Obaveštajac CIA i službenik ambasade SAD u SCG Džon Dejvid Nejbor, jedan od glavnih aktera špijunske afere „Perišić”, mrtav je već skoro četiri godine, a ta informacija do srpske javnosti došla je tek ovih dana. Tajanstveni Amerikanac koji je zvanično bio zadužen za vezu sa ovdašnjim službama bezbednosti, ali čija fotografija nikada nije objavljena, Beograd je napustio krajem marta 2002. godine i od tada se o njemu ništa nije čulo. Kako se ovih dana saznaje, nekoliko dana kasnije, poginuo je u saobraćajnoj nesreći u Mađarskoj!
„Vlada SAD ne komentariše privatna ili bezbednosna pitanja”, sve je što na ovu temu kažu u američkoj ambasadi u Beogradu.
Uhvaćeni „na delu”
Nejbor je iz nedodirljivog sveta tajnih službi pod lupu javnosti izašao 14. marta 2002. godine, kada su ga pripadnici tadašnje Uprave bezbednosti Generalštaba VJ (danas VBA), uz podršku specijalaca iz „Kobri”, uhapsili u motelu „Šarić” na Ibarskoj magistrali, nadomak Beograda. Ono što je šokiralo domaću javnost jeste da je tada uhapšen i potpredsednik republičke vlade Momčilo Perišić, bivši načelnik Generalštaba VJ. Uhvaćeni su „na delu”, zvanično je saopšteno, u trenutku primopredaje poverljivih dokumenata. Iz motela su odvedeni sa kapuljačama na glavi, da ne bi videli gde ih vode. Posle višečasovnog saslušanja Nejbor je pušten jer se pozvao na diplomatski imunitet, dok je Perišić priveden istražnom sudiji i protiv njega je pokrenut krivični postupak.
Amerikanci nikada nisu javno priznali da je Nejbor bio oficir za vezu CIA. Posle njegovog hapšenja o njemu su govorili kao „o jednom zvaničniku ambasade SAD”. Špijunska afera uzdrmala je DOS, tadašnju vladajuću koaliciju. Premijer Zoran đinćić odmah je smenio Perišića, kako njegov slučaj ne bi opterećivao Vladu Srbije. Iz krnjeg DOS-a (bez DSS-a) pljuštale su optužbe na račun načelnika Uprave bezbednosti Ace Tomića i Radeta Bulatovića, savetnika za bezbednost predsednika SRJ Vojislava Koštunice.
– Mogu slobodno reći da je presecanje afere „Perišić” uspeh jedinstvenog sistema bezbednosti zemlje, bez obzira na to što je glavni nosilac akcije bila vojna bezbednost. Ova akcija će se izučavati u budućim udžbenicima bezbednosti. Mislim da je to uspeh jugoslovenske službe, skromnih tehničkih mogućnosti, ali sa visokim stepenom izraženog patriotizma – napisao je tada za NIN Rade Bulatović, sada direktor BIA.
Kobni put
Prema pisanju „Kurira”, Nejbor je poginuo nekoliko dana posle svečanog oproštaja od prijatelja iz Srbije i odlaska iz Beograda.
Navodno, došlo je do frontalnog sudara sa kamionom i Amerikanac je poginuo na licu mesta.
Kao i svaki obaveštajac, Nejbor je čovek burne biografije. Kao specijalista za Balkan, u tadašnjoj Jugoslaviji pojavio se sredinom osamdesetih godina. U to vreme nazirao se raspad SFRJ, koji je CIA i predvidela u jednoj javno objavljenoj proceni analitičara. U javnost je procurilo da je Nejbor boravio u Osijeku, a zatim u Prištini, pre nego što je došlo do sukoba u Hrvatskoj i na Kosmetu.
Toliko dugo je bio prisutan da se njegovo ime pojavljuje i u ovdašnjoj publicistici. U knjizi „Kriminal koji je izmenio Srbiju”, u delu koji govori o ubistvu Aleksandra Kneževića Kneleta 1992. godine u sobi 331 hotela „Hajat”, navodi se da je u sobi 332 boravio „Dejvid Nejbor, službenik ambasade SAD”! U vreme zločina, kao i narednih dana, bio je odsutan iz Beograda. U jednoj drugoj knjizi, „Povlenske magle i vidici” Dušana Mihajlovića, bivši ministar unutrašnjih poslova navodi da mu je Nejbor bio prijatelj koji mu se poverio da mu je afera „Perišić” nameštena i da nikakve predaje dokumenta nije bilo.
Kako stvari stoje, teško da će se uskoro utvrditi činjenice o ovoj špijunskoj aferi. Postupak u Okružnom sudu u Beogradu protiv haškog optuženika Perišića, koji je nakon odlaska u Hag pušten da se brani sa slobode, obustavljen je pošto tribunal ima prioritet u odnosu na domaće zakonodavstvo. Nejbor je mrtav, doduše nezvanično, jer je teško doći do pouzdane potvrde te informacije. Kad je reč o obaveštajcima takvog kalibra, istina je teško dokučiva.