Sećanje na slavne dane

secanje-na-slavne-dane
Sećanje na slavne dane

Z. Jovanović Mačak

BELEŽIO DOGAĐAJE I ZNAMENITE LJUDE: Miki Ćirovski

U galeriji Kulturnog centra Srbije u Parizu otvorena je izložba fotografija “Foto zapisi 2.0” autora Milovana Mikija Ćirovskog. Izložba je u organizaciji Kulturnog centra Srbije i Balkan medije, a uz podršku Ministarstva kulture, održana u okviru obeležavanja 50 godina Kulturnog centra Srbije u Parizu.

Posle velikog uspeha prvog dela izložbe “Foto zapisi” koji je priređen u junu prošle godine, kada su prikazani počeci rada Kulturnog centra, izložba “Foto zapisi 2.0” predstavlja prevashodno period od osamdesetih godina prošlog veka do danas. Fotografije Milovana Mikija Ćirovskog, dugogodišnjeg novinara, fotografa i značajnog kulturnog delatnika, alumnija prestižne škole fotografije “Luj Lumijer”, svedoče o bogatoj i raznovrsnoj kulturnoj razmeni Srbije i Francuske, brojnim događajima i ličnostima koji su doprineli oblikovanju i predstavljanju našeg kulturnog identiteta francuskoj publici.

Posetioci kroz objektiv Mikija Ćirovskog mogu da se upoznaju sa brojnim izložbama, koncertima, tribinama, književnim večerima i drugim događajima koji su okupljali zvučna imena srpske i francuske kulture, politike i diplomatije, poput nobelovca Petera Handkea, reditelja Emira Kusturice, muzičara Gorana Bregovića, filozofa Danijela Salvatorea Šifera, Žana Kristofa Bijusona, novinara i urednika lista “Figaro”, Rolana Dime, bivšeg francuskog ministra spoljnih poslova, Alena Pjerfita, te nekadašnjeg ministra pravde, književnike i novinare Luja Dalmasa, Kostu Hristića, kao i čitavu plejadu naših velikih slikara poput Vladimira Veličkovića, Ljube Popovića i drugih.

Izložbu su otvorili Natali Beljanski Popović, direktorka Kulturnog Centra Srbije u Parizu, i Nikola Letić, direktor projekata Balkan medije. Natali Beljanski Popović je zahvalila autoru izložbe i posetiocima Centra na prisustvu.

– Fotografije Mikija Ćirovskog dočaravaju život i rad Kulturnog centra i svedoče o njegovoj vitalnosti i važnosti za srpsku kulturu i njeno predstavljanje na pariskoj sceni – istakla je direktorka KCS.

Nikola Letić smatra da je Ćirovski najverniji svedok razvoja ove uvažene institucije.

BIRANE REČI O AUTORU: Nikola Letić i Natali Beljanski Popović

– Ako nam je prošlogodišnja izložba omogućila da se ponovo osvrnemo na sjajne trenutke Centra, sadašnja nas još dublje uranja u dušu ovog mesta, istinskog središta dijaloga i kreativnosti – naveo je Letić i istakao da 50 godina rada Kulturnog centra Srbije koincidira sa 50 godina karijere Mikija Ćirovskog.

Autor izložbe ističe da fotografije koje su sad predstavljene svedoče o razvoju i napretku KCS.

– Svedoče o svim trenucima kada su se ovde sretali umetnici, glumci, intelektualci, diplomate i drugi koji su gradili mostove između naših naroda i kultura. Ova izložba ima za cilj da podseti na slavne dane i uspehe Centra i njegovih zaposlenih, da učini svojevrsni omaž svima koji su doprinosili njegovom radu i razvoju i posluži kao inspiracija za buduće pregalaštvo u ovom poslu. U tom cilju, u toku je i rad na monografiji koja će na pravi način ovekovečiti pola veka ovog uvaženog doma – kaže Ćirovski za “Vesti”.

Otvaranju je prisustvovao veliki broj ljubitelja kulture i fotografije, a među prisutnima su bili Bojana Kondić Panić, ambasadorka BiH, umetnici poput slikara Cileta Marinkovića i velikana srpske fotografije Zorana Jovanovića Mačka i Vlade Markovića, ugledni članovi srpske zajednice u Parizu.

Izložbu će posetioci imati priliku da vide do 12. oktobra.

VELIKANI: Vladimir Veličković i Ljuba Popović u Mikijevom objektivu
Brojni posetioci na otvaranju
SVEDOČANSTVO I O DIJASPORI: Mića Aleksić (prvi zdesna)

Srbija u najboljem svetlu

– 50 godina rada Kulturnog centra Srbije poklopilo se i sa 50 godina moje karijere koja je velikim delom bila vezana za ovu jedinstvenu i izrazito značajnu ustanovu naše kulture. Kroz Kulturni centar Srbije u Parizu naša umetnost i kultura su se evo pet decenija probijali ka najzahtevnijoj i najprefinjenijoj publici na svetu i tako predstavljali Srbiju u najboljem svetlu – navodi Ćirovski.

Sačuvane uspomene

– Ovo je donedavno bio jedini Kulturni centar Srbije u svetu, što ga čini institucijom od prvoklasne važnosti. Zahvaljujući Mikiju Ćirovskom, mi danas imamo sačuvane uspomene koje sežu sve do otvaranja Kulturnog centra i prate svih 50 godina njegovog rada. Ovde prikazane fotografije nisu samo svedočanstvo o bogatoj istoriji ovog mesta, već i dokaz velikog truda i rada ovog velikog fotografa, koji je osim Kulturnog centra vrlo predano pratio i rad kulturnih društava naše dijaspore, naših škola i klubova, u kojima su ponikli mnogi značajni ljudi, danas istaknuti članovi srpske i francuske kulturne i akademske zajednice – kaže Mića Aleksić, nekadašnji predsednik Skupštine dijaspore.

Detaljnije