Слава храма Светог Јована Владимира у Бару

Слава храма Светог Јована Владимира у Бару

4. Јун 2021 – 22:17

Саборни храм Светог Јована Владимира у Бару торжествено је прославио своју славу и небеског покровитеља и заштитника града под Румијом.

Свету архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и изабрани Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије уз саслужење великог броја свештеника из епархија Црногорско-приморске, Рашко-призренске и Будимљанско-никшићке и гостију из Украјинске Православне Цркве Московске Патријаршије.

Након светог причешћа и благосиљања славског колача у част Светог краља Јована Владимира речима архипастирске проповеди сабраним верницима се обратио изабрани митрополит Јоаникије:

– Када послије хиљаду и више година гледамо на живот овога Божјега угодника видимо да је он својим животом изобразио Христов живот. Његов живот и дјела, његове ријечи су биле продужетак Јеванђеља Христовога. Ако је ико ишао Христовим стопама то је Свети Јован Владимир. Он је христолика личност и христолика жртва и зато послије толико вјекова од његове мученичке кончине имамо тако лијепо и узвишено сјећање на њега. Заправо то је хиљаду и више година његовога благодатнога присуства међу нама и небескога покровитељства над православним хришћанима и овдје у Црној Гори, његовој Зети, и у Албанији, и у Македонији, као и у осталим православним земљама. Поштују га подједнако и Срби и Грци и Албанци и Бугари, а и остали православни народи славе такође Светога Јована Владимира.

-Свети краљ Јован Владимир кратко је поживио у овоме животу земаљскоме, али је имао Христа у себи, у своме срцу. Био је испуњен вјером и то не само да се називао православним хришћанином у то вријеме него је примио божанску Христову свјетлост вјере православне и Христа као вјечну живоносну, животворну свјетлост у своје срце. Тако да сав његов живот сагледавамо кроз ту јеванђелску свјетлост. И када је будући владаром Зете био заробљен од моћнога цара Самуила, он је са Христом био у тамници. Страдању Светог Јована Владимира свједочила је и ћерка цара Самуила и зажељела да са тим врлинским човјеком ступи у брачну заједницу и измолила од свога оца да ослободи тога сужња.

Говорећи о страдалном и крстоносном путу светог мученика и његове супруге Косаре, у монаштву Теодоре, изабрани митрополит Јоаникије је казао да они као супружници треба да буду примјер свима:

– Они су образац брачнога живота и љубави, вјерности, од почетка до краја и слободно их можемо уврстити међу заштитинике православног брака и породице јер су били примјер у свему, а понајвише у љубави једно према другоме, што је најважније јер та љубав побјеђује све. Цијела историја Зете, а касније и Црне Горе, одвија се око крста Светога Јована Владимира, Кнеза српског, а он је, као и Христос, био издан од својих ближњих и на превару убијен. Као што се Христос прославио својим крстом на голготи и као што је Христов крст постао знак Његове побједе над смрћу, не само голготе распећа него и Његовога васкрсења, тако се и Свети Јован Владимир прославио крстом Христовим. И овај крст Светога Јована Владимира, због његовога страдања и вјере, због тога што је био прожет сав силом Часнога и животворнога крста, има силу Христовога крста и зато је чудотворан. И зато цијела историја Зете, а касније и Црне Горе, се одвија око крста и жртве Светога Јована Владимира, нагласио је изабрани митрополит Јоаникије.

– Присутни култ чојства и јунаштва у Црној Гори присутан је управо од крста Светог Јована Владимира, Међу нашим прецима било је много мученика и светитеља који су наставили његовим путем. Међу његовим наследницима у мучеништву помињемо Светога Стефана Дечанскога који је такође христолика жртва, убијен од своје властеле, која како таде тако и данаске веома лакома и не преза ни од чега да оствари свој плијен. И Свети кнез великомученик Лазар Косовски се такође наслонио на примјер и жртву Светога Јована Владимира. Њих тројица у нашем народу се увијек помињу заједно као владари који су били у сваком моменту спремни да положе живот свој за крст часни и слободу златну, за Христа Господа, за светињу, за вјеру православну.

-Ми хришћани треба да својим животом, примјером, свједочимо, као што је и Свети Јован Владимир свједочио, шта је права и истинита вјера свуда и на свакоме мјесту. Свети Јован Владимир подизао је храмове и ширио вјеру православну, проповједао и својим дјелима и својим ријечима, али све је то посвједочио, потврдио и запечатио својом жртвом онда када му је на правди Бога била глава одсечена. То је посвједочено и његовим великим чудом: своју главу је узео у руке и носио је, и он се ево слика са својом главом као и Свети Јован Крститељ и Свети кнез Лазар, закључио је изабрани Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије, поручивши да је та одсечена глава симбол памћења, вере и жртве.

Заблогодаривши новоизабраном Митрополиту на његовој љубави и труду, као и Светом Архијерејском Сабору Српске Православне Цркве који је на трон Светога Петра Цетињскога послије блаженопочившег митрополита Амфилохија изабрао владику Јоаникија, протојереј-ставрофор Слободан Зековић, архијерејски намесник барски, је казао:

– Данас нас је све у овој светињи сабрао управо Свети Јован Владимир као добри домаћин и управитељ и овога храма и овога града, да се овдје осјећамо као своји на своме и да се радујемо једни другима, да се радујемо љубави Божјој и љубави Светог Јована Владимира који нас сабира и грли као своју дјецу. Драги Владико, јуче се навршило 22 године од како сте хиротонисани за епископа Цркве Православне, на празник Светих равноапостолних цара Констанитина и царице Јелене у Цетињском манастиру. Послије хиротоније прву своју архијерејску литургијску службу служили сте управо на празник Светог Јована Владимира на остацима древног манастира Пречиста Крајинска”, рекао је протојереј-ставрофор Слободан Зековић и као подсећање на тај дан уручио изабраном митрополиту Јоаникију у име свештенства и верног народа на дар фотографију са те прве архијерејске службе и везену икону Светога Јована Владимира.

Извор: Митрополија црногорско-приморска

|Original Article