U novoj blokovskoj podeli sveta u povoju već se jasno vide obrisi dvaju dominantnih blokova. Na tabli je ostalo još samo par, uslovno rečeno, važnih „swing state“. Saudijska Arabija je jedna od njih. Sjedinjene Američke Države i EU ne bi trebalo da je izgube zbog radikalnih ambijentalista, tražitelja pravde za Džamala Kašogija i onih koji veruju da su demokratija i ljudska prava i slobode neophodni recept za svaku zemlju. Vratila se u modu Ruzveltova opaska stara devedeset godina o postojanju značajne razlike između „našeg kopileta“ i „njihovog kopileta“
Od proroka Muhameda na Arabijskom poluostrvu nismo imali među Arapima vođu sa potencijalom da napravi epohalne promene od Persijskog zaliva do Crvenog mora sa direktnim posledicama ne samo na islamski svet već i na celu planetu. Razmere reformi i transformacije društva, običaja, religije, privrede u Saudijskoj Arabiji takve su prirode da bi Muhamed ibn Salman mogao da stane uz rame svom imenjaku. Štaviše, ako Ibn Salmanov eksperiment uspe, čitav svet će imati koristi na dugi rok.
Da budemo odmah jasni, Muhamed ibn Salman neće pretvoriti Saudijsku Arabiju u državu po zapadnim principima, bilo da se radi o društvenom uređenju, poštovanju ljudskih prava i sloboda, uključujući manjinska, religiozna ili seksualna, ali će kraljevina na Arabijskom poluostrvu biti znatno bolje mesto za život i neće biti planetarni sponzor srednjovekovnog rigidnog islama.
Ibn Salmanov projekat „Vision 2030“ predviđa realizaciju diverzifikacije saudijske monosektorske privrede vezane za proizvodnju i prodaju naftnih derivata. Saudijska Arabija se neće više vezivati samo za naftu, hadžiluk u Meku i Medinu i ligu fudbalskih zvezda na zalasku karijere iz Evrope i Južne Amerike, već za veštačku inteligenciju, nove tehnologije, alternativne izvore energije, električne automobile, futurističke gradove, turizam.
Budući saudijski kralj opkladio se na veštačku inteligenciju (AI). Kraljevski fond PIF (Public Investment Fund) koji raspolaže bogatstvom od 900 milijardi dolara investiraće 40 milijardi u AI. Ispred Rijada, kao finansijer AI, biće samo japanski finansijski gigant Softbank. Neom će biti neka vrsta države u državi u kojoj će biti dozvoljeno gotovo sve što je zabranjeno ili limitirano u ostatku Saudijske Arabije. Ukupne investicije za realizaciju tog megaprojekta mogle bi da dostignu sumu od 500 milijardi, više nego što je potrebno za rekonstrukciju Ukrajine u slučaju da ruska invazija stane danas.
CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 27. JUNA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS
Nedeljnik 650Nedeljnik 650
Post Views: 281