GOMARINGEN – Prvo doseljavanje Slovaka na današnju teritoriju Vojvodine, krenulo je iz nekadašnje postojbine sa podnožja Tatre oko 1720. godine u vreme vladavine Karla IV. Danas u Srbiji, pretežno u Vojvodini, živi samo oko 50.000 srpskih državljana slovačkog porekla.
Iako Slovaci skoro 300 godina žive sa i među Srbima i pripadnicima drugih manjina u Vojvodini, oni su dobrim delom očuvali svoj nacionalni identitet i kulturu. Ipak može se slobodno reći, da su Vojvođanski Slovaci nacionalna manjina koja je najvernija svojoj državi u kojoj žive – Republici Srbiji.
U vreme velike migracije ljudi sa teritorije nekadašnje Jugoslavije, u Evropu sedamdesetih godina prošlog veka, pretežno u Nemačku, uz gotovo 800.000 Srba, krenuli su i Slovaci. Kao i deo Srba kojih danas u Nemačkoj ima samo još oko 400.000, tako se i deo Slovaka,ostvarivši svoj cilj boravka van Srbije, vratio u svoju matičnu državu – Srbiju. Računa se da danas u Nemačkoj živi samo nešto malo više od 2.000 vojvođanskih Slovaka.
Pročitajte još – Humanitarci iz Štutgarta obradovali decu na Kosovu
Mnogi Slovaci su nastanjeni u i oko gradića Gomaringena nedaleko od Štutgarta. Organizovani su u svom klubu Slovenski Spolok i veoma se trude da i na teritoriji nemačke pokrajine Baden – Virtemberg, sačuvaju svoj kulturni identitet.
Zbog druženja sa zemljacima i prijateljima i stvaranja novih poznanstava i prijateljstava, kao i zbog i igre i pesme i lepog provoda, slovački klub već petnaestak godina redovno organizuje dva velika skupa Slovaka – prolećnu i jesenju priredbu.
Za tu priliku dolaze slovački muzičari iz Vojvodine da bi gostima, daleko od njihove države Srbije, dočarali muzičku atmosferu iz Kovačice, Padine, Pazove i drugih gradova u Vojvodini u kojima žive njihovi sunarodnici.
A kada se sretnu, uz slovačke polke i pesme, ali često i uz žestoko ubrzana srpska kola i popularne srpske pesme, veselju nikada kraja! U predahu između polki, kola i lepih pesama, služe se tradicionalne slovačke kobasice, naravno koje pravi jedan Slovak u Gomaringenu po receptu donetom iz Vojvodine.
Pročitajte još – „Moravci“ u Štutgartu oduševili slavske goste
Tu je i tradicionalna sarma od kiselog kupusa za koju ne znamo da li je slovačka ili srpska, ali u svakom slučaju je izuzetnog ukusa, baš kao ukusi sarme koje su nekada pravile naše bake.
Uz iće i piće nađe se dosta vremena i za razgovore. Tu mogućnost je iskoristio generalni konzul Republike Srbije u Štutgartu Božidar Vučurović, inače stalni gost među Slovacima, da popriča i sa gradonačelnikom Gomaringena Štefanom Hesom koji je takođe redovni gost kod „svojih“ Slovaka poreklom iz Srbije.
Razgovorima se pridružio i dugogodišnji predsednik kluba Slovenski Spolok Martin Valovec koji radi na „bratimljenju“ njegove rodne Kovačice sa Gomaringenom. Nadamo se da će u tome uspeti.
Na rastanku, u kasne sate, Martin nam je rekao da su Slovaci itekako zadovoljni saradnjom sa Generalnim konzulatom Republike Srbije i drugim institucijama u Vojvodini što je i normalno.
– Mi smo dalekim poreklom Slovaci ali naša otadžbina je Srbija i zato se radujemo da na naše proslave dolaze i Srbi – rekao nam je uz poziv na ponovno viđenje na prolećnoj priredbi 2018. godine Martin Valovec.