SLABO INTERESOVANJE NAŠIH LJUDI U KANADI ZA IZBORE U SRBIJI
JAVILO SE 627 GLASAčA
Na području Kanade 627 glasača je do sada uneto u spisak za glasanje na predstojećim parlamentarnim izborima u Srbiji koji će se održati 21. januara.
Konzul Goran Savić iz Generalnog konzulata Srbije iz Toronta, inače predsednik biračkog odbora, kaže da se konzulatu prijavilo 78 novih glasača koji treba da se nađu na spisku posle provere u Beogradu. Iako se krajnji rok za prijave, 31. decembar, polako primiče, u Ambasadi Srbije u Otavi, drugom mogućem glasačkom mestu u Kanadi, ističu da je odziv prilično slab. Mirjana Jeremić navodi da se do sada prijavio 71 novi birač, koji će se staviti na spisak posle provere u Beogradu. Ukoliko na spisku do kraja decembra ne bude registrovano bar 100 glasača, ovo biračko mesto neće se ni otvarati.
Za pravo glasa dijaspore deklarativno su se zalagale brojne srpske organizacije i, naročito, pojedinci iz Kanade, posebno iz Ontarija i Toronta. Kada je dijaspora dobila mogućnost da glasa, pokazalo se da mnogi i nisu preterano zainteresovani da ispune tu građansku dužnost. Svakako treba pomenuti i činjenicu da u Kanadi nije lako doći do glasačkog mesta jer su prostranstva ogromna, a svega dva diplomatsko-konzularna predstavništa Srbije na njenoj celoj teritoriji. Ipak, po nekim podacima, u Torontu živi bar stotinak hiljada Srba. Naravno, mnogi od njih nisu državljani Srbije, ili, poučeni dugogodišnjim iskustvom kada nisu imali pravo glasa, „raspetljali“ situaciju oko prijave mesta boravka, dokumenata, administracije.
Zato da još jednom podsetimo sve koji žele da glasaju da se prijave u Ambasadu Srbije u Otavi i Generalnom konzulatu u Torontu primaju do 31. decembra ove godine.
Nema iznenađenja
Slab dosadašnji odziv u Kanadi, kako ističe Mirjana Jeremić, nikoga ne iznenađuje s obzirom na to da ni na referendumu za novi ustav Srbije nije bilo dovoljno prijavljenih sa područja koje pokriva ambasada, pa se glasalo samo u Torontu. Za sada iz Srbije nema instrukcije da li će se u Kanadi glasati dan ranije zbog šestočasovne vremenske razlike, kao što je to bilo i za vreme glasanja za novi ustav, ali mnogi ovde takvu mogućnost ne doživljavaju kao srećno rešenje. Dan pre toga, naime, je Sveti Jovan, vrlo česta slava među našim ljudima, pa bi broj onih koji bi izašli da glasaju sigurno bio još manji.