Australijske porodice će uskoro dobiti dodatnih šest nedelja plaćenog roditeljskog odsustva. Plan Savezne vlade osmišljen je da podstakne povratak žena na posao i da pomogne domaćinstvima oko rastućih troškova života.
U ovom trenutku, moguće je koristiti 18 nedelja plaćenog roditeljskog odsustva za primarnog negovatelja deteta i dve nedelje za partnera.
Vlada kaže da će od jula sledeće godine uvesti reforme za modernizaciju sistema i poboljšanje fleksibilnosti. Međutim, vreme roditeljskog plaćenog odsustva će početi da se produžava od 1. jula 2024, s dve dodatne nedelje svake godine, dok program ne dostigne predviđenih 26 nedelja u julu 2026.
Tada će svaka porodica sa novorođenom bebom moći da dobije ukupno šest meseci plaćenog odsustva, koje dele oba roditelja, prema rasporedu koji će sami određivati.
Porodice će na ovaj način imati pristup većem odsustvu i većoj fleksibilnosti, uz plaćeno roditeljsko odsustvo koje će moći da se koristi u blokovima između perioda plaćenog rada.
Planirano je da samohrani roditelji imaju punih 26 nedelja plaćenog odsustva.
Treba imati u vidu da je planirano da ovo plaćeno roditeljsko odsustvo bude po pravilu “iskoristi ili izgubi“, kako bi se podstakli očevi i partneri da uzmu plaćeno odsustvo i da bi se osiguralo da se odgovornosti za negu dece ravnopravno dele, kao i da se omogući ravnopravan povratak majki i očeva na posao.
Plan Savezne vlade objavio je premijer Entoni Albaneze tokom govora na državnoj konferenciji laburista NSW.
Premijer smatra da će reforma plaćenog roditeljskog odsustva biti od koristi porodicama, da će poboljšati ekonomsku ravnopravnost žena i povećati australijski budžet.
– Jednakost za žene je u srcu naše vizije za pravedan rad i ujedno će biti u centru našeg budžeta. Ravnopravno učešće žena u našoj ekonomiji trenutno je najveći neiskorišćeni resurs naše nacije – rekao je Albaneze.
Premijer opisuje reforme kao modernu politiku, za moderne porodice.
– Ovakva politika pruža već u mogućnost izbora, nudi veću sigurnost i nagrađuje težnju porodica. I, baš kao i jeftinija briga o deci koju smo uveli, ovo je deo naše ekonomske reforme – istakao je premijer.
Prema njegovim rečima, vlada smatra 26 nedelja odsustva za osnovu ili „nacionalni minimalni standard“ i očekuje od poslodavaca da se uključe i da takođe daju zaposlenim roditeljima najbolju moguću ponudu.
Albaneze je istakao da je produženo roditeljsko odsustvo jedan od najjasnijih zahteva oko kojih je postignuta široka saglasnost na nedavno održanom Samitu o radnim mestima i stručnoj spremnosti.
– Preduzeća, sindikati, stručnjaci i ekonomisti razumeju da pružanje većeg izbora, veće podrške i fleksibilnosti za porodice i više mogućnosti za žene povećava učešće i produktivnost u celoj privredi – istakao je Albaneze.
Premijer je naglasio da su u vladi ohrabreni što već postoje poslodavci širom Australije koji su spremni da sa svoje strane ponude zaposlenim roditeljima najbolju moguću ponudu u vezi plaćenog odsustva.
– Želimo da vidimo što više takvih ponuda, zato što će sistem roditeljskog odsustva koji osnažuje puno i ravnopravno učešće žena biti dobar za biznis, dobar za porodice i dobar za našu ekonomiju – istakao je Albaneze.
Vladina radna grupa za ekonomsku jednakost žena, kojom predsedava Sem Mostin, savetovaće o detaljima modela.
Očekuje se da će više pojedinosti o politici plaćenog roditeljskog odsustva biti objavljeno u saveznom budžetu 25. oktobra.
Rađanje nije kočnica
Ministarka za žene Kejti Galaher rekla je da “rađanje deteta ne bi trebalo da bude ekonomska prepreka za porodice, niti da deluje kao ručna kočnica za širu ekonomiju“.
– Trenutno ovaj teret nesrazmerno snose žene i zato znamo da je ovo dobra politika i za žene i za ekonomiju. Ova odluka je dokaz toga – istakla je Galaher.
Rodna ravnopravnost
Ministarka za socijalne usluge Amanda Rišvort naglasila je da će ova reforma koristi majkama i očevima, kao i da će biti dobra za decu i veliki podsticaj za ekonomiju.
– Znamo da tretiranje roditeljstva kao ravnopravnog partnerstva pomaže u poboljšanju rodne ravnopravnosti – naglasila je Rišvort.
Sindikati traže isplatu
Sindikati podržavaju ovakvu politiku Savezne vlade, ali predlažu i veća primanja roditelja na plaćenom odsustvu s posla. Predsednica Australijskog saveta zanatskih sidnikata (ACTU) Mišel O’Nil kaže da isplate treba da budu jednake punom iznosu plata koje roditelji zarađuju, kako bi majke i očevi s nižim zaradama od svojih partnera bili u ravnopravnoj poziciji da se vrate na posao.
Naime, u slučaju isplate punog iznosa zarada, roditeljima bi u ekonomskom smislu bilo svejedno ko će od njih ostati kod kuće i brinuti o detetu.
U suprotnom, obično to radi manje plaćeni roditelj, a prema statističkim podacima to su uglavnom majke, što dovodi do njihovog manjeg učešća u radnoj snazi.
Чланак Šest meseci plaćenog odsustva се појављује прво на Vesti online.