Zahtev Zajedničkog veća srpskih opština u istočnoj Slavoniji da srpska deca u toj oblasti pohađaju nastavu u svojim školama, odvojeno od dece hrvatske nacionalnosti, izazvao je burne reakcije kod lokalnih političara i javnosti koji za takav potez tvrde da vodi u „getoizaciju dece srpske nacionalne manjine, a budućnost Vukovara stavlja u pitanje“.
– Mislim da bi takve škole samo pojačale segregaciju te da to nije dobro ni za decu, koja neće dobiti priliku živeti zajedno i deliti sudbinu. Ali to nije dobro ni za grad i ovaj deo Hrvatske – smatra Josip Rac, direktor Ekonomske škole, koji od mirne reintegracije ima i hrvatska i srpska odelenja u kojima, kako kaže, sva ustavna prava ostvaruju deca hrvatske i srpske nacionalnosti.
Dozvola za dve škole
– Zajedničko veće opština u istočnoj Slavoniji pokrenulo je postupak za registraciji sedam srpskih osnovnih škola i to u Borovu, Boboti, Trpinji, Markušici, Jagodnjaku i Bijelom Brdu. Iako su škole ispunile sve zakonske obaveze vezane za registraciju škola na manjinskom jeziku i pismu, do danas su registrovane samo dve – u Trpinji i Jagodnjaku – kaže Dragan Crnogorac.
U Zajednici opština u Vukovaru kažu da zakonsko uporište za provođenje nastave na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu nalaze u Ustavu Republike Hrvatske, Ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina, Zakonu o odgoju i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalnih manjina i Zakonu o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina.
Predstavnici Srba i Vlade Republike Hrvatske dogovorili su se ranije da Srbi imaju pravo na 39 osnovnih i srednjih škola sa 10.500 učenika, od toga osam u kojima će se nastava izvoditi samo na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu i 31 sa mešovitom nastavom. Trenutno na istom području Srbi imaju šest škola u kojima se nastava izvodi samo na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu i 17 sa mešovitom nastavom koje pohađa 3241 učenik, od kojih 2301 u osnovnim i 940 u srednjim školama, 11 direktora i tri zamenika direktora.
Predsednik ZVO Dragan Crnogorac tvrdi da je razlog velikom opadanju broja učenika jesu i stalni pritisci od strane zvaničnih vlasti kako na državnom tako i na lokalnom nivou, za ukidanjem nastave na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu.