Bilo da tragate za vrelim jutrima na plažama Grčke, željni ste istraživanja gradova Španije i polja lavande u Toskani, ili ipak više uživate u avanturama po ledenoj Skandinaviji, destinacije u Evropi su spremne da vam ponude sve to i mnogo više. Kako da obezbedite sebi najkvalitetnije putovanje, a pritom da ne potrošite ogromne količine novca, saznajte u ovom kratkom vodiču.
Sopstvena organizacija ili agencija?
Samostalno planiranje putovanja veliki je podvig, posebno ako vam organizacija nije jača strana. Ipak, ovo vam ostavlja više prostora da putovanje prilagodite svom tempu i ne zavisite od drugih putnika. Jedna od najvećih prednosti jeste samostalna rezervacija smeštaja, posebno hotelskog. Ovaj tip smeštaja možete rezervisati i po značajno nižim cenama ukoliko se odlučite za direktnu komunikaciju sa hotelom umesto da se oslonite na platforme za izdavanje smeštaja.
Ukoliko se pak odlučite da svoje putovanje prepustite turističkoj agenciji, na odmor ćete ići potpuno rasterećeni. Agencijski paketi većinski uključuju prevoz do i od destinacije sa svim taksama, smeštaj sa doručkom, kao i usluge vodiča, neretko lokalnog. Iako ćete sve fakultativne izlete morati da platite zasebno, dobra stvar je to da ne morate da razmišljate o njihovoj organizaciji, kupovini ulaznica i planiranju ruta.
Agencije su posebno dobar izbor ako planirate da putujete tokom praznika, kada će vam sve evropske metropole postati značajno pristupačnije uz agencijske ture. Tako vas recimo Uskrs u gradovima Italije i Španije može koštati i manje od 150 evra za tri noćenja, dok bi u sopstvenoj organizaciji to koštalo i više od 290 evra.
Turističke agencije će biti korisne svim putnicima koji žele da svoj put plaćaju na rate, kako je praksa da se ture delom plate prilikom rezervisanja i ostatak u celosti pred put ili u nekoliko rata do nedelju dana pre puta. Dodatnu sigurnost koju pružaju turističke agencije prilikom putovanja u Evropi jeste i povraćaj novca, nekad i u celosti, u slučaju da vi ili agencija iz opravdanih razloga morate da otkažete putovanje. Takođe, za razliku od samostalne organizacije, možete se osloniti na last minute ponude aranžmana, koji su nekada jeftiniji i od ulaznica u neke od lokalnih atrakcija.
Kako odabrati destinaciju
Iako zvuči kao najprostoji deo procesa, odabir destinacija u Evropi nekada može biti komplikovan. Budžet nije glavna stvar o kojoj treba brinuti, već tip odmora kakav želite da iskusite. Ako uživate u avanturama na otvorenom, volite da planinarite ili fotografišete prirodu, a pritom vam ne smeta hladno vreme, Island može biti pravi izbor za vas. Ova destinacija zahteva nešto veći budžet, kako su fakultativni izlet prilično skupi. Ako se u ove predele uputite tokom sezone polarne svetlosti, možete dragoj osobi organizovati proslavu za Osmi mart koju će dugo pamtiti.
Za hedonistička uživanja u hrani i mirisu mora možete se uputiti u Grčku, samo je pitanje da li tragate za mirnim banjama ili ostrvima punim opcija za noćni izlazak. Gradovi Italiji su praktično muzeji na otvorenom, pa ako vas zanimaju istorija, umetnost i arhitektura renesanse Rimu i Firenci ćete se rado vraćati. Ako vam ne smeta da više vremena provodite u putu između destinacija, na ova putovanja je najbolje ići u organizovanim turama.
Ako mislite da je Pariz precenjen, Nica ili Kolmar će vam se više dopasti. Uputite se u Nemačku kada ste željni zamaka koji su bili inspiracija čak i Volt Dizniju, pa skoknite i do Austrije na Saher tortu. Vožnja kroz ove predele je posebno impresivna, pa ako se odlučite na putovanje u sopstvenoj organizaciji na gorivo će vam otići veliki deo budžeta.
Za pristupačniji skijaški odmor uputite se u Sloveniju, najbolja vina pićete u Portugalu, a najhrskavije lignje ćete probati u Andaluziji. Iako se na svakoj destinaciji može pronaći nešto što će vašoj ličnosti prijati, bolje je preskočiti popularne destinacije koje vam ne zvuče primamljivo i uputiti se u one neretko nepravedno zapostavljene destinacije. Malta, Albanija i Bosna i Hercegovina posebno spadaju u taj koš, kako vam mogu ponuditi uzbudljivu prirodu i vodopade, čisto more i bogatu istoriju po pristupačnim cenama.
Avion, autobus ili voz – ušteda ili udobnost?
Osim ako niste spremni da plaćanje i 60% više za letove, nemojte planiranje putovanja ostaviti pred sam put. To posebno važi kada sami sebi organizujete putovanje, te će vam nekada par meseci unapred kupljenih karata uštedeti i par stotina evra.
Evropski gradovi avionom je najbolja odluka ako želite do njih da stignete najbrže, a nekad i najpovoljnije. Air Serbia svake godine ima akcije tokom kojih možete pronaći povratne letove do gradova Šanije, Francuske, Italije ili Nemačke i za manje od 90 evra. Low cost kompanije poput WizzAir-a su sjajna opcija kada putujete na kraći period, kako niske cene važe za putnike koji nose samo manji ručni prtljag.
Autobus je skoro uvek najpovoljnija opcija, posebno ako se odlučite za opcije poput Flix Busa. Povratne karte se za neke destinacije mogu pronaći i po cenama ispod hiljadu dinara, ali budite spremni na putovanja koja traju i više od 10-15 sati i sedišta koja nisu uvek najudobnija. Voz je savršen izbor kada planirate da obiđete više gradova u okviru jednog putovanja, posebno u državama koje imaju dobro razvijene železnice, kao što je to slučaj sa Nemačkom.
Ne ostavljajte kupovinu ulaznica za poslednji čas
Nakon što napravite spisak atrakcija koje želite da posetite i znate za koje vam je potrebna ulaznica, pohitajte na proverene sajtove da ih kupite ili rezervišete. Online kupovina se uvek preporučuje pre nego kupovina na licu mesta, i to ne samo da biste izbegli duple redove. Pojedine atrakcije mogu primiti ograničen broj turista u toku dana, te kada se taj broj dostigne nećete moći da im pristupite. Da ne biste rizikovali da vas brži od vas prestignu, obezbedite sebi ulaznice na vreme. U nekim instancama online ulaznice su jeftinije od onih na samom ulazu, te ćete svojom proaktivnošću i uštedeti.
Van sezone štedi novac i živce
Kada se pomene putovanje van sezoni ljudi najčešće pomisle da će ih dočekati puste ulice, zatvoreni lokali i tišina posle večernjeg dnevnika. To nije slučaj sa putovanjem po Evropi, kako su čak i manji gradovi živi i kada je vrhunac njihove turističke sezone odavno prošao. Destinacije koje imaju izlaz na more prva dva meseca u godini i prelaz između leta i jeseni uglavnom ubrajaju među manje posećene, dok će baš tokom letnjih meseci zemlje poznate po svojim oštrim zimama biti turistički rasterećenije. Ukoliko se odlučite za posete u tim periodima hotelski smeštaj može biti i do 30% jeftiniji. Ovo je takođe i najbolje vreme da se osetite kao pravi lokalac, a manje kao turista, ako je to nešto čemu stremite.
Gradski prevoz je (skoro) uvek vredan para
Iako je pešačenje definitivno najbolji način da iskusite novu destinaciju, gradski prevoz biće vam najbolji prijatelj kada ste u deficitu sa vremenom. Većina metropola Evrope ima metro, čije ćete linije savladati za dan, kao i dobro razvijenu mrežu autobusa i tramvaja. Cene karata menjaju se od lokacije do lokacije, ali velika je šansa da ćete uspeti da pronađete karte koje većinski koriste turisti. Reč je o kartama koje pokrivaju sve tipove prevoza i traju od par sati do par dana, i svakako se više isplate nego da plaćate pojedinačne vožnje svaki put kad ulazite u prevoz.
Švercovanje u prevozu nikako nije legitimna opcija, ne samo zbog kazni koje se mogu kretati od 30 evra u Mađarskoj do 100 evra u Španiji, već i zato što su usluge prevoza i više nego korektne. Informišite se da li je validiranje karata koje ste kupili potrebno pri svakom ulasku u prevoz jer vas i nepravilno koriščenje može dovesti do kazni.
Gradski prevoz ima i tuirističke kvalitete. Ako recimo putujete metro linijom 6 u Parizu imaćete prvoklasan pogled na Ajfelov toranj, autobuska linija 11 u Londonu prolazi pored svih bitnijih turističkih simbola ovog grada, dok tramvajska linija 2 u Budimpešti ide uz Dunav i kruži oko zgrade parlamenta.
Svi ti džeparoši
Ružna strana putovanja u Evropi jesu učestale krađe. Da ostanete bez novčanika ili telefona ne morate se kretati po opskurnim krajevima ili se vraćati kasno u svoj smeštaj, dovoljno je samo da budete nepažljivi u gužvi. Gradski prevoz je mesto gde ćete biti laka meta, kao i popularne atrakcije ispred kojih vam je fokus usmeren na fotografisanje. Džeparoši su postali sofisticirani u svojim taktikama, pa se dešava i da ne znate da ste pokradeni sve dok se ne vratite u svoj smeštaj.
Ukoliko ste navikli da nosite ranac na putovanjima uložite novac u neki od ranaca sa sigurnosnim karakteristika, poput onih sa skrivenim rajsferšlusima ili ga nosite sa prednje strane. Probajte da novac koji planirate da trošite rasporedite na nekoliko mesta i nikada ne nosite sve što posedujete sa sobom, kako bi vam deo ostao i u slučaju krađe. Mobilne telefone je najbolje držati u torbi koju nosite sa sobom, a sve popularnije su i trakice koje se vezuju za masku telefonu i mogu se obmotati oko zgloba ruke.
Dobra informisanost i organizacija osiguraće vam odmor bez briga, a neće u potpunosti ubiti spontanost. Bez obzira na to da li ćete sve sami planirati ili tragate za najboljim agencijama vrednim vašeg poverenja, par sati uloženih u optimalan turistički plan osiguraće dane bezbrižnih šetnji, fotografija i utisaka na kojima će vam mnogi zavideti. Mi se već spremamo za našu sledeću avanturu, a vi?
Post Views: 183