O INTIMNIM ODNOSIMA – POTREBA, BIZNIS ILI POMODARSTVO
Sredinom 20. veka nastupila je seksualna revolucija u čitavom svetu, a njen cilj je bio da se čovek oslobodi licemerja i lažnih okova, nametnutnih strogim društvenim normama. Danas u 21. veku oslobođeni, otišli smo u drugu krajnost. Iskrivljena slika o seksu, koju nam najčešće plasiraju mediji, doprinela je nastanku nove paradigme. U odnose stupamo lako i nepromišljeno. Kako smo uspeli da potisnemo ljubav kao glavni preduslov kvalitetnog odnosa između partnera i intimni odnos svedemo samo na fiziološku potrebu, objašnjava diplomirani psiholog Aleksandar Šibul.
Čovek je socijalno biće koje traga za bliskošću sa drugom osobom i na tom putu, on često nailazi na mnoge prepreke, koje savremeni svet postavlja pred njega. Govoreći o seksualnosti, ne mislimo samo na čin polnog odnosa, već na novu kulturu koja seksualnost unosi u sve pore i segmente života. Savremeni film ili serija ne može proći bez eksplicitnog seksualnog čina, to je marketinški lepak za gledanost ili perceptivna navika, koja je stvorena sa određenim ciljem, smislom i strategijom. Mediji kreiraju u našem umu sliku poželjnog ili društveno prihvatljivog modela ponašanja, koji postaje snažan uzor i pokreće mladog čoveka na aktivnost i na uspostavljanje kratkotrajnih seksualnih veza.
Seksualnost je neodvojiva od ljubavi koja spaja dvoje ljudi sa ciljem da zasnuju dugotrajnu partnersku vezu, koja će ispuniti jednu od osnovnih potreba čoveka za bliskošću, pripadanjem, ali i sigurnosti. Seksualno ponašanje kod mladih je poslednjih decenija počelo da se odvija po novoj paradigmi, koja je unela novu dimenziju, a to je seks radi seksa. Takav vid odnosa gubi smisao, koji se sastoji u formi slobodne i nesputane ljubavi, koja čoveka kao biće uzdiže u osveštano jedinstvo koje ima svoj cilj, plan, odgovornost i na kraju kreiranje novog života, koji će nastati kao posledica jedinstva i ljubavi.
EVOLUCIJA SEKSUALNOSTI
Seksualno ponašanje muškaraca i žena se razlikuju po tome što je muška seksualnost jeftina, a ženska skupa, ovo evolutivno stanovište nas uvodi u posledicu seksualnog čina. Kod muškarca to može biti trenutno zadovoljsvo bez plana, a kod žena može doći do začeća, a samim tim i celoživotnog truda da se deca odgoje, zato evolucionisti upotrebljavaju termine skup i jeftin. Poznato je istraživanje koje je rađeno na nekoliko koledža u SAD u kome se govori o seksualnom ponašanju muškaraca i žena. Devojka ili momak je suprotnom polu, slučajnom prolazniku postavljao/la pitanje da li žele da sa njim/njom imaju neobavezan seks tog dana. Većina muškaraca je pristalo sa zadovljstvom na ovaj predlog, dok skoro nijedna žena nije pristala na seks sa nepoznatom osobom. Usputni seks je postao čest kod mlađe populacije, postao je vid zabave i opuštanja od anksioznosti, koje donosi svakodnevni život.
Istovremeno, socijalne uloge i seksualni skripti utiču na nastajanje želje kod odraslih u određenom sociokulturnom kontekstu. Na primer, religioznost (verski osećaji i pohađanje verskih obreda) značajno je povezana sa nižom učestalošću u sporadičnim seksualnim odnosima, što govori o načinu adaptacije na određeni vrednosni okvir.
Pojava društvenih mreža je povećala učestalost za uspostavljanje kratkotrajnih seksualnih odnosa, jer se proširila mogućnost susreta sa nepoznatim osobama. Muškarci i žene žele da se prikažu u najboljem svetlu i često se postavljaju izazovne fotografije, koje predstavljaju jasne draži za uspostavljanje veza.
OPASNOSTI NEOBAVEZNOG SEKSA ZA JEDNU NOĆ
Postoji velika povezanost između konzumiranja alkohola i uspostavljanja kratkotrajnih seksualnih odnosa. Oko 60 procenata mladih popije više od dva alkoholna pića u izlasku i smatraju da je to deo dobrog provoda. Kontrola nad našim ponašanjem se pod dejstvom alkohola drastično smanjuje, a time i rizik od neželjenih kratkotrajnih veza. Često je i seksualno nasilje prisutno pod uticajem alkohola ili različitih opijata. Ovde govorimo o problemu širih društvenih vrednosti i normi koje mediji kroz svoj uticaj prenose na mlade.
Posledice koje sporadični seksualni odnosi ostavljaju na naše psihofizičko zdravlje mogu biti različiti, i oni se mogu odnositi na posledice na telesno i psihičko zdravlje. Česte posledice su sve češće polne bolesti, a pre svega sve veće prisustvo HIV virusa i hlamidije, jedno utiče na povećani rizik za nastanak kancera, a drugo utiče negativno na plodnost kod muškarca. Oko 70 procenata žena je izvestilo da je osećalo krivicu posle sporadičnog seksa, dok je samo 30 procenata muškaraca dalo ovakav iskaz.
Nakon neobaveznog seksa, takođe je bilo više simptoma depresije kod onih koji nisu imali žaljenje. Međutim, u istom uzorku, više žena je pokazivalo simptome depresije, koji su se povećavali s brojem prethodnih seksualnih partnera u poslednjih godinu dana. Što govori da se radi o promašenom ulaganju u sebe i u svoje emocije. Naravno, bilo je i onih, a to je oko 25 procenata, koji su bili veoma zadovoljni usputnim seksualnim odnosima, što verovatno zavisi od mnoštva sociokulturnih i psiholoških činilaca i uzročnika.