Američki predsednik Džordž Buš potpisao je danas Izvršnu uredbu za Balkan, preduzimajući dodatne korake protiv lica koja opstruišu provođenje Dejtonskog sporazuma, Rezoluciju Saveta bezbednosti UN o Kosovu, Ohridski sporazum iz 2001. godine o Makedoniji i rad Haškog tribnala, saopštila je Ambasada SAD u Bosni i Hercegovini.
Kako se navodi u saopštenju, predsednik Buš je preduzeo korake kako bi se suprotstavio pretnjama regionaloj stabilnosti tako što je revidirao Izvršnu uredbu od 26. juna 2001. godine, kojoom je blokirana sva imovina i interesi osoba identifikovanih tom uredbom, kao i lica naknadno identifikovanih i kojom se poslovanje ili pružanje podrške navedenim osobama i organizacijama, kao i organizacijama koje oni kontrolišu, u SAD smatra nezakonitim, prenosi RTS.
Spisak uključuje preko 150 imena lica i organizacija, koje su optužene od strane Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju da materijalno podržavaju optužene, kao i one koji promovišu institucije koje su izvan zakonskog sistema, a koje opstruišu mirovni proces ili pružaju materijalnu podršku nasilju i opstrukcijama u regionu.
Identifikovanje ovih osoba pomoci će nastojanjima međunarodnih civilnih i vojnih organizacija i domaćih vlasti u borbi protiv ekstremizma i promovisanju stabilnosti, stoji u saopštenju.
Još se navodi da ukaz za zapadni Balkan o zabrani izdavanja viza iz 2001. godine ostaje na snazi.
Na spisku se nalaze sledeća lica iz BIH: Hasan čengić iz Sarajeva, Milovan Bjelica iz Srpskog Sarajeva, Bakir Alispahić iz Sarajeva, Ljubo česić Rojs iz Posušja, Ante Jelavić (bivši član Predsedništva BiH), Dragan Lalović iz Kalinovika, Momčilo Mandić iz Sarajeva, Jozo Perić iz Kule, Senad Šahinpašić, zvani Šaja, iz Sarajeva i Stanko Sopt iz Mostara.
Na spisku se nalaze i đojo Arsenović iz Bijeljine, Aleksandar – Saša Karadžić (sin Radovana Karadžića), Luka Karadžić (brat Radovana Karadžića), Sonja Karadžić-Jovićević (kćerka Radovana Karadžića), Ljiljana Zelen-Karadžić (supruga Radovana Karadžić), Slavko Roguljić iz Banje Luke, Valentin ćorić, Jovan đogo iz Kalinovika, Novak Stepanović iz Srebrenice, Bogdan Subotić iz Banje Luke i Zvonko Bajagić, zvani Duga puška, iz Vlasenice.
Na spisku se nalaze sledeća lica iz Srbije: Mirjana Marković (supruga Slobodana Milosevića), Milica Gajić-Milošević (snaha Slobodana Miloševića), Borislav Milošević (brat Slobodana Miloševića), Marko Milošević (sin Slobodana Miloševića), Milanka Milošević, Milorad Lukovic Legija, Radovan Marković, Nebojša Pavković i Žarko Nikolić.
Na istom spisku nalaze se i Albanci i Srbi sa Kosova i sa juga Srbije i to: Daut Haradinaj, Isak Musliju, Gafur Elsani, Rahim Ademi, Haradin Balja, Nuri Bešeti, Tahir Dalipi, Sabit Gaši, Skender Habibi, Marko Jakšić, Izmet Krijeziju, Fatmir Limaj, Sami Luštaku, Jonuz Musliju, Šefket Musliju, Rustem Mustafa, Malik Ndrecaj, Redžep Selimi, Šaćir Šaćiri, Emruš Suma, Azem Sila, Sami Ukšini, Emruš Džemaili, Muhamet Džemaili i Idajet Bećiri.
Na spisku iz Makedonije nalaze se: Dževat Ademi, Gafur Adili, Nevzat Halili, Džavit Hasani, Kastriot Hasireha, Džemail Hiseini i Daut Redžepi.
Na tom spisku nalaze se još i Ljube Boškovski, Spiro Butka, Milan Ivanović, Ramiz Ladrovici, Ton Marku, Cavit Morina, Sait Rušiti, Izair Samiu i Šefit Džaferi.
Na spisku se nalaze i sva lica koja je Haški tribunal optužio za ratne zločine iz BiH, Srbije i Crne Gore i Hrvatske kao i već pritvoreni i osuđeni u tom sudu.
To su: Radovan Karadžić, Momčilo Krajišnik, Tihomir Blaškić, Dario Kordić, Stanislav Galić, Ante Gotovina, Sefer Halilović, Radislav Krstić, Slobodan Milošević, Milan Milutinović, Ratko Mladić, Dragoljub Ojdanić, Naser Orić, Biljana Plavšić, Nikola Šainović, Vojislav Šešelj, Franko Simatović i Veselin Šljivančanin.
Na spisku se nalaze i Predrag Banović, Vidoje Blagojević, Ljubomir Borovčanin, Radoslav Brđanin, Goran Borovnica, Mario čerkez, Ranko ćesić, Hazim Delić, Miroslav Deronjić, Damir Došen, Anto Furundžija, Dušan Fuštar, Stanislav Galić, Momčilo Gruban i Enver Hadžihasanović.
Pored njih na spisku su i Gojko Janković, Goran Jelisić, Dragan Jokić, Miodrag Jokić, Drago Josipović, Dušan Knežević, Milojica Kos, Vladimir Kovačević, Milorad Krnojelac, Amir Kubura, Dragoljub Kunarac, Miroslav Kvočka, Esad Landžo, Paško Ljubičić, Milan Lukić, Sredoje Lukić, Zoran Marinić i Vinko Martinović zvani Štela.
Na spisku su i Željko Mejakić, Darko Mrđa, Milan Mrkšić, Zdravko Mucić, Mladen Naletilić zvani Tuta, Dragan Nikolić, Drago Nikolić, Momir Nikolić, Dragan Obrenović, Vinko Pandurević, Vujadin Popović, Dragoljub Prcać, Miroslav Radić, Mlađo Radić, Ivica Rajić, Mitar Rašević, Vladimir Šantić, Duško Sikirica, Blagoje Simić, Milan Simić, Milomir Stakić, Jovica Stanišić, Radovan Stanković, Pavle Strugar, Dušan Tadić, Miroslav Tadić, Momir Talić (preminuo sinoć na VMA u Beogradu) , Stevan Todorović, Savo Todović, Mitar Vasiljević, Zoran Vuković, Simo Zarić, Dragan Zelenović, Zoran Žigic i Stojan Župljanin.
Iz BiH su blokirane BIO korporacija (Bosanska investiciona organizacija), Ravnogorski četnicki pokret, kompanija „Manko oil“, Privredna banka Srpsko Sarajevo i kompanija „Puma sekjuriti“ iz Mostara.