Prema najnovijem istraživanju “Demografija međunarodne pristupačnosti kuća“ za 2021. godinu, dva australijska grada, Sidnej i Melburn, našli su se među deset najnepristupačnijih u svetu, kada je u pitanju kupovina kuća.
Ocenjujući 92 glavna tržišta nekretnina, Institut za urbane reforme i centar Frontier za javne politike, ocenio je dostupnost kuća za stanovništvo sa srednjim prihodima u osam država: Australija, Kanada, Kina (samo Hong Kong), Irska, Novi Zeland, Singapur, Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija.
Konkretno, izdanje za 2021. ocenilo je pristupačnost kuća u trećem kvartalu 2020. Prema ovom istraživanju, Sidnej je rangiran na trećem, a Melburn na šestom mestu liste najnepovoljnijih svetskih tržišta kuća.
Istraživači su u anketi rangirali gradove prema cenama kuća i primanjima građana. Na skali, bilo koji grad koji je postigao indeks iznad 5,1 ocenjen je “teško dostupnim”.
Sidnej je postigao indeks 11,8, a Melburn 9,7. Među prvih deset najnepristupačnijih tržišta za kupovinu kuće na prvom mestu je Hong Kong sa indeksom 20,7. Slede Vankuver (Kanada) sa 13, Okland (Novi Zeland) je četvrti, odmah iza Sidneja sa indeksom 10, a peti je kanadski grad Toronto koji ima indeks 9,9. Iza Melburna su američki gradovi San Francisko, San Hoze, Honolulu i Los Anđeles.
Kuće u Sidneju i Melburnu su čak skuplje nego u Londonu, koji je zauzeo 11 mesto.
Tek neznantno pristupačnije su kuće u Adelajdu, koji je na 13. mestu najnepovoljnijih tržišta, dok su visoko kotirani i Brizbejn i Pert, na 18, odnosno na 23. mestu među gradovima sa teško pristupačnim kućama.
Cene kuća rastu
U međuvremenu, cene kuća u Australiji su u februaru skočile za 2,1 odsto, što je najveći mesečni rast od avgusta 2003. godine. Ovaj rast cena podstaknut je rekordno niskim kamatnim stopama hipotekarnih kredita, poboljšanjem ekonomskih uslova i vladinim podsticajima.
Analitičari nekretnina iz kompanije “CoreLogic” smatraju da cene kuća rastu u svim glavnim gradovima i regionima države, i to u fazama rasta kakve u Australiji nisu viđene više od jedne decenije.
– Poslednji put se to dogodilo od sredine 2009. do početka 2010. godine, pošto je državni ekonomski podsticaj nakon globalne finansijske krize pojačao potražnju kupaca nekretnina – rekao je direktor istraživanja CoreLogica Tim Loules.
Nacionalni indeks vrednosti kuća koji izračunava CoreLogic pokazao je da su Sidnej i Melburn među najjačim tržištima u ovom mesecu: porasli su za 2,5, odnosno 2,1 odsto.
Loules je rekao da oba grada još uvek beleže vrednosti ispod svojih ranijih najviših iznosa, i da nije jasno da li se ovaj novi rast može održati. Međutim, prema njegovim rečima, sadašnje stope kupovne moći valute ukazuju na to da će cene kuća u ova dva grada ubrzo dostići svoje rekordne maksimume.
– S obzirom na to da se očekuje da će prihodi domaćinstava ostati na istom nivou, a da će se državni podsticaj smanjiti, verovatno će pristupačnost kuća ponovo postati izazov u ovim gradovima – naglasio je Loules.
Kupovina sigurna investicija
Otkako je u junu 2020, kao jedan od načina borbe protiv ekonomskih posledica pandemije, uveden državni program bespovratne pomoći stanovništvu “HomeBuilder”, zabeležen je i rekordan rast građevinskih zajmova.
Istovremeno, zajmovi odobreni kupcima kuća porasli su za 9,6 odsto, što je najviši nivo od maja 2009. godine, kada je dotacija za kupovinu prve kuće utrostručena kao odgovor na globalnu finansijsku krizu.
– Prema svim pokazateljima i analizama, australijsko tržište nekretnina je već decenijama “balon”. I svakih pet do sedam godina se pojavi jedna vrlo jaka indikacija da ovako više ne ide, i da je ovo kraj. A to je da su cene izuzetno visoke, da ljudi to više neće moći da izdrže, i da će tržište da kolabira. Prošao sam kroz to više puta. Međutim, to se nikada u ovoj zemlji nije desilo. Cene kuća se u Australiji svakih sedam do 10 godina dupliraju. Sumanuto je, ali, je tako – kaže za “Vesti” Dragan Pavlović, lokalni građevinski preduzimač iz Melburna.
Pavlović dodaje da je bio svedok ogromnog disbalansa između kupovne moći i cene nekretnina i to 1989/90, 1994, 1999, 2008, 2015. i pre godinu dana.
– I nikada se ništa nije dogodilo. Preneražen sam cenama kuća, ali opet, poznajući ovo tržište i način na koji ono funkcioniše, znam da kupovinom kuće ovde nikada ne možeš da izgubiš – zaključuje naš sagovornik.
10 NAJNEPRISTUPAČNIJIH GRADOVA
- Hong Kong (Kina) 20,7
- Vankuver (Kanada) 13,0
- Sidnej (Australija) 11,8
- Okland (Novi Zeland) 10,0
- Toronto (Kanada) 9,9
- Melburn (Australija) 9,7
- San Francisko (SAD) 9,6
- San Hoze (SAD) 9,6
- Honolulu (SAD) 9,1
- Los Anđeles (SAD) 8,9
…
- Adelajd (Australija) 7,7
- Brizbejn (Australija) 6,6
- Pert (Australija) 6,0
* Indeks predstavlja odnos: srednja cena kuće/srednje primanje domaćinstva u određenom gradu
Porasla potražnja za kreditima
Potražnja za stambenim kreditima skočila je još jednom na rekordno visok nivo u januaru. Podaci Biroa za statistiku pokazuju da su se nove obaveze po kreditima povećale na rekordnih 28,8 milijardi dolara u januaru, a hipoteke za vlasnike kuća su 52,3 odsto veće nego godinu dana ranije.
Pristupačne kuće u Americi
Prema istraživanju, izgleda da je u trećem kvartalu 2020. najjeftinije bilo kupiti kuću u američkim gradovima, koji su u prvih deset najpristupačnijih tržišta.
Kuće u Pitsburgu, Ročesteru, Bafalu, Sent Luisu i Talsi su najjeftinije. Povoljne kuće su i u kanadskom Edmontonu, Glazgovu u Velikoj Britaniji, i u Singapuru. Ni u jednom većem australijskom gradu, kaže istraživanje, kuće nisu pristupačne za građane sa srednjim primanjima.
Чланак Sidnej i Melburn među 10 najskupljih u svetu! се појављује прво на Vesti online.