Šlog terapija

Od početka 2009. četvoročlana beogradska porodica koja živi u stanu od 60 kvadratnih metara račun za centralno grejanje plaćaće oko 3.800 dinara (1.000 dinara više nego lane), telefon oko 1.000 dinara (u novembru bio 722), a toplu vodu za 40 odsto više. Mesečna pretplata za GSP u prvoj zoni za dva zaposlena člana porodice, umesto dosadašnjih 3.250 dinara, koštaće 4.472 dinara, a za dva studenta 1.932. Ako se porodica ipak odluči za pojedinačne karte za vožnju, plaćaće ih na kiosku 42 dinara (do sada 32).

Iako je prošlo samo nekoliko dana od početka 2009, poskupljenja su već uzela maha. Od 1. januara fiksna telefonija poskupela je za 33 odsto: minut razgovora po višoj, dnevnoj tarifi u lokalnom saobraćaju sada košta 47,7 para (sa PDV), u međumesnom saobraćaju 2,38 dinara, a pozivanje mobilnog telefona sa fiksnog košta 14,3 dinara po minutu.

Talas poskupljenja nije zaobišao ni elektrane, pa je prvog dana nove godine grejanje poskupelo za 36 odsto, te sada nova cena po kvadratnom metru stana iznosi 59,6 dinara (bez PDV), dok je grejanje poslovnog prostora skuplje za 20 odsto, a topla voda za čitavih 40.

– Poskupljenje je posledica više nabavne cene energenata, prvenstveno gasa. Da nismo sada poskupeli usluge, ugrozili bismo grejanje u gradu i funkcionisanje našeg sistema, budući da nismo mogli da pokrijemo ni osnovne troškove za nabavku energenata – rekao je Zoran Predić, direktor Beogradskih elektrana.
Slična situacija je i s javnim prevozom, koji će od 1. februara cene povećati za oko 30 odsto. Tako će, prema rečima Željka đukanovića, direktora Direkcije za javni prevoz, cena pojedinačne karte na kiosku biti 42 dinara za jednu zonu, a 65 za dve.

– Karta kupljena u vozilu iznosiće 80 dinara za jednu, odnosno 100 dinara za obe zone. Mesečna markica za zaposlene u prvoj zoni koštaće 2.236 dinara, odnosno 2.684 dinara za obe zone. Markice za đake, umesto dosadašnjih 506 dinara, koštaće 684 dinara, a za studente, penzionere, nezaposlene, stare osobe i izbeglice karta za jednu zonu koštaće 966 dinara, odnosno 1.265 za obe zone. Cena karte u noćnom prevozu biće 100 dinara za jednu zonu, odnosno 140 dinara za obe – rekao je đukanović, dodajući da će poskupeti i prigradski prevoz za oko 25 odsto, pa će karta koštati od 90 do 285 dinara.
Kada je reč o struji, poskupljenje je najavljeno za prvi kvartal, ali koliko će iznositi i kad će stupiti na snagu, još uvek se ne zna. Kako kažu u EPS, kilovatsat u Srbiji je najjeftiniji u regionu.

– Agencija za energetiku i Vlada Srbije odlučiće o ceni struje u narednom periodu. EPS nije budžetska firma, već sve finansira iz prihoda od prodaje električne energije. Pre dve godine modernizovali smo blok 4 u TE „Nikola Tesla“, uloživši oko 70 miliona evra. Lane je taj blok radio gotovo 355 dana i oborio sve rekorde, jer radi kao najbolji blok u bilo kojoj svetskoj elektrani. Sve to smo obnovili iz svog prihoda i bez kredita. Zato, roba koju pravimo i prodajemo mora imati višu cenu kako bi bilo što više domaće struje i kako ne bismo poslovali s gubitkom – rekao je Momčilo Cebalović iz EPS.

Plate zasad niko ne spominje, a prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna neto plata po zaposlenom u novembru 2008. bila je 33.613 dinara.

SKUPLJE I PUŠENJE

Duvanska industrija Vranje najavila je da će uskoro povisiti cene cigareta u proseku za 10 dinara. U kompaniji „Britiš-amerikan tobako“, u okviru koje posluje vranjska fabrika, kažu da je jedan od razloga poskupljenja povećanje akciza. Predstavnici kompanije „Japan tobako internešnel“, kojoj pripada Fabrika duvana Senta, još nisu doneli konačnu odluku o poskupljenju. Treća duvanska kompanija u Srbiji „Filip Moris“, u čijem je sastavu Duvanska industrija Niš, već je povećala cene cigareta za oko 10 dinara, u šta su uračunate nove akcize i inflacija.