Sabor srpstva Kanade

Tradicionalni „Srpski dan“, koji je ove godine odran 3. jula na velikom i prelepom srpskom imanju u Binbruku kod Hamiltona, bio je u pravom smislu reči grandiozan: okupilo se više od 5.000 Srba iz ovog dela Kanade, a program koji su pripremili organizatori, članovi Srpske narodne odbrane u Kanadi, svojim sadržajem pobudio je pažnju svih prisutnih.
– Vidovdanska proslava, „Srpski dan“, je naš sabor srpstva Kanade – rekao je Dragan ćirić, predsednik SNO-a u Kanadi, pozdravljajući prisutne. – Ovde pokazujemo svoju pripadnost, svoje vrednosti, jezik, nasleđe, kulturu. Samo kada smo ovako okupljeni, kada znamo jedni za druge, kada se okupljamo da bismo obeležili svoju istoriju i tradiciju potvrdili tako daleko od naše otadžbine, samo tako dokazujemo da smo zajednica i narod vredan pažnje, pa živeli u Evropi, Americi ili Kanadi.

ćirilica u celom svetu

Objavljujući veliki projekat, idejni tvorac srspkog ćiriličnog rečnika na kompjuterima, Dragan ćirić je istakao:
– Akcijom koju danas objavljujemo, obavezujemo se da ćemo do kraja jeseni završiti projekat i predati na upotrebu srpski spel-čeker koji će biti besplatan za sve Srbe bilo gde da žive. Završetkom ovog projekta, Srbi će ući u red velikih naroda, jer svi veliki narodi imaju svoje rečnike i kada se reči pogrešno ispišu, kompjuter ih podvuče crvenim. Globalni karakter ove akcije osetiće svi koji pišu i čitaju ćirilicu, ohrabriće se svi u rasejanju koji još imaju straha da počnu da je pišu ili čitaju.

Jedan od najuspešnijih Srba u svetu, nosilac ordena Nemanje, legenda turizma na Nijagarinim vodopadima đorđe Jerić govorio je o razvoju srpske zajednice na ovim prostorima i razvoju Srpske naroden odbrane. S nostalgijom i ponosom je govorio o prvim srpskim koracima u Kanadi, a među prvim doseljenicima bio je i njegov otac Pane. Bila je to mala, ali vredna zajednica koja je iza sebe ostavila neizbrisive tragove srpskih uspeha na tlu Kanade.
U ima grada Hamiltona, gradski odbornik Bil Keli je pozdravljajući prisutne, na početku, rekao:
– Pomaže Bog!

Milena kraljica dana

Milena Gaćeša iz Toronta i Ivana Blagovčanin iz Kičinera takmičile su se tokom dana koja će prikupiti više para namenjenih za projekat kompjuterskog ćiriličnog rečnika. Ove lepe Srpkinje prikupile su nešto više od 4.000 dolara, a kao uspešnijoj, Mileni Gaćeši je pripala simbolična titula kraljice „Srpskog dana“. Dragan ćirić je obe devojke nagradio prigodnim poklonima.

Sa te dve srpske reči on je samo potvrdio ono što je usledilo u njegovom izlaganju na englesmom jeziku, sa koliko uvažavanja kanadska dražava gleda na srpsku zajednicu.
Skupu se obratio i konzul u Generalnom konzulatu Srbije i Crne Gore u Torontu Goran Savić (u Kanadi je tek dva meseca), koji je naglasio da je impresioniran onim što vidi na ovom skupu, posebno time kolika se pažnja posvećuje srpskoj kulturi i tradiciji.
Predsednik SNO u Americi Slavko Panović je govoreći o tragediji srpskog naroda u južnoj pokrajini naglasio da nam niko ne može oduzeti Kosovo, a aludirajući na jevrejsku zakletvu: „Jerusalime, ako te zaboravim, neka mi se desnica osuši“, Panović je rekao: „Kosovo, ako te zaboravimo, neka nam se i desnica i levica osuše!“

članovi novoosnovanog Srpskog pozorišta iz Toronta Milorad Luković, Miroslava ćurčić i Dragana Živić-Ilić kazivali su odlomke iz drame o Kosovskom boju, koju je ovo pozorište nedavno premijerno izvelo u Torontu. Folklorni ansambl „Hajduk Veljko“ iz Toronta odigrao je nekoliko kola (koreograf Bata Marčetić), a onda se, uz muziku orkestra „Srbija“ Miće Petrovića narod prihvatio kola. Igralo se u dva reda!

Program su uspešno vodili Stevo Pokrajac, na srpskom, i Tanja Babić, na engleskom jeziku. Ova mlada Srpkinja upravo je diplomirala na prestižnom Kornel univerzitetu u Americi, na odseku za državnu administraciju.
Bio je veliki „Srpski dan“ u Binbruku, a na svim usnama i u svim srcima velika majka Srbija.