SEDNICA SAVETA SABORA DIJASPORE U BEOGRADU
POD STEčAJEM I PARE DIJASPORE
• U stečanoj masi Beogradske banke završilo i 3,5 miliona evra donacija dijaspore
U stečajnoj masi Beogradske banke AD koja je likvidirana pre tri godine završilo je i 3,5 miliona evra donacija dijaspore! Ovo je juče javno saopšteno na sednici saveta dijaspore, upravnog i nadzornog odbora Fonda „Dijaspora za maticu“. Fond je osnovan novembra 1999. godine, posle velikog Sabora dijaspore koji je održan u organizaciji Ministarstva spoljnih poslova na čelu s tadašnjim ministrom Živadinom Jovanovićem i pod pokroviteljstvom ondašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića. Pomenuti novac je preostao iz ukupne sume od više od tadašnjih 12 miliona nemačkih maraka, prikupljenih u rasejanju preko Diplomatsko-konzularnih predstavništava (DKP) SRJ, za obnovu Srbije od posledica NATO bombardovanja. Upravni i nadzorni odbor Fonda sada potražuju od države Srbije 4,5 miliona evra (zahtevaju da se pripiše kamata) i 2,5 miliona dinara sa dinarskog računa Fonda kod danas nepostojeće Beogradske banke, kao i sredstva Fonda u visini od 79.000 evra, preostalih na podračunu Ministarstva spoljnih poslova SCG.
Milione progutala inflacija
Slobodan Stojanović iz Despotovca, inače povratnik iz Švajcarske, koji je posle petoktobarskih promena 2000. bio član državnog Saveta dijaspore Vlade SRJ, pojasnio je da je sedam miliona maraka u Beogradskoj banci AD još pre stečaja te banke pretvoreno u dinare koji su posle obezvređeni inflacijom. Stojanović je dodao da je na podračunu u MIP-u SRJ bilo 89.000 evra i da je 2002. godine iz te svote izdvojeno 10.000 evra za „Mobu“, tradicionalnu akciju druženja dijasporske i otadžbinske omladine u organizaciji šabačko-valjevske eparhije SPC-a.
– Apelujemo još jednom na državne organe Srbije da vrate sredstva Fonda, koja su uzurpirali. Ukoliko se ogluše i ako pravda ne bude zadovoljena pred pravosudnim organima u Srbiji, bićemo prinuđeni da se obratimo Ministarstvima spoljnih poslova zemalja u kojima žive i rade donatori, kao i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu – rekao je predsedavajući Miloje Milićević iz Berlina, kopredsednik Saveta Sabora dijaspore.
Bivši šef diplomatije Živadin Jovanović, takođe kopredsednik istog tela upozorio je vlasti Srbije da, ukoliko ne vrate novac Fonda, „svaki pojedinac iz dijaspore, koji poseduje potvrdu DKP SRJ o svojoj donaciji za obnovu od posledica NATO bombardovanja, s pravom može zvanično da potražuje data sredstva budući da ona nisu namenski iskorišćena“. –
Što se tiče sredstava koja su ostala na računima Beogradske banke AD, Fondu je priznato redovno potraživanje, a ne izlučno koje bi podrazumevalo da se taj novac namiri pre ostalih potraživanja. Tako da je pokrenut žalbenipostupak za priznavanje izlučnog prava – rekao je Minja Nikolić jedan od pravnih zastupnika Fonda „Dijaspora za maticu“.
Pomoć Kosovu
Na sednici je dogovoreno da se da nalog da se 200.000 evra iz Fonda usmeri u novoosnovani Fond za Kosovo i Metohiju, a na skupu je prikupljeno još 2.500 evra ličnih donacija. Milićević je podsetio da su svojevremeno slični nalozi bili dati da se Komesarijatu za izbeglice Srbije iz Fonda isplati takođe 100.000 evra za kupovinu napuštenih imanja u Vojvodini za zbrinjavanje prognanika, kao i da je 10.000 evra bilo namenjeno za spomen-hram borcima Mojkovačke bitke, ali je u bankarskim strukturama odbijeno da ti nalozi budu izvršeni.
Budući da je Rešenjem Ministarstva pravde SRJ 17. aprila 2002. Fond „Dijaspora za maticu“ izbrisan iz registra zbog određenih zakonskih propusta u njegovoj registraciji, ovaj advokat je prisutne obavestio da je 6. oktobra 2003. godine zatražio ponovnu registraciju Fonda kao udruženja građana pod nazivom „Dijaspora za maticu“, a koji bi imao pravni kontinuitet sa Fondom „Dijaspora za maticu“ .
– Zahtev je upućen Ministarstvu SCG za ljudska i manjinska prava koje je sada nadležno za upis u državne registre. Pošto u roku od 60 dana od dana podnošenja zahteva od njih nije dobijen nikakav odgovor, po zakonu se smatra da je fond upisan u registar i sada treba tražiti dokument o upisu u registar – objasnio je Nikolić.
Razmatrana je mogućnost da se u Beogradu registruje novo nevladino udruženje dijaspore. U radu jučerašnjeg skupa, učestvovali su naši sunarodnici iz Evrope, Amerike i Australije, kao i istaknuti pojedinci iz Beograda, ali nije bilo nijednog predstavnika državnih institucija,niti Srpske pravoslavne crkve.