Sa srpskim poslanicima iz parlamenata Slovenije, Rumunije, Mađarske i Makedonije

Predsednik Odbora mr Ivan Kostić je pozdravio goste i ukazao na dobru saradnju Ministarstva spoljnih poslova i Kabineta predsednika Vlade kada je u pitanju položaj Srba u regionu i Srba iz dijaspore. Kostić je naveo da je od velikog značaja da se kroz razgovor sa poslanicima srpskog porekla iz regiona upoznamo sa problemima sa kojima se susreću Srbi iz dijaspore. Podsetio je da je za Srbe u Sloveniji od velikog značaja osnivanje Nacionalnog saveta Srba u Sloveniji i da očekuje da se u skorije vreme Srbima u Sloveniji prizna status nacionalne manjine, jer ih u Sloveniji živi oko 65.000.

Prof. dr Slavomir Gvozdenović narodni poslanik srpskog porekla u Parlamentu Rumunije upoznao je članove Odbora sa položajem Srba u Rumuniji gde živi oko 18.500 Srba. Izneo je podatak da u Rumuniji ima šest srpskih osnovnih škola i jedna srpska gimnazija „Dositej Obradović“, ali da postoji problem prilikom obezbeđivanja udžbenika na srpskom jeziku u dovoljnom tiražu za sve studente i đake. U nastavku izlaganja izneo je da je od krucijalnog značaja za Srpsku pravoslavnu crkvu povratak imovine (Makrin Dom), kao i primenjivanje dvojezičnih natpisa na svim institucijama u Rumuniji. Takođe, dodao je da je potrebno pojednostaviti dobijanje državljanstva izmenama i dopunama Zakona o državljanstvu. Gvozdenović je informisao članove Odbora da je u rumunskom Parlamentu izglasan Zakon kojim je definisan 21. novembar kao Dan srpskog jezika u Rumuniji.

Slavoljub Adnađ potpredsednik Saveza Srba u Rumuniji naveo je da je Savez veliki doprinos dao otvaranjem tri granična prelaza 2014. godine, a koji su bitno unapredili ekonomsku saradnju dve zemlje. Takođe, upoznao je članove Odbora da država Rumunija izdvaja značajna godišnja sredstva za srpsku nacionalnu zajednicu. U nastavku izlaganja naveo je da je od matice neophodno obezbediti specifična sredstva za redovnu i vanrednu nastavu na srpskom jeziku i rešiti pitanje lektora srbistike.

Ljubomir Aleksov, član parlamenta Mađarske izneo je podatak da u Mađarskoj živi oko 10.000 Srba i da imaju najsređeniji status u regionu. Takođe, dodao je da je neophodno pojednostaviti dobijanje srpskog državljanstva Srbima koji žive u Mađarskoj.

Ivan Stojiljković, član Parlamenta Makedonije, posebno je naglasio da u Makedoniji ne postoji informisanje na srpskom jeziku i apelovao na maticu da se preduzmu neophodni koraci u tom smislu.

U nastavku sednice članovi Odbora vodili su konstruktivnu debatu a predsednik Odbora mr Ivan Kostić naveo je da će se svi predlozi i sugestije koji su izneti od poslanika iz regiona, uputiti nadležnim institucijama na dalje razmatranje i postupanje.

Sednici je predsedavao mr Ivan Kostić, predsednik Odbora a sednici su prisustvovali članovi i zamenici članova Odbora Vladimir Đurić, mr Jadranka Jovanović, Aleksandar Čotrić, dr Ljubinko Rakonjac, Blaža Knežević, Dragan Veljković, prim. dr Vlado Babić i Miodrag Linta.