Šampanjac sa kneginjom
Udovica ruskog kneza Nikolaja Tumanova, Srpkinja iz Novog Sada, o svojim brakovima, druženju sa Zazom Gabor, komšijama Pol Enki i Stivu Vinu…
Verovatnoća da u gradu sajmova, kocke i razvrata, kakav je Las Vegas, sretnete pravu rusku kneginju, pa još srpskog porekla, ista je kao i mogućnost da sve vaše probleme rešite na poprištu sa zelenom čojom.
Kneginja Ada, udova ruskog kneza Nikolaja Tumanova, iz novosadske porodice Kovač, čiji koreni vode do Nevesinja, dočekala nas svom domu smeštenom u jednoj od osam najlepših stambenih zgrada na svetu, čuvenom Park taueru, sa gostoljubivošću i bez očekivane plemićke uzdržanosti, sa raspoloženom poslugom i rashlađenim „dom perinjonom”, otvorena za razgovor i to na – srpskom.
– Nisam posebna osoba, ali sam se rodila pod srećnom zvezdom i stekla pamet da tu sreću iskoristim – zagreva svoj srpski naša domaćica.
Fond za siročiće
Deo svoje sreće je podelila s drugima. Iz prvog braka ima sina Endrjua Dejvida, koji je danas uspešan inženjer elektronike i živi u čikagu, ali je usput othranila i tri devojčice od sedam, devet i 11 godina, koje su, ostavši bez roditelja, našle sigurno utočište u domu kneginje Tumanov.
– Namera mi je da uskoro, i to u Novom Sadu, gradu moje mladosti za koji znaju svi moji prijatelji širom sveta, osnujem fond za decu bez roditelja i tako zatvorim jedan od svojih životnih krugova – majka mi je bila siroče i moja karma je da tako nešto uradim – objašnjava Ada.
Uz smeh nas podseća da su je zbog devojačkog prezimena često smatrali Mađaricom.
– Intenzivno sam se družila sa Zazom Gabor, sve dok je nije savladala Alchajmerova bolest. Ona nije htela ni da čuje da sam nešto drugo osim Mađarica. Uprkos tome, ja sam bila i ostala Srpkinja, kao što sam, u znak divljenja prema jevrejskom narodu, aktivna u njihovim organizacijama i poslovima – veli, podsećajući da je pola godine učila hebrejski, živela jedno vreme u Izraelu i divi se narodu kome je matična država važnija i od života.
Devojačka maštanja da život provodi u Londonu, Parizu, ili Rimu ostvarila su joj se odmah posle gimnazije, ali samo delimično, jer je otišla na studije u – Las Vegas. Slučaj je hteo da sretne američkog advokata Roberta Koena u Beogradu, da bi je on posle nekoliko susreta zaprosio u „Ineksu”, gradskoj kafani, uz melodiju „Dajana” Pola Enke.
Nekoliko decenija kasnije, kada se njen prvi brak raspao, prvi komšija u Las Vegasu bio joj je – Pol Enka.
– Budući da sam mu ispričala ovaj detalj iz svog privatnog života, Enka mi je tiho rekao: „Ja ću vam ponovo pevati istu pesmu!” – seća se.
Drugi njen značajan komšija bio je i čuveni Stiv Vin, za čije ime se vezuje razvoj novog Las Vegasa nakon perioda kada je njime vladala mafija. Danas ona živi u zdanju čiju je izgradnju za potrebe ultrabogatih finansirao upravo Vin, a kneginja je pazarila jedan od najboljih stanova posebnom vrstom trampe: čuveni američki parajlija je bio izuzetno zainteresovan za njenu kuću na jednom od golf igrališta u Vegasu.
– Treći značajan čovek za Vegas iz mog života je i Kjer Kjerkorjan, Jermenin i vlasnik najvećih hotela i kazina u Las Vegasu. Budući da tradicionalno slavim rođendan sa svojom prijateljicom iz Britanije na njenoj jahti na nekom od toplih mora, pridružio nam se i Kjerkorjan, koji je vrlo pametan i šarmantan čovek – veli.
Nekadašnja gospođa Koen, jevrejska snaja i već verzirana za poslove investiranja u nekretnine, čemu je naučio njen prvi suprug, tiho i nenametljivo počela je da ulazi u svet bogatih i ne sluteći da će je jedna privatna zabava na Beverli Hilsu učiniti kneginjom. Kneževski uporan Rus Nikolaj organizovao je svojoj budućoj dragani zabave i parti druženja sledećih šest meseci, a kada se ona preselila za Rim, stigao je za njom i zaprosio je. Velika razlika u godinama za nju više nije bila prepreka.
Istorija, kapital i šarm
– Istorija njegove porodice, čija se kneževina prostirala do Bakua, gde su se širila ogromna naftna polja, zbog kojih su već tada imali ugovore sa „Britiš petroleumom”, njihove veze s ruskim plemstvom od Jusupova do Tolstojevih, neuobičajeni podatak da mu je prvi jezik bio francuski, drugi engleski, pa tek onda ruski, sve to imalo je poseban šarm. Njegove privatne plemićke veze širom sveta posle završenih studija političkih nauka u Parizu garantovale su bogat i lep život. Maj i jun provodili smo u Parizu, jul i avgust u Monte Karlu, decembar u Palm Springsu, januar u Akapulku – evocira uspomene „vesela udovica”, kako za sebe voli da kaže.
Razlog takvoj veselosti svakako su izuzetne plemićke veze koje je bivši suprug, stavljajući ih u službu biznisa, pretvorio u ogroman kapital.
– Bogati svet radi isključivo po takvim privatnim vezama i time postaju još bogatiji, a da ne moraju ništa da rade. Nikolaj je dolazio do dragocenih informacija preko privatnih veza i tako napravio velike pare na robnoj berzi. Njegov prisni prijatelj Ford je 1958. godine promovišući novi tip automobila savetovao mom suprugu da kupi tim povodom izdate obveznice i nije se prevario – objašnjava suštinsko poreklo svoje visoke pozicije naša sagovornica.
Njen moderni dvorac u Las Vegasu je zapravo dvosoban apartman, za koji je izdvojila 2,8 miliona dolara, što dovoljno govori o standardu stanovanja. S njenih terasa je najlepši pogled na Las Vegas, a unutar ove luksuzno građene višespratnice, u čijem dvorištu je prava botanička bašta s nekoliko bazena i intimnih separea za druženja, nema ničega što biste zamislili da vam treba, a da već nije tu: dve vrste sauna, teretana, gimnastička soba, soba za masažu, frizerski salon, biblioteka, službeni deo s malom konferencijskom salom, kancelarijom i sekretarijatom, a u bioskopskoj sali s dvadesetak mesta ne nedostaje ni automat za – kokice. Kneginja za to mesečno plaća nešto manje od tri hiljade dolara.
– Navikla sam se na Ameriku i ovde živim poštujući staru izreku: „Kad ste u Rimu, budite Rimljani!” – ispraća nas kneginja Tumanov.