Skandal u Sidneju
Drzava Srbija u kojoj pola stanovnistva zivi u bedi nemilice trosi milione na beskorisnu diplomatiju i besmislene izbore u dijaspori
Vreme za plakanje
Kao i svuda u dijaspori glasanje u Australiji za predsednika Srbije je bilo totalni debakl. Od oko 150.000 Srba koji žive u Australiji za glasanje se prijavilo njih 128 (znaci ni svaki hiljaditi!), a na izbore je zvanicno izašlo 78, što je verovatno jednako broju glasaca iz jednog beogradskog solitera. Izbori su održani u prostorijama SCG konzulata u Sidneju. Rekordno mali odziv, koji bi verovatno mogao da ude u Ginisovu knjigu rekorda, pratila su i druga iznenadenja. Neverovatno ali istinito, iz Kanbere je na glasanje došao i ambasador Glišic sa suprugom, ali im je komisija objasnila da ih nema na glasackoj listi pa nisu mogli ni da glasaju! Glasanje pomenutih 78 gradana Srbije pratila je troclana delegacija iz Beograda i devet clanova posmatraca! (koliko li to sve košta?!). Što bi se reklo, bilo bi smešno da vremena nisu za plakanje.
Vest da ambasador jedne zemlje ne moze da glasa na izborima za svog predsednika bi bila senzacija u „normalnim“ drzavama, ali u Srbiji to sigurno i nije. Vec se javio ambasador Glisic sa pismom Republickoj izbornoj komisiji u kome se opradvada da je ambasada poslala sva dokumenta na vreme .., odmah je stigao i odgovor RIKa da to nije tacno i da nista do isteka roka za prijavljivanje nije stiglo u Beograd … Sve ovo i nije neko iznanedjenje, saznace se valjda ko laze a ko ne, ali sigurno zbog javasluka u radu diplomatskih predstavnistava i institucija vlede niko nece da odgovara niti ce nekom da fali dlaka sa glave. Mnogo zalosnija vest je da je glasanje 78 glasaca pratila komisija i poveca delegacija posmatraca, njih 17 koji su dosli na racun drzave Srbije iz Beograda. Mozda ce se nekada i saznati podasci koliko je glasenje u Sidneju kostalo, ali prosta racunica moze da dovede do cifre od oko 100.000 A$.
Nedavno se objavila vest da je dete umrlo od gladi u Zajecarskoj bolnici, citamo da samo u Kragujevcu , „dolini gladi“, svakodnevno gladuje brar 20.000 gradjana, najvise svakao pogadjaju vesti o zalosnim uslovima zivota hiljade dece, da ne govorimo kao zive zive izbeglice… U Australiji je pre godinu dana uz podrsku ambasadora Glisica i njegove supruge zapoceta i humanitarna akcija za obnovu Decije bolnice u Beogradu koja radi u jadnim uslovima. Skupljeno je posle velike muke i mnogo truda nekoliko desetina hiljada dolara. Sada sa pravom svako ko je dao i jedan dolar u toj akciji moze da se zapita zasto salje pare u drzavu koja je bogatija i od Amerike kada moze toliko para da trosi i na diplomate i na izborne komisije.
Najzalosnije i najnemoralnije je sto su se svi lesinari slikali uz osmehe posle glasanja. Nisu oni sigurno ni glupi ni slepi da ne vide koja je to farsa i dobro znaju da su se lepo od drzave ogrebali dok ostali narod gladuje, ali ne samo da nemaju bar malo stida, nego se celokupnim skandalom i ucescem u njemu ponose !
Predrag Vucinic