Za dvadeset minuta grad je uništio mnoge malinjake, pa će brojna domaćinstva ostati bez prihoda od ovogodišnjeg roda. Po nalogu Ministarstva poljoprivrede, stručne službe izašle su teren kako bi savetima pokušali da umanje štetu, dok je rod u pojedinim voćnjacima potpuno uništen.
"Bile su velike investicije u podizanje zasada, velike investicije u sisteme za zalivanje, koji većinom ove godine nisu bili ni neophodni, jer se radi o kišnoj godini, tako da su se ljudi finansijski iscpeli i nisu bili u mogućnosti da dodaju još i taj jedan momenat, koji se tiče osiguranja", ističe Milenko Gavrilović iz Poljoprivredne stučne službe Užice. "Ali u ovom slučaju to se pokazalo kao vrlo nepovoljno."
Različiti kriterijumi u proceni štete odvraćaju od osiguranja mnoge poljoprivrednike, koji bi radije izdvojili novac za protivgradnu zaštitu. Od voćarstva u Kosjeriću koristi ima dugačak lanac proizvođača u Srbiji.
"Ja sam dao iz džepa po miliona dinara suvog keša od februara, imao sam ljude iz Zaječara koji su ovde nadničili kod mene", kaže Tomislav Pavlović iz Gradine kod Kosjerića. "Od februara do danas hemija, đubrivo, ulaganje, direci, žica, moje nema ništa, moje nikad nisam računao."
Oko dve stotine hektara malinjaka na području Kosjerića uništeno je potpuno ili delimično, stradale su i druge kulture, ali i infrastruktura.
Prema rečima Milomira Jovanovića, člana opštinske komisije za procenu štete, najviše je oštećena putna infrastruktura, 350 – 400 kilometara uglavnom nekategorisanih puteva u četrnaest mesnih zajednica.
Za nepun sat na Kosjerić se nedelju sručilo oko 20 litara padavina po kvadratnom metru, pa su se aktivirala i stara klizišta. Zbog toga je u toj opštini i dalje na snazi vanredna situacija.