Srbi u rasejanju nemaju pravo glasa, pa se postavlja pitanje da li se i ova vlast, kao i one prethodne, plasi Dijaspore. Da li se na nju jos uvek gleda kao na neprijateljsku emigraciju?
Australijsko srpska privredna komora sa ogorcenjem je primila vest o osnivanju Agencije za odnose sa Dijasporom vlade Srbije bez konsultacija sa Srbima u rasejanju.
Iako je proslo skoro tri godine od pada Milosevica, jos uvek nisu sprovedene reforme politickog sistema, pravosudja, poreskog sistema, zdravstva i penzionog osiguranja, organa drzavne bezbednosti, nisu sredjeni biracki spiskovi, a Srbija i dalje nema svoju himnu, grb, zastavu… Jos uvek se ne zna ko je sve radio za tajnu policiju, od crkve do akademije nauka, od medija do stranaka u vlasti i opoziciji, od “poslusne’ do “neprijateljske” emigracije.
Srbi u rasejanju nemaju pravo glasa, pa se postavlja pitanje da li se i ova vlast, kao i one prethodne, plasi Dijaspore. Da li se na nju jos uvek gleda kao na neprijateljsku emigraciju?
Od Dijaspore se trazi novac ali joj se ne daje drzavljanstvo. Cak joj se drsko prebacuje da je neorganizovana i to upravo od onih koji ce u srpskoj istoriji biti zabelezeni kao “statisticka greska”. To su lideri partija koji zajedno sa svojim clanstvom mogu da stanu u dva autobusa. Oni dobro znaju da vise nikada nece biti na vlasti zato i ne pokusavaju da bilo sta promene.
Dijaspora zna da demokratija pociva samo na zakonima, to zna ceo demokratski svet, to zna i narod u Srbiji. Dobrih demokratskih zakona nema bez znanja, postenja i mudrosti onih koji ih donose. Nema demokratije dok pred zakonom nisu svi jednaki.
Srbija posle vanrednog stanja, koje za Dijasporu traje vise od pedeset godina, je ponovo o u situaciji da se opredeljuje, kao u doba inforbiroa, da li je za Surcinsku ili Zemunsku bandu. Kao sto Brozova banda nije bila bolja od Staljinove tako ni surcinska, samo zato sto je spremna za saradnju, nije nista bolja od zemunske ili neke trece. Svi banditi su isti. Kriminalci, ubice, ratni profiteri, i oni koji pricaju o reformama a koje nemaju svoju osnovu u zakonu mogu se nazvati samo jednim imenom.
Nema remofrmi bez zakona, a zakone koje su postavili Brozovi a usavrsili Milosevicevi banditi, najvise odgovaraju upravo onima koji su na vlasti.
Trenutna Vlada bez pomoci dijaspore, cak i kada bi imala najbolje namere da promeni zakone i da se odrekne privilegija to nije u stanju da uradi jer ne zna kako.
U ovom trenutku neophodni potezi vlade Srbije su bezuslovno pravo glasa dijaspori i momentalno raspisivanje izbora.
Strah od boljih ne moze se sakriti od naroda sve to zna Dijaspora sve to zna i Srbija.
Sidnej, 4 Maj 2003
Autor ovog teksta je predsednik Australian Serbian Chamber of Commerce, savetnik jedne od najvecih kompanija na svetu Fujitsu Consulting a dosada je radio kao savetnik Westpac banke, Medibank, Royal&SunAlliance itd… jedan je od osnivaca Srpskog Kraljevskog Udruzenja u Melburnu…