SLAVICA đUKIć – DEJANOVIć, PREDSEDNICA SKUŠTINE SRBIJE

TADIć SE PREVIŠE IZVINJAVA

• Mislim da se predsednik Srbije previše izvinjavao unaokolo, a ubeđena sam da tako nešto predsednik Hrvatske nikada neće uraditi, kaže za „Vesti“ predsednica srpskog parlamenta

Smatram da je uzaludan poziv predsednika Srbije Borisa Tadića hrvatskom kolegi Stjepanu Mesiću na izvinjenje za zločine u „Oluji“ i progon srpskog stanovništva. Srpski predsednik se previše izvinjavao naokolo, dok Hrvati nemaju nameru da tako nešto urade jer vode računa o svojim glasačima – ocenjuje u razgovoru za „Vesti“ Slavica đukić- Dejanović, predsednica srpskog parlamenta.
Na primedbu da je njena partija SPS, bila na vlasti kada se desila „Oluja“, predsednica Skupštine Srbije je odgovorila da „ni sadašnja a ni bivša vlast nisu uradile koliko se od njih očekivalo“ na saniranju posledica progona srpskog naroda iz Hrvatske.

• Mislite li da je zvanični Beograd morao da drugačije reaguje?
– Koliko god da je urađeno, moglo je više. Nije dovoljno! Položaj tih ljudi je nezavidan, a državi i moral i etika nalažu da se potrude da urade više za taj jadan narod koji je na različite načine stradao.

• Bili ste u vlasti kad se dogodio egzodus Srba iz Krajine,
a i danas participirate, postoji li razlika u pristupu ovom problemu?
– Mišljenja sam da bivša a ni sadašnja vlast nije uradila dovoljno.
• Imate li komentar na Tadićev poziv Hrvatima na izvinjenje za sve to što je urađeno hrvatskim Srbima?
– Nemam. Mislim da se Tadić i previše izvinjavao unaokolo. Hrvati bi svakako trebalo da se izvine žrtvama, ali ne verujem da će se to desiti.
• Znači, mišljenja ste da se hrvatski predsednik Stjepan Mesić neće izvinjavati Srbima?
– Neće se izviniti! On više vodi računa o utisku koji će ostaviti na svoje birače nego o onome što bi bilo normalno da uradi.
• Utisak je da ni srpski zvaničnici ne reaguju adekvatno na ovaj problem. Predsednik Tadić se dotakao „Oluje“ obrativši se javnosti preko medija, a ove godine, za razliku od prethodnih, nije lično prisustvovao pomenu za žrtve u crkvi Svetog Marka u Beogradu?
– Slažem se sa tom ocenom. Reakcija vlasti u Beogradu nije ekvivalentna obimu problema i onome što se od vlasti očekuje da s tim u vezi uradi.
• Mislite li da će učešće Srba u hrvatskoj vlasti imati odjeka na veći povratak srpskih izbeglica u Hrvatsku?
– Mislim da to ima uticaja, to je sigurno. Međutim, ne treba zanemariti činjenicu da to nije pokazatelj realnog stanja. Mislim da bi povratak bio veći kad bi Srbi povratnici imali veću sigurnost nego štoje sada imaju.

MESIć: IZVINILI SMO SE KOME JE TREBALO

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da srpski narod godišnjicu akcije hrvatske vojske „Oluja“ oplakuje kao dan velike tuge i nesreće. On je zatražio od Hrvatske da ispita sve što je moguće u vezi sa zločinima počinjenim u toj operaciji. Tadić je primetio da premda se on lično izvinio za zločine koji su pripadnici srpskog naroda počinili tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji, niko od državnih zvaničnika zemalja koje su takođe bile uključene u te ratove nije ponudio izvinjenje za zločine nad Srbima.

Odgovarajući na Tadićevu prozivku, predsednik Hrvatske Stjepan Mesić izjavio je da se on izvinio svima kojima su pripadnici hrvatskog naroda naneli zlo. Mesić je dodao da bi Tadić morao voditi računa o tome da je „pobuna Srba u Hrvatskoj bila inicirana iz Beograda odakle su dolazili dobrovoljci i tenkovi okićeni cvećem, te o tome da je Hrvatskoj rat bio nametnut“, dodajući da ga čudi što savetnici predsednika Srbije nisu upozorili na tu činjenicu.
Predsednik Vlade Hrvatske Ivo Sanader poručio je predsedniku Srbije Borisu Tadiću da se ne služi „Olujom“ da bi skrenuo pažnju s vlastitih unutrašnjih problema jer ih tako ne može rešiti.
Reagujući na Tadićevu izjavu, Sanader je ponovio stav o „Oluji“, kao „blistavoj i veličanstvenoj hrvatskoj vojnoj pobedi, kojoj se ne može ništa zameriti“.