I pored infomacija koje stižu u redakciju „Vesti“ o velikom interesovanju srpske dijaspore za predstojeće izbore i nadama da će na glasačka mesta izaći u velikom broju, prema dopisu koji je Konzulat SCG iz Sidneja poslao Republičkoj izbornoj komisiji, nema mesta optimizmu. U pomenutom dopisu se, između ostalog, kaže:
– Očekivani odziv birača, i pored naše najšire akcije oglašavanja poziva za upisivanje u birački spisak i glasanje, do sada je bio vrlo slab. Stiglo je tek oko 50 prijava u oba naša diplomatsko-konzularna prdstavništva (DKP), od čega je samo polovina bila sa svim potrebnim podacima – navodi se u dopisu koji je potpisao generalni konzul Slobodan Bojić.
Bez dozvole
Iz generalnog konzulata SCG u Torontu RIK-u je poručeno da još nije dobijen pozitivan odgovor kanadskih vlasti za održavanje predsedničkih izbora na teritoriji te države.
Kao razlog ove nezainteresovanosti navodi se činjenica da jedan broj potencijalnih birača duže vremena živi i radi na ogromnoj udaljenosti od Srbije, a da s druge strane i veliki broj njih ne ispunjava sve propisane uslove na izlazak na izbore. Ne treba zanemariti ni velike finansijske izdatke organizacije izbora van DKP, pa se postavlja kao opravdano pitanje i otvaranje posebnih mesta za glasanje, zaključuje se u ovom dopisu.
Na Novom Zelandu raštrkanost stanovništva je velika, pa iako ima oko 5.000 ljudi, trebalo bi otvoriti biračka mesta samo tamo gde je upisano više od 100 birača – kaže se u otvorenom telegramu ambasade SCG iz Kambere RIK-u . U tekstu se dodaje da, iako mnogi građani srpskog porekla imaju državljanstvo SCG, ima dosta opnih koji ne poseduju pasoše, jer ne žele da za njih plate 300 dolara. Ima i onih koji otvoreno kažu da nisu zainteresovani za izbore, jer ne poznaju predsedničke kandidate, a da svoje pravo da glasaju već ostvaruju u Australiji, zaključuje se u tekstu iz Kambere.
Crkvene frakcije
U otvorenom telegramu ambasade SCG iz Kambere RIK-u se preporučuje da bi izbori trebalo da se organizuju samo u Kamberi i Sidneju, uz napomenu da je glasanje po crkveno-školskim opštinama isključeno zbog antagonizma dve crkvene frakcije, čime bi regularnost izbora bila ugrožena.
Generalni konzulat SCG u čikagu navodi da su građani SCG koji žive u američkim saveznim državama koje su daleko od čikaga manje zainteresovani za izbore, jer ne znaju da li će moći da glasaju bliže mestu stanovanja.
Predlaže se otvaranje nekoliko izbornih mesta van čikaga, u delovima SAD sa brojnijom srpskom populacijom, uključujući Los Anđeles.
Ambasada SCG u Kuvajtu, koja pokriva sedam arapskih zemalja, iznela je procenu da će se oko 100 birača prijaviti za glasanje u Kuvajtu, dok će većina građana SCG iz Ujedinjenih Arpaskih Emirata, kojih je oko 1.000, glasati u Srbiji, s obizrom na to da se na leto obično vraćaju u domovinu.