Dan pred suđenje održana je pripremna rasprava na kojoj je Vojislav Šešelj rekao da će mu biti suđeno za verbalni delikt, te da će više od pola odbrane zauzeti njegovo lično svedočenje. On je tokom pretresa više puta „ulovio“ tužioca u grešci, „održao predavanje“ iz pravnih nauka i kako je to ocenio sudija Žan Klod Antoaneti, „pokazao da statut Tribunala zna napamet“.
– Kada pogledate prirodu optužnice, meni će se ovde suditi za grozne ratne zločine koje sam navodno počinio govorom mržnje, promovišući svoju nacionalističku ideologiju na koju sam ponosan. Verbalni delikt i delikt pisanja, za to sam ja optužen, trećeg delikta nema – rekao je Šešelj.
On je istakao da je za razumevanje njegove ideologije i suštine odbrane neophodno da Tribunal prevede više od 1.000 stranica njegove knjige „Rimokatolički zločinački poduhvat veštačke hrvatske nacije“, kao i „Ideologija srpskog nacionalizma“.
‘Tim poduhvatom su Srbi-katolici pretopljeni u nove Hrvate i okrenuti protiv svoje matice. Da bi se razumela priroda ratova u bivšoj Jugoslaviji, neophodno je pročitati ove dve knjige, bez kojih moja odbrana nije moguća“ – rekao je Šešelj.
Poverenje u sebe
Pokušajući da reši problem dokumenata koje Šešelj traži otkucane na papiru i na srpskom jeziku, sudija Žan-Klod Antoneti ponudio je lideru radikala mogućnost da sam izabere „osobu od poverenja“, koja bi taj materijal pregledala na kompjuteru, signalizirala Šešelju šta je važno, a Tužilaštvo bi izabrana dokumenta lideru SRS-a dostavljalo u pisanoj formi na srpskom jeziku. Antoaneti je istakao i da bi „osobu od poverenja“ plaćao Tribunal i da bi ona puno pomogla Šešeljevoj odbrani. Lider SRS-a je odbio takav zahtev uz komentar „da nema osobu od poverenja“ i da najviše veruje – sam sebi.
Šešelj je naveo da nema pravednog suđenja, pošto mu haško tužilaštvo još nije na srpskom jeziku i na papiru dostavilo 207.000 stranica dokumenata koji su potencijalno oslobađajući, a koje nije hteo da primi na kompjuterskim diskovima.
Takođe, Šešelj je odbio da preslušava dokazni materijal, koji postoji u formi audio- snimka, jer bi, kako je izračunao, više od 100 dana po osam sati dnevno morao da ima slušalice na ušima.
– Posle toga niko ne bi mogao da ostane normalan i da učestvuje na suđenju – ocenio je lider SRS-a.
Predsedavajući, sudija Žan-Klod Antoneti odgovorio je Šešelju da prevodilačka služba Tribunala ne može da prede njegovu knjigu, ali mu je ponudio da sam pronađe agenciju koja bi to učinila u Beogradu, a Tribunal bi snosio troškove, ukoliko budu razumni.