Šeširi puni stihova

sesiri-puni-stihova

Z. Mirković

Vedrina i osmesi: Učesnici su se i ovaj put lepo družili

Udruženje Bečke poete je i ove godine organizovalo Šeširijadu, feštu šešira, “ukrašenu” poezijom, koja je u Beč donela duh beogradske Skadarlije. Želja organizatora je da se, ova njihova sada već tradicionalna manifestacija, širi i da je naši ljudi u Beču rado posećuju.

Damski, muški, dečji, starogradski šeširi, među njima i pokoji cilindar, učinili su da prostor u kojem je održana manifestacija zaliči na neku varošicu u Srbiji, kada je šešir bio nezaobilazan modni detalj građanskog društva između dva svetska rata .

Priređena je i revija šešira

Fešta šešira, kao i uvek, praćena je i umetničkim programom, pa su učesnici i publika uživali u poeziji, koja je manifestaciji dala poseban pečat. Bila je to predstava svih zajedno koji su prisustvovali, kao publika ili kao učesnici u programu.

Sve učesnike i goste, na sedmoj Šeširijadi pozdravila je Mirel Tomaš, idejni tvorac manifestacije i predsednica udruženja Bečke poete.

Publika je uživala u prigodnom programu

– Pozdravljam vas sve šeširanke i šeširdžije, na sedmoj Šeširijadi. Promenili smo mesto održavanja, ali ni to nas nije sprečilo da se ponovo okupimo. Hvala vam što ste tu. Zahvaljujući vašem entuzijazmu i ljubavi ova manifestacija živi. Povešćemo vas kroz skadarlijsku literaturu, uverena sam da ćete uživati – rekla je Tomaševa.

Bečke poete najpre su predstavile svoj rad. Pozdravivši prisutne literarnim delima srpskih pisaca. Prošetali su Skadardlijom čitajući recitale, odbrane tekstove. Zatim su čitana i autorska dela napisana upravo za ovu manifestaciju. U programu su učestvovali Mirel Tomaš, Stana Rakić Dokić, Novica Pantelić, Dragana Jovanović, Marjan Denkov, Mijo Ćukurin, Nikolin Ikonar, Mirjana Petrović, Slobodanka Knežević, Jadranka Stanojević, Zorica Mitić, Zorica Tomić.

Zadatak uspešno obavljen

Kako tradicija nalaže organizovana je i revija šešira, a posebna komisija je birala najlepše modele – ženske, muške i dečje. Simbolične nagrade pripale su onima koji su nosili najlepše damske i muške šešire. Konkurencija je bila jaka, ali su se izdvojili najbolji, pa je najlepši damski šešir nosila Mirjana Rab, dok je druga bila Nevenka Malinić, a treća Milena Mićeleto. Ni muškarci nisu zaostajali sa svojim šeširima, pa su nagrade pripale – Jelenku Maliniću za najbolji muški šešir, drugi je bio Nikolin Ikonar, a treće mesto pripalo je Marjanu Denkovu.

Prva Šeširijada održana je 2016. godine, i od tada se svake godine, izuzev 2020. koju je obeležila pandemija korona virusa, krajem juna okupljaju ljubitelji šešira, poezije, druženja i umetnosti uopšte.

Mirel Tomaš sa najuspešnijim takmičarima

Nabaci na štap

Draž ovoj manifestaciji daje takmičenje u bacanju šešira na štap, a najuspešniji u toj “disciplini” i ovaj put su osvojili simbolične nagrade. Takmičenje u bacanju šešira na štap, osmišljeno je 2017. i od tada je nezaobilazni deo ove manifestaciju. I ovog puta bilo je po 10 bacanja svakog učesnika, dok se nije došlo do pobednika, a sve uz druženje i smeh, što je i cilj igre. Kod žena najbolja je bila Nada Knežević, druga Gordana Subašić i treća Stana Rakić Dokić. Branislav Floranić bio je najbolji bacaš šešira na štap, a drugi je bio Tomas Paul, treći Jelenko Malinić.

Biljana izložila svoje ručne radove

Pletene igračke

U sastavu programa ovogodišnje bečke Šeširijade svoje umetničke radove – pletene igračke, predstavila je Biljana Stojiljković.

Milena i Mirel

Aplauz Mileni

Poseban aplauz dobila je Milena Mićeleto, koja je bila učesnica i gost na svih sedam Šeširijada od prve održane 2016. godine.

Detaljnije