SKS RASPRAVLJAO O NACRTU NOVOG ZAKONA O DIJASPORI REPUBLIKE SRBIJE

MATICA DA „ZALEčI“ STARE RANE

• U ovaj pravni akt morala bi biti uključena i rešenja za pitanja u vezi sa državljanstvom, restitucijom, glasanjem i služenjem vojnog roka, smatra mr Živko Marković, predsednik „krovne“ organizacije Srba u „zemlji satova“

Predsednik Srpskog kulturnog saveza u Švajcarskoj (SKS) mr. Živko Marković pomno je izučavao nacrt novog Zakona o dijaspori i predočio ga nedavno članovima Upravnog odbora SKS, a primedbe usvojene tom prilikom poslate su na adresu Ministarstvu za dijasporu.
– Nacrt Zakona o dijaspori predstavlja jasan znak i težnju države Srbije za institucionalnim rešenjem statusa državljana Srbije i Srba koji žive izvan matice i njihovih organizacija sa Srbijom, kao i lica srpskog porekla koji nisu državljani Republike Srbije, a Republiku Srbiju doživljavaju kao svoju maticu. To je, čini mi se, najozbiljniji korak koji država Srbija preduzima u vezi sa regulisanjem međusobnih prava i obaveza matice i dijaspore. Ako sadašnji ministar nadležan za dijasporu Srećko Srećković ističe da je dijaspora najprofitabilnije preduzeće države Srbije u ovom trenutku jer učestvuje u bruto nacionalnom dohotku sa više od 13 odsto (podatak izrečen u Beogradu na Susretu privrednika krajem decembra prošle godine), onda bi zaista krajnje vreme bilo da se u tu firmu nešto i uloži i ona „modernizuje, tako da i budućnost bude najrespektabilnija oblast za maticu“.

Delegat umesto poverenika?

Prema mišljenju članova SKS-a „poverenike“ Ministarstva dijaspore bi trebalo zameniti nekim prikladnijim nazivom – „koordinator“, „delegat“, „poslanik“ ili „predstavnik“.
– U inostranstvu, naši ljudi većinom drže da je svaki onaj koga vlada iz matice izabere ili imenuje na neko mesto u stvari „špijun“, pa ne bi trebalo da neprikladnim imenom, u ovom slučaju, dovedemo u sumnju veoma krhko sadašnje poverenje pripadnika dijaspore u vladu – smatra mr Živko Marković.

Po njegovim rečima ima međutim i nerešenih pitanja, koja nisu obuhvaćena ni nacrtom novog zakona.
– Rasejanje dosada nije imalo priliku, kao što je ova, da učestvuje u kreiranju pravnog akta o odnosu matice i dijaspore i zbog toga bi trebalo podržati ovaj nacrt Zakona o dijaspori, ali i predočiti i to da u krajnjem njegovom tekstu, pored njegovog usvajanje u Skupštini Srbije, moraju biti uključena i rešenja pitanja u vezi sa državljanstvom, restitucijom, glasanjem, služenjem vojnog roka i asimilacije. Bez nabrojanog, ovaj zakon neće biti celovit.
Marković kaže da je sada na predlagaču da ta pitanja ugradi u konačni tekst zakona, te da dijaspora na vreme upozorava da su to veoma važna pitanja i danas nerešena, a problemi ostavili neizbrisive „ružne“ tragove u odnosima matice i dijaspore.
– Zato ovim zakonom moraju od strane matice biti ponuđena prihvatljiva rešenja za sporna pitanja. Time bismo se oslobodili velikog bremena koje je opterećivalo pripadnike dijaspore – ističe predsednik SKS.