Савиндан у Сремским Карловцима

Савиндан у Сремским Карловцима

31. Јануар 2021 – 8:09

Бити дете и наследник Светога Саве значи увек и на сваком месту сведочити љубав Божју, посебно у времену када смо опхрвани искушењима и болестима. Стога је прослава Светога Саве у Сремским Карловцима ове године представљала једно свето заједничко дело молитве Светитељу да данас више него икад он буде наш путеводитељ.

У уторак, 26. јануара 2021. године, у 17 часова у Саборној цркви у Сремским Карловцима служено је празнично вечерње са петохлебницом, а затим су полазници веронауке из Основне школе 23. октобар уз учешће Дечјег хора Саборне цркве Слаткопојци извели светосавски програм. Сви су по окончању програма награђени пакетићима које је спремила управа Саборне цркве.

Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ сремски г. Василије, уз саслужење протојереја-ставрофора Душана Петровића и Бранислава Поповића, архимандрита Арсенија (Матића), протојереја Јована Милановића, в.д. ректора Карловачке богословије, протосинђела Клеопе (Стефановића), протонамесника Радослава Радовановића, јереја Станка Лакетића, као и ђакона Горана Власца и Ђорђа Милидрага.

Свету Литургију је украсило рукоположење у свештени чин ђакона дипломираног теолога Марка Јелисавца, вероучитеља из Сремске Митровице, као и рукопроизвођење у чин чтеца ученика V разреда богословије: Стефана Зеленковића, Саве Глигића и Горана Карталије.

Уследило је уручивање пригодних светосавских поклона као и послужење за учитеље и професоре Основне школе и Карловачке гимназије у просторијама Црквене општине.

Истог дана у 18 часова служено је вечерње богослужење, да би сат времена касније била одржана Светосавска академија у свечаној сали Богословије. Свечаност је започела поздравним словом Ректора и беседом г. Ивана Неђића, професора приправника у том просветном заводу Српске Православне Цркве. Уследио је традиционални културно-уметнички програм који су карловачки богословци приредили из љубави према Светом Сави и његовом наследнику, Светом Арсенију.

Свечаности су присуствовали изасланик директора Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама др Марко Николић, генерални секретар Скупштине Војводине г. Никола Бањац, председник Општине Сремски Карловци г. Александар Стојкечић, бројне званице и кум славе г. Александар Црногорац.

Пред крај академије, с обзиром да због епидемије није организована централна прослава у Гимназији, директор Карловачке гимназије г. Бранко Стојков је доделио одликовања сребрњаке ученицима Карловачке гимназије који су написали најбоље радове на тему Свети Сава, а које је наградио Преосвештени Епископ сремски г. Василије На крају академије уследило је уручење пригодних награда истакнутим ученицима Богословије. Награђени су аутори темата као и ученици који су ревносно вршили ваннаставна послушања. Када желимо да дочарамо важност послушања, најчешће се позивамо на речи: ,,Послушање је изнад поста и молитве“. Уручена је награда најбољем ученику Богословије, као и ученику који је по мишљењу професора, али и својих другова, понео титулу Чисто срце. Ове године имали смо необичну ситуацију, па је за најбољег ђака као и за Чисто срце био исти ученик, матурант Сава Глигић.

По свршетку академије, уследило је и послужење славске вечере као и слово Ректора о значају неговања братске љубави и умешности показивања исте. -Морамо имати међу собом братску љубав, јер је и Господ рекао: Имајте љубав међу собом, јер ће по томе познати да сте моји ученици, поручио је Ректор који је свим гостима уручио и икону Светитеља Саве и Арсенија, иначе, први резултат рада дуборезачке секције у Богословији.

Празнични дан у Карловачкој богословији крунисан је примањем плакете „Понос“. Наиме, Генерални секретар Скупштине АП Војводине г. Никола Бањац уручио је Карловачкој богословији плакету „Понос“ коју покрајинска Скупштина додељује у знак захвалности и за нарочите заслуге у неговању сећања на датуме од изузетног значаја за Аутономну покрајину Војводину, 15. мај 1848. године и 25. новембар 1918. године. Тако је Карловачка богословија постала један од стотину носилаца тог високог признања која се симболично додељују у спомен на 100 година од присаједињења северних српских области Краљевини Србији.

Извор: Епархија сремска

|Original Article