Odlukom Sinoda SPC, posle više od pola veka, na Petom kontinentu ukinut verski raskol i ostvareno jedinstvo crkve i srpskog naroda. U znak ovog istorijskog događaja održaće se prvi Dan mitropolije u Sidneju 4. septembra
NA osnovu Ustava SPC ukidaju se Eparhija australijsko-novozelandska i Eparhija australijsko-novozelandska mitropolije novogračaničke. Odobrava se tekst Ustava Mitropolije australijsko-novozelandske SPC.
Ovom odlukom Sinoda Srpske pravoslavne crkve posle više od pola veka na Petom kontinentu je zvanično ukinuta verski raskol i ostvareno jedinstvo crkve i srpskog naroda.
Odluka je donesena posle velike borbe vladike australijsko-novozelandskog Irineja i sveštenstva u Australiji i Novom Zelandu, usvajanja jedinstvenog Ustava SPC i obrazloženja episkopa na poslednjem zasedanju Sabora SPC u Beogradu.
– Bio je to veoma značajan trenutak u istoriji Srpske pravoslavne crkve. članovi Sabora su želeli da čuju koliko je narod i koliko su vernici zaista složni oko novog Ustava. Rekao sam da smo dobili potpise svih predsednika crkveno-školskih opština i svih paroha, jer smo rešeni da živimo u slozi i jedinstvu – rekao nam je vlkadika Irinej, koji je sa saradnicima Ustav nove mitrpolije uradio na srpskom i engleskom jeziku.
SRPSKI CRKVENI SABOR
Uoči svečanosti Mitropolijski dan u Sidneju će 3. septembra biti održan vanredni Sabor mitropolije na kome će se usvojiti novi dokumenti i novi planovi rada Srpske pravoslavne crkve na Petom kontinentu i Novom Zelandu.
Mada SPC ima svoj Ustav po australijskim zakonima neophodno je da svaka verska zajednica u ovoj državi ima svoj ustav, tako je i SPC donela jedinstven akt kojim se objedinjuju dve odvojene eparhije koje su postojale od 1963. godine.
– Posle formiranja Mitropolije australijsko-novozelandske izvršićemo reorganizaciju naše crkvene zajednice, kako bismo unapredili rad i funkcionisanje Crkve. Uradili smo i novi grb SPC u Australiji, koji simboliše i novo vreme u istoriji naše Crkve na Petom kontinentu – kaže vladika Irinej, koji će najverovatnije naredne godine da bude rukopoložen u mitropolita Srpske pravoslavne crkve u Australiji i Novom Zelandu.
Shodno već utemeljenoj tradiciji da SPC u Australiji održava svoj Eparhijski dan, koji je bio početkom septembra u Adelaidu i Melburnu ranijih godina, Mitropolija je odlučila da u Sidneju 4. septembra bude treće po redu obeležavanje svog dana, po prvi put kao mitropolije.
– Na ovaj dan, inače, proslavlja se Irinej Lionski, poznat, uz ostalo, po čuvenom delu u pet tomova pod imenom „Protiv krivoverja“ u kome je proučavao lažne nauke protiv kojih se, inače, zdušno borio. Ovu svečanost organizujemo da bismo proslavili našu Crkvu i da bismo srpsku zajednicu predstavili australijskim zvaničnicima, kao i predstavnicima drugih etničkih i verskih zajednica na Petom kontinentu – otkriva nam vladika Irinej, koji je svoje svetovno ime i dobio po Irineju Lionskom iz Francuske.
U nedelju, 4. septembra, na Dan mitropolije, ujutro će u hramu Svetog Save u Mona Vejlu biti sveta arhijerejska liturgija.
– Svečana proslava Mitropolijskog dana počeće nastaviće se koncertom u centru La Montaž u sidnejskom Lajkhartu. Na koncertu nastupaju poznata operska pevačica Milijana Nikolić, džez-umetnica Ursula Jović, veliki lazarički hor, kao i dečji hor iz iste crkvene opštine – saznali smo u Mitropoliji, čije se sedište nalazi u crkvi Lazarici, u sidnejskoj centralnoj opštini Aleksandrija.
NOVI GRB
– Grb ima kao simbol štit, koji se sastoji od četiri polja: crveno polje, gornje s leva, sadrži srebrni krst između četiri ista takva ocila bridovima okrenuta ka stablu krsta; plavo polje – gornje s desna, sadrži srebrno Sazvežđe južnog krsta, kao na zastavi Australije. U donjem levom polju je crveno Sazvežđe južnog krsta sa novozelandske zastave na tamnoplavoj pozadini. Donje desno polje sadrži ikoničnu predstavu Svetog Save I, u arhijerejskom odjejaniju desne ruke podignute na blagoslov i sa Svetim pismom u levoj – objašnjava Dragoljub Acović, koji je dizajnirao grb.
Štit je krunisan zlatnom arhijerejskom mitrom i okružen crnim brojanicama sa kojih visi zlatni krst, iza štita su ukršteni zlatni patrijaraški krst i isto takvo arhijerejsko žezlo. čuvari štita su dva anđela đakona u letu, prirodnog inkarnata, odevena u bele stihare, sa crvenim i plavim orarima.