Rođendanske torte klinaca i klinceza u Srbiji više ne ukrašavaju samo likovi iz bajki i crtaća već i srpski teniseri. Nole je zamenio Petra Pana. Srpska igrica „Genesis Rising“ preplavila je svetsko tržište, a srpski računarski program za parking službu nakon Kikinde preuzimaju opštine čikaga.
Digitalni EKG bez žica, spakovan u malu plastičnu kutiju koja je povezana sa mobilnim telefonom preko kojeg lekar dobija uvid u stanje pacijentovog srca, izmislili su srpski inženjeri, lekari i matematičari. „Egzit“ je proglašen najboljim muzičkim festivalom u Evropi za 2007. godinu. Proizvedeno u Srbiji – sa ponosom.
Srpski izvoz dvadeset i prvog veka je rodoljublje, prema potpredsedniku Vlade Republike Srbije Božidaru đeliću, koji je ove nedelje otvorio Prvi samit srpskih izvoznika. Izvoznici su za pokazano rodoljublje od Vlade zatražili smanjenje javne potrošnje i unapređenje poslovne klime koja u poslednje dve godine posrće, što pokazuje i pad Srbije na Registru konkurentnosti Svetskog ekonomskog foruma, kao i u godišnjem izveštaju o poslovanju u različitim državama koji izdaje Svetska banka. Izdavanje dozvola i neefikasnost graničnih prelaza kritični su problemi Srbije, što ukazuje na korupciju koja ometa pamet, dar i trud da se proizvede i izveze više usluga i proizvoda na koje ćemo biti ponosni. Na srednje staze posebnu prepreku konkurentnosti predstavlja otpor visokog školstva prema reformama. Već danas preduzeća koja posluju u regionu počinju da više vrednuju mađarsko ili bugarsko nego srpsko znanje i umeće. Zatim tu je i slika Srbije u svetu, gde se trofeji srpskih sportista, muzičara, inženjera, malinara, proizvođača podnih obloga bore sa rastućom strepnjom od nove nestabilnosti. Strani ulagači čekaju 10. decembar, a mnogi su već otišli dalje, na neko drugo mesto, gde mogu da predvide osnovni okvir za svoje poslovanje. Kako će srpska ekonomska diplomatija da se razvije ukoliko dođe do situacije koja će nagnati Vladu da povuče ambasadore iz nekih od naših najvažnijih izvoznih tržišta? Kako povezati srpsku prošlost i budućnost tako da mladi i pametni prestanu da se iseljavaju, a da ne žrtvujemo deo naroda koji želi da ostane na svom ognjištu i živi bez straha? Evropska unija mora postati okvir za mirno rešavanje sukoba a ne povod za ultimatume, srpska vlada mora ozbiljnije raditi i na ekonomskim pitanjima a preduzeća i pojedinci ozbiljno ući u trku konkurentnosti.