„Umesto da ispravi grešku koju je napravio usvajanjem zahteva (bošnjačkog člana Predsedništva BiH) Bakira Izetbegovića za ukidanje 9. januara kao Dana Republike Srpske, Ustavni sud BiH svojim najnovijim odlukama doliva ulje na vatru i produbljuje političku krizu u BiH“, navodi se u saopštenju.
SDS je ocenio da su poslednje odluke Ustavnog suda BiH „kontinuitet zloupotrebe Ustavnog suda za donošenje odluka koje su usmerene protiv interesa Republike Srpske i srpskog naroda u BiH“.
Predsedništvo najjače opozicione stranke u RS je upozorilo da je politička kriza u BiH posledica neodgovornih politika, pre svega Bakira Izetbegovića i (predsednika RS) Milorada Dodika, koje su „usmerene na produbljavanje konflikta zarad ličnih interesa, a ne interesa naroda“.
SDS je naveo da nezadovoljni postojanjem Republike Srpske žele da produbljavanjem krize raspakuju Dejtonski mirovni sporazum i prekomponuju BiH po novom modelu.
„Jedan od takvih modela je bio svojevremeno dogovoren Prudskim sporazumom koji je tada potpisao i predsednik SNSD-a Milorad Dodik. Nažalost, postoji opasnost da neopreznom politikom RS bude optužena da je dala povod za raspakivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma“, navodi se u saopštenju.
SDS dodaje da „shvata i zabrinutost koju u vezi sa ovim pitanjem izražavaju vlasti u Srbiji“.
Navodeći da je referendum, koji je raspisan sedam dana pre lokalnih izbora 2. oktobra, u funkciji predizborne kampanje SNSD-a, SDS je naglasio da su poslanici i delegati SDS-a u Narodnoj skupštini RS glasali za odluku o sprovođenju referenduma i da će ova stranka poštovati odluke parlamenta RS.
Predsedništvo SDS-a zatražilo je od svog članstva i simpatizera da izađu na referendum, navodeći da toj stranci i „njenoj patriotskoj i istorijskoj ulozi u stvaranju RS ponajviše pripada 9. januar“.
Narodna skupština RS donela je odluku da se 25. septembra održi referendum o 9. januaru, kao Danu republike, nakon što je Ustavni sud BiH u novembru prošle godine obeležavanje Dana RS 9. januara proglasio nesutavnim i diskriminatorskim po građane ovog entiteta, jer se tada slavi i krsna slava RS – Sveti arhiđakon Stefan.
Ustavni sud je 17. septembra zabranio održavanje referenduma, ocenivši ga narušavanjem ustavno-pravnog poretka BiH, ali su vlasti RS ostale pri odluci da referendum bude sproveden.