I ovog leta od dve do tri hiljade studenata iz Srbije krenuće put SAD kako bi, radeći kao spasioci ili konobari, zaradili koji dolar i stekli veliko iskustvo…
Bezbroj je agencija koje organizuju odlazak u SAD, ali mnogo je i onih koji su prethodnih godina prevareni.
OPREZ – Upravo zbog toga, studenti koji su prošli kroz program Work and travel savetuju kolegama da putuju samo preko proverenih agencija i da se dobro raspitaju o svemu jer ništa nije sigurno.
Za oko osam dolara po satu studentima se nude poslovi, od pravljenja sendviča, zatim poslovi spasilaca na bazenima, preko domara, pranja autobusa, do konobarisanja. Dušan Baroš iz agencije Ayusa kaže da cena programa, ukoliko agencija nalazi posao, iznosi 1.238 dolara. Na ovo treba dodati avionsku kartu koja košta oko 550 evra ako se rezerviše na vreme i američku vizu koja iznosi 100 evra. U cenu od 1.238 dolara ulazi osiguranje, radna dozvola, obuka za program Work and travel…
– U ponudi su svi sezonski poslovi za koje postoji potreba. Zastupljena je cela Amerika, od istočne do zapadne obale. Jedino nema centralne Amerike koja nije ni turistički atraktivna – kaže Baroš.
Ove godine su u ponudi Florida, Las Vegas, Havaji, Aljaska, Kalifornija, Njujork… Iskustva onih koji su prošli ovaj program su različiti. Jedan od njih, Dejan L. iz Beograda koji je prošle godine radio na Aljasci ima i dobro i loše iskustvo. Loše je jer ga kada je stigao dočekalo neprijatno iznenađenje jer rezervisan smeštaj u stvari nije rezervisan pa je mesec dana živeo u hotelu. Ipak, nakon toga se snašao, lepo zaradio i stekao, kako kaže, sjajno iskustvo.
– Moj drug se, na primer, vratio posle 20 dana, ali sam ja ostao. Bilo je i drugačijih iskustava. Jedan od studenata iz Srbije je našao smeštaj, ali je imao problem na poslu pošto mu je gazda dao mali broj radnih sati, pa nije uspeo ni da vrati novac koji je uložio – kaže Dejan L.
Ovde je najveća odgovornost na agencijama i zato se treba dobro raspitati.
Posao treba ozbiljno shvatiti
RAD – Dešavalo se ranijih godina da studenti, na primer, dobiju manji broj radnih sati od dogovorenih. U tim slučajevima i prilikom drugih problema, uključuje se centrala agencije u SAD. Da ne bi bilo problema potrebno je da studenti prođu pripremu, da se dobro informišu i da ozbiljno shvate posao koji rade, koliko god on bio lak. Ne sme da se zabušava, kasni… Poslodavcu je u interes da se dobro obavlja posao, pa zato oni i unapređuju. kaže Baroš.