čak 59 odsto siromašnih među zaposlenima u Švajcarskoj su stranci, tvrdi se u najnovijem istraživanju koje je sprovedeno u kantonima Bazel (gradsko jezgro) i Frajburg. Još ugroženije su žene (61 odsto), ali i samci (30 procenata) i porodice sa više dece (17 odsto).
Autori ovog istraživanja su pošli od toga da su materijalno ugroženi oni kojima ostaje manje od 1.000 franaka za život (pošto prethodno plate stan i zdravstveno osiguranje). Prema podacima iz 2001. godine, u Švajcarskoj je u tom neveselom društvu bilo 250.000 ljudi, a zajedno sa članovima njihovih porodica brojka prelazi pola miliona.
„Socijala“ smanjuje nadnicu
Socijalna pomoć koja dopunjuje prihode loše plaćenih radnika je mnogima „trn u oku“, jer ima dosta poslodavaca koji zloupotrebljavaju tu pomoć države za sticanje profita na račun smanjenja nadnica.
Samci su ugroženiji od ostalih, jer je u socijalnom sistemu Švajcarske uvek u prvom planu bila i ostala tradicionalna porodica čiji članovi imaju povoljniji položaj na tržištu rada, pošto su u prednosti prilikom dobijanja stalnog radnog mesta. Ugroženi su i oni koji imaju nedovoljnu školsku i stručnu spremu, ali i porodice kojima dodatak za izdržavanje dece nije dovoljan za normalan život.
Sve ovo dovodi do povećanja jaza između bogatih i siromašnih, ali i do porasta napetosti u društvu. Proizvod ovakve situacije je i u bujanje rada „na crno“.
Autori istraživanja ponudili su nekoliko rešenja za izlaz iz ovakve situacije (prelazak na bolje plaćena radna mesta, povećanje penzija, pronalaženje dopunskog zaposlenja, ukidanje dodatka za najslabije plaćeni rad ili prelazak u jevtiniji stan), ali se još niko nije oglasio da to ozbiljnije razmotri. „Sve ove probleme mora da reši politika“, zaključuju autori ovog dragocenog istraživanja u Švajcarskoj.