Ministar Srđan Srećković uručio statue i povelje srpskih velikana dr Slavomiru Gvozdenoviću, dr Dejanu Iliću, dr Nenadu Marjanoviću, đorđu Nikoliću, Stevanu Bugarskom i Davidu Albahariju
Svaki pripadnik naše dijaspore trebalo bi najozbiljnije da shvati svoju ulogu svojevrsnog ambasadora Srbije, koja, pak treba da stavi u patriotsku službu sve svoje najistaknutije ljude u dijaspori, jer su oni jedan od najvećih kapitala naše zemlje – rekao je ministar dijaspore Srđan Srećković, prilikom dodele prvih šest Nacionalnih priznanja uglednim Srbima iz rasejanja.
Statue srpskih velikana Slobodana Jovanovića, Mihaila Pupina, Nikole Tesle, Vuka Karadžića, Dositeja Obradovića i Miloša Crnjanskog i povelje dobili su za aktivnosti u oblasti politike dr Slavomir Gvozdenović iz Rumunije, za tehnološka dostignuća dr Dejan Ilić, za nauku dr Nenad Marjanović, obojica iz Nemačke, za očuvanje srpskog jezika đorđe Nikolić iz SAD, za obrazovanje Stevan Bugarski iz Rumunije i za književnost David Albahari iz Kanade.
Ovu šestoricu veličanstvenih Srba iz rasejanja predložile su nacionalne organizacije i ambasade u svetu, a posebna komisija je pregledala 49 prijava kandidata i obrazložila listu najzaslužnijih.
ALBAHARI
Nagradu „Miloš Crnjanski“, koja se dodeljuje za zasluge u oblasti književnog stvaralaštva i širenja slobode izražavanja u novinarstvu, publicistici, drami i aforistici dobio je David Albahari. Ovaj književnik, esejista i prevodilac je autor dela najvišeg umetničkog dometa u nacionalnoj književnosti. Dobitnik je Andrićeve nagrade, Nagrade Grada Beograda, NIN-ove nagrade, nagrade Zlatni suncokret, evropskog priznanja za književnost i prevodilaštvo Most Berlin i mnogih drugih.
– Nagradu „Slobodan Jovanović“ koja se dodeljuje za izuzetne rezultate u oblasti politike, kojima se jača međunarodni ugled Republike Srbije u svetu i afirmaciji njenih interesa dobio je dr Slavomir Gvozdenović iz Temišvara, dugogodišnji srpski poslanik u rumunskom parlamentu. Gvozdenović je pesnik, član Saveza pisaca Rumunije i Udruženja književnika Srbije, saradnik Matice srpske iz Novog Sada, suosnivač Vukove zadužbine, ali i predsednik Saveza Srba u Rumuniji i predsednik Skupštine dijaspore Srbije – rekao je Vukman Krivokuća, pomoćnik ministra prilikom predstavljanja ovog laureata.
Primajući visoko priznanje dr Slavomir Gvozdenović je rekao:
– Između matice i rasejanja postoje hiljade nevidljivih niti kojima smo povezani. Savez Srba u Rumuniji se uvek zalaže za institucionalno povezivanje sa Srbijom. Tim povodom reći ću misao koja me opsesivno prati – dao Bog Srbiji pola od onog što joj žele njena deca rasuta po svetu!
Dr Nenad Marjanović, dobitnik nagrade „Nikola Tesla“ za izuzetan doprinos u oblasti nauke i pronalazaštva je doktor tehničkih nauka u Nemačkoj i suvlasnik kompanije Plastic Electronic u Lincu.
– đorđe Nikolić, dobitnik nagrade Vuk Karadžić je jedan od najistaknutijih savremenih srpskih književnika i aktivista na polju afirmacije srpskog književnog jezika i pisma, koji decenijama živi u čikagu. Redovan je član istaknutih svetskih akademija, književnih udruženja i ustanova u svetu. Nosilac je Ordena Vuka Karadžića I reda Vlade Srbije i Crne Gore, za zasluge u doprinos u negovanju srpske kulturne baštine u svetu 2004. godine – kaže Vukman Krivokuća.
MLADI
Dobitnik nagrade „Mihailo Pupin “ za izuzetne zasluge u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija je dr Dejan Ilić, naučnik, profesor i menadžer, koji živi i radi u Nemačkoj i SAD. – Srećan sam zbog ovog priznanja, ali bih voleo da ovde umesto nas stoje mladi Srbi iz rasejanja koji treba da nastave da grade naše mostove i budućnost – zahvalio se dr Dejan Ilić.
U obraćanju publici u sali Ministarstva za dijasporu, gde su nagrade dodeljene, đorđe Nikolić je rekao da se uvek divio Vuku Karadžiću, koji je Srbe u Evropu uveo sa štulom na nozi i perom u ruci.
– Svi mi smo zajedno tada sa Vukovim zlatnim kočijama putovali kroz Evropu i osvajali je. A to naše kulturno putovanje traje i danas – naglasio je Nikolić.
Stevan Bugarski kao dobitnik nagrade „Dositej Obradović“ se istakao u oblasti obrazovanja dijaspore i očuvanju kulturnog, etničkog, istorijskog i verskog identiteta srpskog naroda.
Bugarski je pisac, naučnik, istraživač duhovne baštine Srba u Rumuniji i regionu. Po profesiji je mašinski inženjer, ali je član Matice srpske iz Novog Sada, saradnik je SANU, član Saveza pisaca Rumunije i Udruženja književnika Srbije.