Decenijska tradicija učešća predstavnika srpske zajednice u tradicionalnim marševima povodom Dana Anzaka, nastavila se i ove godine.
Udruženje srpskih veterana i njihovih potomaka u Australijii protekle nedelje bilo je zastupljeno brojnom delegacijom na defileu centralnim ulicama Sidneja, gde su bili pozdravljeni burnim aplauzima okupljenog naroda.
Članovi Udruženja krenuli su iz Srpskog centra u Bonirigu, gde su u ranim jutarnjim satima položili vence na biste generala Dragoljuba Mihailovića i vojvode Momčila Đujića. Po dolasku u centar Sidneja, povorku Udruženja srpskih veterana i njihovih potomaka, na čijem čelu je predsednik Džordž Petković, i ove godine predvodila je nekolicina veterana.
Uprkos poznom životnom dobu ponosno su marširali uz rame mlađih, koji takođe s ponosom nastavljaju da neguju tradiciju i sećaju se svojih dedova i pradedova koji su se borili u Prvom i Drugom svetskom ratu.
Pored veterana, na čelu srpske kolone bila su i dva para mladih Srba u narodnim nošnjama, koji su nosili barjake Srbije i Australije, a iza njih koračali su ostali, tradicionalno obučeni u crna svečana odela, a na glavama su nosili šajkače i šubare okićene kokardama.
Potomci veterana koji su marširali u čast slavnih predaka, s ponosom nose ordenje predaka i ističu svoje srpsko poreklo i kažu da će sećanje na neustrašive srpske vojnike čuvati i prenositi na svoje naslednike.
Povorka se kretala od Martin Plejsa, niz ulicu Elizabet sve do Hajd Parka i Vojnog memorijala koji se tamo nalazi. Srpska delegacija je po dolasku ispred Memorijala zajedničkom fotografijom ovekovečila još jedno učešće u maršu povodom Dana Anzaka i poručila da s nestrpljenjem čeka naredni skup u čast onih koji su se borili i dali svoje živote u velikim ratovima.
– Beskrajno sam ponosan na srpsko poreklo i na naše slavne pretke, na naše četnike, prave antifašiste – rekao nam je Đuro Đurić, član Komiteta za organizaciju srpske delegacije na maršu povodom Dana Anzaka.
– Naročito me čini ponosnim što sam direktni potomak pripadnika slavne Dinarske divizije, koja je pod vođstvom Vojvode Đujića spasila srpski narod severne Dalmacije i južne Like od zločina zloglasne hrvatske države tog vremena.
Đuro Đurić je rođen u Australiji, ali s ponosom ističe da su mu roditelji iz mesta Podinari kod Knina. On brižljivo čuva sećanje na hrabre pretke i prenosi tu uspomenu na svoje sinove Petra (13) i Davida (15).
– Uvek treba da čuvamo sećanje na svoju prošlost i na junake koji su nas sve zadužili i da u njihovo ime i nnihovu čast učestvujemo na ovim marševima. Iako njih više nema, oni nikada neće biti zaboravljeni dok je nas, njihovih potomaka, a zatim naše dece i njihove dece – poručio je Đurić.
Ovogodišnja ograničenja zbog pandemije sprečila su da sve savezničke delegacije na maršu budu brojnije, ali su učesnici izrazili nadu i uverenje da će već dogodine Dan Anzaka biti obeležen u normalnim uslovima i uz još brojnije učešće svih naroda koji su stajali uz rame Australijancima i Novozelanđanima u oba svetska rata.
Venci na spomenike u Melburnu i Adelajdu
Predstavnici srpske zajednici i članovi udruženja ratnih vetarana i srpskih boraca iz svetskih ratova okupili su se i u drugim gradovima Australije. Organizacija srpskih četnika Ravna Gora okupili su se u Melburnu, gde su se poklonili senima predaka i položili venac na spomenik Đenerala Draže Mihailovića ispred Srpskog nacionalnog centra u Karum Daunsu.
Svečano je bilo i u Adelajdu, ispred Srpskog centra Sveti Sava u Vudvilu, gde je takođe veliki broj potomaka srpskih četnika položio vence na spomenike đeneralu Draži Mihailoviću i vojvodi Momčilu Đujiću. Inače, upravo su u Adelajdu srpski ratni veterani prvi put učestvovali na maršu povodom Dana Anzaka, davne 1950. godine.
Ordenje
Na maršu u Sidneju na grudima mnogih iz naše delegacije blistalo je srpsko ordenje. Odlikovanja iz Prvog i Drugog svetskog rata mogu se videti i na priloženoj fotografiji: levo je Orden Belog Orla 4. klase sa mačevima za viteštvo, koji je ustanovio srpski kralj Milan 23. januara 1883. godine i bio je dodeljivan do 1945. godine. Ovaj orden je vojvoda Živojin Mišić dodelio generalu Draži Mihaloviću za vreme Prvom svetskog rata 1917. godine.
Desno je Kraljevski jugoslovenski ratni krst, koji je dodeljivan borcima generala Mihailovića i Ravnogorskog pokreta od 1941. do 1945. godine. Orden je zvanično dodelio Kralj Petar II 1965. godine u egzilu. Na njemu su portreti Kralja Petra II na prednjoj strani i Draže Mihailović na poleđini ordena.
Na reveru se vidi i srpska zastava i značka Organizacije srpskih četnika “Ravna Gora”.
Чланак S ponosom čuvaju sećanje na pretke се појављује прво на Vesti online.