Nema razloga za brigu što je dok traju zasedanja poslanika Skupštine Srbije svuda više nego u sali. Ipak su dobro placeni, a omakne im se i da smuvaju poneki racun, tek da ne dangube.
Skupština Srbije protekle nedelje pocela je raspravu o izmenama Poslovnika o radu Skupštine i ako je suditi po nacinu na koji se vodi rasprava i po broju podnetih amandmana, kojih ima blizu 600, na redu je još jedna maratonska parlamentarna rasprava. Bice, naravno, medu poslanicima vredanja od kojih ce ponovo zaboraviti da još nisu naceli set sistemskih zakona. Ali neka se pubika ne brine: iako Skupština redovno radi na ivici kvoruma, poslanici nece ostati uskraceni za svoje privilegije.
U parlamentu kažu da mnogi poslanici uoci sednice dodu, upišu se na vratima skupštinske sale, a zatim se vrate a da i ne udu u salu. Medutim, to upisivanje obezbeduje im dnevnicu koja, s obzirom na prilike u Srbiji, nije mala i iznosi 441 dinar. Dnevnica se utvrduje na osnovu republickog proseka plata, a poslanik dobija pet odsto od tog proseka koji iznosi 8.882 dinara. Sednice Skupštine Srbije retko kad traju manje od sedam dana, pa ako se izvede racunica, ispada da poslanik za sedam dana zasedanja samo od dnevnica zaradi 3.087 dinara. Ali, ne treba smetnuti s uma da je proletos u vreme donošenja Zakona o privatizaciji i usvajanja budžeta Skupština Srbije u kontinuitetu zasedala više od mesec dana.
Poslanici koji su stalno zaposleni u Skupštini Srbije primaju platu ciji je iznos izmedu 15 i 16.000 dinara, a koeficijenti prema kojima se plata obracunava krecu se od 8,4 do devet, u zavisnosti od toga da li je neko poslanik, potpredsednik ili predsednik Skupštine. Poslanik u Skupštini prima i terenski dodatak koji iznosi 40 odsto od plate, pa je taj iznos sada 6.600 dinara. Tim novcem placa se „rad poslanika s biracima na terenu“, a treba napomenuti da su svi poslanici, njih 250, prijavili da rade na terenu s glasacima. Poslanici koji nisu zaposleni u parlamentu imaju stalnu nadoknadu koja iznosi koliko i plata stalno zaposlenog poslanika. Ako je poslanik zaposlen u nekoj drugoj firmi, on prima razliku na platu ukoliko mu je u toj firmi plata manja od skupštinske. Znaci, srpski poslanici mesecno imaju zagarantovane oko 22.000 dinara bez obzira da li Skupština zaseda ili ne. Poslanici imaju pravo i na putne troškove koji im se placaju po predenom kilometru. Prema nekim racunicama, na taj nacin dnevno zarade u proseku oko 2.000 dinara. Sagovornik „Blic Newsa“ iz skupštinske administracije koji je zahtevao anonimnost rekao nam je da ima slucajeva da poslanik uzme službeni opštinski auto, troškove puta snosi opština, ali on, ipak, uzme i od srpske skupštine naknadu za predene kilometre. Što se tice stanova, i tu poslanici imaju privilegije.
Onima koji nisu iz Beograda Skupština daje stanove na korišcenje, a neki od njih stanove izdaju a spavaju u hotelima. A tu su mogucnosti za malverzacije gotovo neogranicene, što neki poslanici i koriste. Naš sagovornik tvrdi da ima poslanika koji u hotelima u kojima su prijavili boravak uglavom uzimaju blanko racune na koje sami upišu iznos. Blanko racune uzimaju i u skupštinskom restoranu (gde rucak – corba, glavno jelo, salata i neko bezalkoholno pice košta oko 150 dinara) i na te racune svojerucno upisuju iznose. U Skupštini smo saznali da dvojica poslanika SRS žive u Beogradu, ali prijavljuju da putuju iz gradova u unutrašnjosti u kojima su izabrani za poslanike i tako uzimaju putne troškove. To nije jedina malverzacija radikala. Oni, takode, prijavljuju da svakodnevno drže sastanke skupštinskih odbora, što podrazumeva dobijanje i dnevnica i putnih troškova. Aleksandar Vucic, poslanik SRS, tvrdi, medutim, da radikali svoj posao rade korektno i odgovorno.
– Naši poslanici dolaze u Skupštinu, ali mi necemo da za DOS obezbedujemo kvorum – kaže Vucic za „Blic News“. Dalje, poslanici imaju besplatan prevoz avionom, vozom i autobusom. Za novac koji primaju oni bi, ako ništa drugo, mogli da sede u sali u vreme skupštinskog zasedanja, što nije slucaj. Jedna od najvecih boljki srpskog parlamenta je nedostatak kvoruma, jer narodni zastupnici u Skupštini Srbije više vole da vreme provode po hodnicima, u skupštinskom bifeu ili restoranu. Medutim, zasedanje koje je u toku pokazuje da im je i to dosadilo, jer poslanika uopšte nema u zgradi Skupštine.U vladajucem DOS objašnjavaju da kvorum nije potreban kada se raspravlja o predlogu nekog zakona, ali jeste kad se glasa. Tada se kvorum nekako skrpi. Branislav Ivkovic, šef poslanicke grupe SPS, tvrdi da su poslanici ove stranke disciplinovani i da redovno dolaze na sednice.
– Mi odgovorno radimo svoj posao, ucestvujemo u radu parlamenta i skupštinskih odbora. Socijalisti imaju šestoricu poslanika iz Beograda, ostali su iz unutrašnjosti, ali svi redovno dolaze i ne bave se nikakvim malverzacijama. Neki iz unutrašnjosti spavaju u hotelima, a oni koji žive u gradovima koji nisu mnogo udaljeni od Beograda putuju od kuce i nazad – kaže Ivkovic za „Blic News“. On optužuje poslanike vladajuce koalicije da ne dolaze na sednice i da zbog toga Skupština nema kvorum. – Da oni dolaze, ne bismo se malteritrali s nedostatkom kvoruma. Predstavnika DOS u sali nikada nema više od 80, pa opozicija mora da im obezbeduje kvorum iako DOS ima obavezu da obezbedi vecinu od 126 poslanika – kaže Ivkovic.
U DOS, medutim, ne misle tako, i tvrde da u sali od 177 poslanika ove koalicije uvek sedi njih oko 120. – Neki naši poslanici nalaze se i na drugim funkcijama koje moraju da obavljaju, pa kad nisu u skupštinskoj sali, onda rade po kancelarijama. Uostalom, nije privilegija slušati ono što nam opozicija govori – kaže jedan poslanik DOS.