Dečji šahovski portal Rokada.info i Dečji šahovski klub (DŠK) Kapablanka 1992 iz Novoga Sada razvili su platformu i nude interesantnu metodologiju za učenje šaha među najmlađima putem interneta. „U vreme kada nas je korona virus omeo u redovnim-trening aktivnostima i dečjim turnirima, razvili smo metodologiju za učenje šaha među najmlađima putem interneta, prvenstveno kako bismo držali redovne treninge svojoj deci. Nedavno smo, upravo zbog takvog rada, počeli da dobijamo upite iz srpskih društava iz inostranstva, da srpskoj deci držimo onlajn časove šaha. Međutim zbog vremenske razlike malo takvih časova možemo da održimo. Ono što možemo, jeste da onlajn časove šaha, na srpskom jeziku, ponudimo srpskoj deci koji žive u inostranstvu, ali su u istoj (ili bliskoj) vremenskoj zoni, kako bismo se lakše organizovali“, poručili su osnivači internet portala Rokada.info.
Nude rad u grupama od četvoro do šestoro dece, uzrasta između šest i deset godina. Časovi traju 60 minuta, jednom ili dva puta nedeljno po želji. Časovi se održavaju putem Skajpa – roditelji mogu da prisustvuju, ali ne mogu da učestvuju. Deca prate čas putem demonstracione table (NE putem „shared screen“ aplikacije), i to da bi mogli jasno da vide pokrete usana, gestikulaciju i izraz lica trenera, pa samim tim bolje usvajaju jezik. U toku časa, deca odgovaraju na postavljena pitanja, diskutuju. Zadatak im je i da objasne pozicije koje vide ispred sebe i na taj način – vežbaju dodatno srpski jezik. Nastava je namenjena deci uzrasta od 6 do 10 godina.
„Uz časove uživo, deci je na raspolaganju i online servis za igranje šaha chesskid (najveća svetska platforma za dečiji šah), za koju naš tim ima ekskluzivno pravo da radi tekstualne i audio prevode lekcija na srpski jezik i ćirilično pismo. Registracija na chesskid.com radi se putem našeg sajta rokada.info kako bi srpska deca iz inostranstva bila grupisana sa našom decom iz Srbije u istim korisničkim grupama (kasnije, preko raspusta, tokom poseta Srbiji, neki od njih se možda i upoznaju)“, naveo je Aleksandar Ostojić, ispred internet portala Rokada.info i dodao: „O korisnosti šaha u ranom uzrastu, verujem da nema potrebe da se piše, jer je to svima poznato – intelektualni razvoj, bolji uspeh u školi i kvalitetno vreme u sportskom okruženju (ali bez nasilja, fizičkog kontakta, buke…)“.
Sa decom radi trener Željko Medar, dugogodišnji novinar, pedagog, pesnik, šahista i FIDE majstor. Autor je zasigurno najbolje knjige o učenja šaha „Naučite šah uz svoje dete“, inicijator između ostalog mnogih dečijih šahovskih turnira i zasigurno jedan od najzaslužnijih za uvođenje šaha u osnovne škole u Vojvodini.
Prijave i dodatna obaveštenja mogu se dobiti putem elektronske pošte na portal@rokada.info ili putem Fejsbuk stranice: https://www.facebook.com/Rokada.Info
Šta je Rokada.Info, zašto je napravljena i ko smo mi?
„Mi smo roditelji dvojice dečaka koji u trenutku nastanka ovog portala imaju 7 i 5 godina. Nakon što smo primetili, u uzrastu od 5 i 3 godine, da naša deca mogu da razviju izuzetan fokus kad ih nešto zanima, zapitali smo se kao roditelji čemu im sve to može poslužiti sad dok su mali, a i kasnije. Ne mogavši da procenimo afinitete kod dece tog uzrasta, naučili smo ih pravila šaha, smatrajući da ne može da škodi i da je bolje da im mi nađemo zanimaciju, nego da im istu nađe televizija ili samostalna upotreba interneta/telefona/ekrana bilo koje vrste. Godinu dana kasnije, i dalje su igrali šah po kući i prilično dosađivali ukućanima (od kojih niko nije šahista), da igraju s njima. To je bila jedina aktivnost, od njihovog rođenja do danas, koja ih je „držala“ godinu dana (2. mesto drži želja da se postane policajac – 6 meseci je trajala). Tada kreće naše raspitivanje o tome ko se uopšte bavi šahom sa najmlađima i taj proces traje čitava 2 meseca. Informacije šture, internet sajtovi nepregledni i staromodni, a krug ljudi sa kojima se družimo – niko ne igra šah. Konačno, saznajemo za DŠK „Kapablanka 1992“ iz Novog Sada i trenera, FIDE majstora Željka Medara, koji je uneo ogromne promene u naš život. Deca sa radošću idu na šah već godinu dana, brzo napreduju, a fokus koji šahom razvijaju im JAKO pomaže u razvoju ostalih veština (čitanje, računanje, izražavanje…). Da se drugi roditelji ne bi dovijali pomoću štapa i kanapa dok ne sretnu i pronađu našeg (ili nekog svog) Željka, pokrećemo ovaj portal, sa željom da približimo šah najmlađima na našem govornom području. Nadamo se, da će vremenom broj urednika i autora na ovom portalu rasti, ali dajte nam još malo vremena da ga završimo!“
Portal Rokada.info pušten je u rad u martu mesecu ove godine.