*
NAJLEPŠA PESNIČKA KNJIGA O SREMU
Pročitao sam najlepšu pesničku knjigu o Sremu. To je knjiga Slobodana Zubanovića U tri i deset za Rumu.
Nije uobičajeno na ovakav način započeti kritički prikaz, neobično je čak i onako uzgred izreći tako odsečnu pohvalu, i zato sam spreman da istrpim prigovore sa svih strana. U redu, da ne preterujemo, možda bi se moglo naći pet-šest knjiga kojima pristaju napisane reči divljenja, ali ova je svakako među njima.
Nije uobičajeno na ovakav način započeti kritički prikaz, neobično je čak i onako uzgred izreći tako odsečnu pohvalu, i zato sam spreman da istrpim prigovore sa svih strana. U redu, da ne preterujemo, možda bi se moglo naći pet-šest knjiga kojima pristaju napisane reči divljenja, ali ova je svakako među njima.
Slobodan Zubanović nije rođen u Sremu. Rođen je u Beogradu (1947), gde je proveo veći deo života i gde i danas živi. On je ugledni pesnik, autor dvadesetak knjiga (od kojih su većina pesničke), bio je urednik nekoliko časopisa koji izlaze u Beogradu, član je Srpskog PEN centra, dobitnik „Zmajeve nagrade“ (2009), nagrade „Desanka Maksimović“ (2007), „Disove nagrade“ (2005), nagrada „Vasko Popa“ (1998), „Milan Rakić“ (1986), „Isidora Sekulić“ (1983) i drugih priznanja, a pesme su mu prevođene na engleski, ruski, francuski, italijanski i druge jezike.
U belešci o piscu ne pominje se veza sa Sremom, ona se može naslutiti na osnovu pesama i proznih minijatura, a nešto određenije rečeno je u pogovoru (Vladimira Kopicla): „U ovoj knjizi reč je o pesnikovom izboru pesama koje je pisao i koje je napisao davno, posle, i umalo sad, imaginirajući ili pohodeći Srem svog detinjstva i Srem zrelog doba kao neogledalski izoštrenu sliku prirode, mladosti, brutalne punoće sveta i svega što tu sliku zamagljuje, potire, svodi na trošnu konačnost koja se kroz ovo pisanje i otklanja i sve jasnije ponavlja.“
Moglo bi se reći da je ovde reč o Sremu kao izabranom zavičaju, kao kod Crnjanskog, ali u drugom vremenu, drukčijim okolnostima i (verovatno) različnoj poetici. Može biti i ne mora biti. A ima zanimljivih razmišljanja o zavičajnosti, poput ovog: „Onaj koji ispije gorčinu rodnog kraja, zna to svaki lokalni hroničar malog mesta, u njega se nikad ne vraća. To je nepisano pravilo.“ Zubanovićev „izabrani“ Srem je najpre onaj ravničarski, duž pruge od Zemuna do Šida (čije sve stanice pedantno imenuje), sa osetnim zadržavanjem u Rumi i „izletima“ u okolinu, posebno u najbliže i (slutimo) najdraže selo Kraljevce. I to nije samo Srem ovog vremena i pesnikovog detinjstva. Vremenske granice se često gube, posebno u proznim zapisima, pa se likovi (poznati i nepoznati), iz života i literature, iz raznih (udaljenih) vremena, susreću i komuniciraju, dovršavajući davno započete priče i otvarajući nove.
Čitanje „na mah“ naslova koji se triput javlja ― kao naslov knjige, naslov uvodne pesme i naslov drugog dela knjige (u kome su prozni zapisi, kratke priče), asocira na nekadašnji holivudski film „U tri i deset za Jumu“ (Juma je zabačeni američki zatvor za teške robijaše), koji je rado gledan (i u sremskim seoskim bioskopima) u vreme pesnikovog detinjstva, a koji je još i onda, u šali, iz „Jume“ preseljen u Rumu, što u ovom slučaju (slučaju knjige) ima nekakav setno-nostalgični prizvuk. Pogotovo kad se pročita pesma (sonet), gde je već u prvoj strofi ukratko saopštena cela ideja knjige:
Moje more je zrno pšenice.
Stojim sred zemlje
što plamti.
Dobro je nebo ― sve pamti:
naša lica, sudbine, ulice.
U prvom delu knjige ima 36 pesama (od kojih su većina ― soneti), među kojima je i pesma „Sremski goblen“, po kojoj je naslovljen ciklus. U njoj se kristališe nostalgično sećanje, što je moglo da se desi i na nekom drugom mestu, ali pesnik biranim motivima („senka planine/ pala na suknju ravnice“) uspomene vezuje baš za sremsko mesto detinjstva (iako se pridev „sremski“ samo u naslovu pominje), ali iz perspektive zrelog čoveka i umetnika („Svetli u sobi misao čista“). Sem ove pesme, još neke već u naslovima nose odrednice sremske geografije: „Divan je kićeni Srem“, „Pod senkom F. gore“, „Zima, Srem“, „Slankamenska kantilena“. A i sve ostale ispunjene su tipičnim sremskim motivima. Oživela je u stihovima sremska ravnica, s njenom plodnom, kadikad tvrdom zemljom, pejzažima koji se kao na filmu ređaju pored sporog voza u pokretu, i onim statičnim, viđenim s prozora seoske kuće, na mesečini, u izmaglici, kroz vejavicu. Pesnik svoj Srem vidi u pojedinostima urezanim u sećanje, kao što su: ašov i motika, daščica na bunaru, put za seosko groblje, drva za ogrev, majčina ukosnica, jesenje spaljivanje granja i lišća, seosko igralište, dvorište, čak i poljski klozet. Upečatljive su slike ravničarske noći. Opis noći u pesmi „Divan je kićeni Srem“ završava se stihovima:
Srem ― sam spava
― u snu dubokom.
Svet nadgledam
njegovim okom.
A pored usnulih kuća kloparaju sporovozni vozovi puni snova i usamljenih duša. Motivi vozova i slika usput viđenih prisutni su i u poeziji („Ide voz“, „Putnik druge klase…“, „Stanica i snovi“) i u proznom delu knjige („Red vožnje“, „Ide voz“). I vozovi imaju mesto na pesničkoj mapi nostalgije. Slika železničkih šina, gledanih unazad, „pojačava osećaj izgubljenosti“. Nema više starih stanica, kaže pesnik, „kao što nema starih načina putovanja“.
Slobodan Zubanović piše zapravo o nekom Sremu koga više nema. Neki su zapisi iz sopstvenog sećanja, a neki iz „sećanja“ na pročitano u knjigama koje samo retki pojedinci čitaju. U putopisu Fridriha Vilhelma fon Taubea i studijama istoričara Slavka Gavrilovića i drugim zabašurenim knjigama ovaj pisac je sreo zanimljive likove, koji su manje-više poznati (Nikola Bizumić, iz Neradina, izumitelj mašine za šišanje; slikar Jakov Orfelin i njegov stric Zaharija, pesnik; grof Pejačević; Simeon Piščević; Laza Harambaša, iz Sasa; Teodor Avramović Tican; Dositej i Mihiz), a koji u ovim pričama ulaze u drugi život, što im je pisac podario (što je zapravo literarna reinkarnacija!). Lepe su slike iz života nekih slavnih kuća i doživljaja oko njih i u njima. Jedna od najboljih priča je ona, ponovo ispričana (ovoga puta na umetnički način), o Spomeniku kugi na putu između Rume i Iriga.
Ovu prozu je pisao pesnik, i to se vidi po izvanrednim opisima detalja koji čine sliku Srema (onog iz sećanja): njive žita, krošnje voćaka, seoske kuće i ulice, železničke stanice, crkve i kafane, rumena lica uz bokale vina, rumski vašari, seoska groblja…
Slobodan Zubanović voli Srem. To se oseća i u pesmama i u pričama. Ali, tu ljubav on nenametljivo (bez patetične retorike) iskazuje. Ona se ispoljava posredno, u umetničkom postupku, u lepom stilu, plemenitim mislima i originalnim pesničkim slikama. Poput ove: „Boja stabljike kukuruza i boja njenog ploda, to su boje koje proslavljaju ravnicu Srema. Od tamnozelene, do žute koja peče. Kao sunce.“
Anđelko Erdeljanin Sremske novine