ROJTERS LAŽE

Britanska agencija u svetske medije plasirala informaciju da je na Kosovu u toku 1998. i 1999. ubijeno 10.000 civila Albanaca.

Britanska novinska agencija Rojters u tekstu o Kosovu i Metohiji objavljenom 12. juna navodi da je u južnoj srpskoj pokrajini tokom rata 1998-1999. godine ubijeno čak 10.000 nedužnih albanskih civila! Ovu Rojtersovu tvrdnju, koja nema nikakve veze sa realnošću, kao nespornu činjenicu prenelo je na desetine svetskih medija! Niko od nadležnih državnih organa u Srbiji nije, međutim, našao za shodno da bar pokuša da demantuje Rojters i spreči širenje strašne laži po svetu. Zašto?!

Savetnik za medije Borisa Tadića Nebojša Krstić objašnjava da se „predsednik ne bavi demantovanjem“.

– Nije na predsedniku da demantuje Rojters. Time treba da se bavi Ministarstvo za Kosovo i Metohiju – kratko nam je odgovorio Krstić.

Odalović: Poginulo i 2.500 Srba

Šef vladine Komisije za nestala lica Veljko Odalović kaže za Press da je prema podacima koje on poseduje na Kosovu tokom rata 1998-99. godine stradalo ukupno 9.000 ljudi, uključujući 2.080 osoba koje se vode kao nestale, a od njih je 570 Srba i nealbanaca. U tu brojku su uključeni i civili, ali i vojnici, policajci i teroristi iz OVK.

– Na Kosovu je od 1. januara 1998. godine stradalo oko 9.000 ljudi, mada tačan broj još nije ustanovljen i moguće je da ih je bilo i više. Od ovog broja 2.500 osoba su Srbi i nealbanci – objašnjava Odalović.

U vladinoj Kancelariji za saradnju sa medijima pokušali smo da dobijemo odgovor na isto pitanje – zašto premijer Koštunica nije reagovao povodom spornog Rojtersovog teksta? Šef ove kancelarije Milivoje Mihajlović napominje da ovo nije prvi put da Rojters i drugi strani mediji iznose netačne podatke, i kaže da oni ne mogu da demantuju „sve gluposti koje se objavljuju po svetu“.

– Te i takve lažne navode o Kosovu treba da demantuje Ministarstvo za Kosovo i Metohiju. Ipak, evo obećavam da ću tokom dana kontaktirati novinara Rojtersa koji je napisao sporni tekst i uputiti ga na Veljka Odalovića iz vladine Komisije za nestala lica, koji može da mu da precizne podatke o broju poginulih i nestalih na Kosmetu – kaže Mihajlović.

Konačno, u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju zahvalili su nam što smo ih obavestili da Rojters objavljuje netačne podatke, ali su nas takođe upozorili da ne treba da gajimo iluzije da će njihov eventualni demanti bilo šta promeniti.

– Nije to prvi Rojtersov tekst u kojem navode da je 10.000 Albanaca civila stradalo na Kosovu tokom ’98. i ’99. godine. To traje već nekoliko meseci i koliko god se mi trudili, ne možemo da im dokažemo da greše. Rojters jednostavno plasira spoljnopolitičke stavove Velike Britanije – kažu u pres-službi.

Državni sekretar Ministarstva za Kosovo i Metohiju Dušan Proroković kaže da je iznošenje preuveličanih podataka o broju albanskih žrtava samo jedan vid propagandnog rata koji traje već godinama.

– Ranije su britanski i američki mediji čak objavljivali da je na Kosovu stradalo 100.000 Albanaca. Vodeći svetski mediji svakodnevno objave po tridesetak tekstova o Kosovu i mi zaista ne možemo da reagujemo na sve netačne podatke koji se u njima iznose… – zaključuje Proroković.

U Rojtersu nisu hteli da razgovaraju na ovu temu.