavljaju.
Pravo glasa imalo je 1.219.399 građana koji su mogli da glasaju na 1.855 glasačkih mesta.
Odluka zvanične Banjaluke da održi referendum, uprkos odluci Ustavnog suda BiH da je neustavan, izazvala je oštre varnice u celom regionu, pa su se u poslednjih nekoliko nedelja čule vrlo burne izjave zvaničnika.
Održavanje referenduma jedino je podržala Rusija, dok su se njemu protivili predstavnici međunarodne zajednice, Evropske unije, Saveta za implementaciju mira u BiH. Nije ga podržao državni vrh Hrvatske, a ni Srbije.