Zbornik Sa oltara rodne grude izašao je iz štampe 2015. godine u izdanju niškog Svena.
„Ovaj Zbornik Sa oltara rodne grude je nastao kao izraz ljubavi, čežnje, želje i nastojanja da našima potomcima prikažemo i pokažemo, kako se nekada živjelo, kako se danas živi na prostoru Plaškog i plaščanske doline…Da se ne zaboravi naš jezik, da se ne zaborave naša kola, da se ne zaborave lička prela, lička odjela, posjela i riječi kao što su: kruu, graa, njesam, esam, oje, ralo i sve druge rječi specifične za naš kraj, kako se nekada govorilo u Plaščanskoj dolini. Da se ne zaboravi ni naša patnja, a ni naša ljubav…Netko je u pjesmi opjevao, netko u priči ispričao o našem Plaškom, o ljudima, o našim običajima o crkvi Vavedenje Presvete Bogorodice u Plaškom. Ova je crkva izgrađena prije nešto više od dva i po stoljeća, što je jako dug vremenski period i svrstava je među najstarije pravoslavne hramove na ovim prostorima! Štampanjem Zbornika radova autora Plaščanske doline Sa oltara rodne grude mi želimo prikupiti određena finansijska sredstva da pridonesemo obnovi ovog svetog Hrama koji je u jako derutnom stanju i mora se hitno obnavljati, a možda i potaknuti one koji će čitajući ovaj Zbornik da se utope u našu ljubav, počnu i sami razmišljati slično nama“, ističe u predgovoru Milan Kosanović.
Autori koji su se predstavili svojim pričama i pesmama su Božidar Boško Korzalko (SAD), Daliborka Pešut Mandić (Kanada), Vladimir Vukelić (Italija), Đorđe Latas, Dimitrije M. Kosanović, Milan M. Kosanović, Milan R. Kosanović i Nebojša Vukas iz Srbije.
„Iako su autori, čija su dela u ovoj knjizi, raštrkani po celom svetu, to ih nije sprečilo da se okupe i svojim lepo biranim rečima stvore ovo neobično malo, slobodno mogu reći, remek delo.
Onaj ko nije iz Plaškog i okoline, čitajući doživljaje, događaje, običaje, opise prirode, imaće osećaj da je tamo, u toj prelepoj i prebogatoj prirodi, da se umiva na Dretulji, prisustvuje izgradnji krečana ili je u lovu. Ljubav, čežnja prema Plaškom, pretopila se u najlepše reči, iskrene, spontane, a ipak toliko živopisne.
Ono što je od posebnog značaja je očuvanje prvenstveno govora i izražavanja u tom kraju, a zatim i običaja, navika, tradicije. Ovaj zbornik Sa oltara rodne grude, iako humanitarnog karaktera i posvećen crkvi u Plaškom, je veliki dar za svakoga ko je bude imao u svojim rukama. Dar za sadašnje, ali i generacije koje dolaze. Pravi način da se sačuva sećanje na sve ono što je posebnost tog kraja, na ljude, velikane koji su rođeni u Plaškom i na sve one koji su i koji će biti upamćeni, način da se prenese mladim naraštajima, čiji su koreni u toj zelenoj dolini, na obalama Dretulje, kako se nekada živelo, stvaralo i kako se voli zavičaj“, ističe recenzent knjige Gordana Pavlović, književnica, član UKS-a i redovan član Matice srpske.