Jedan o standardnih uroloških problema je kalkuloza bubrega, mokraćnih kanala ili bešike koja se tri puta češće javlja kod muškaraca nego kod žena. Muškarci stariji od 50 godina znatno češće oboljevaju od tumora mokaćne bešike, koji je sedmi na listi uzroka smrti muškaraca od maligniteta. Dok je prvi na listi uzroka smrtnosti prema podacima u SAD, zloćudni tumor prostate. U Evropi je ova bolest na drugom mestu smrtnosti, odmah iza karcinoma pluća.
-Pojava karcinoma prostate je svuda u svetu i kod nas u porastu. Ali je zahvaljujući redovnim lekarskim kontrolama, rizik od smrtnosti poslednjih godina u izvesnom opadanju, kaže poznati stučnjak urologije i muškog reproduktivnog zdravlja, spec. urolog dr Nedeljko Vezmar.
-Način života, struktura ishrane, zračenje, zagadjenost uticali su na značajan porast ove bolesti. U medjuvremenu je porasla zdravstvena prosvećenost, tako da muškarci stariji od 40 godina danas češće dolaze na preglede prostate. Jer, ukoliko se ranije otkirije, karcinom prostate je izlečiv. Dok je u kasnijim fazama bolesti, samo zalečiv, upozorava prvi čovek najveće urološke klinika u centralnoj Srbiji. Dr Nedeljko Vezmar je Medicinski fakultet završio u Beogradu gde je 1989. godine specijalizirao urologiju, a 1998. magistrirao. Dve decenije je radio je na Urološkoj klinici KC Kragujevac, gde je kao hirurg urolog stekao posebno veštinu u endoskopskim operacijama na prostati i mokraćnoj bešici. U nekoliko navrata bio je gostujući hirurg na klinikama u Lozani kod prof. Leisingera, u Beču kod prof. Marbergera i Geri u Nemačkoj, kod prof. Hofmanna. Objavljivao je radove u domaćim i stranim časopisima i kao gost operator bio je angažovan u više privatnih klinika u Srbiji. Urološku kliniku KC Kragujevac gde je bio i načelnik, napustio je 2009 godine.
U Poliklici “”Vezmar” uspešno se otklanjaju svi poremećaji mokrenja, učestalo ili otežano mokrenja ili nemogućnosti spontanog mokrenja, kao i bolesti praćene pojavom krvi u mokraći, bubrežne kalkuloze, tumori i ciste . Leče se sva oboljenja mokraćne bešike, zapaljenja, stenoze, kalkuloze i tumori mokraćnog kanala, oboljenja prostate, kao i problemi spoljnjih genitalnih organa, penisa, testisa. Ovo uključujući i polno prenosive bolesti, kao i probleme bračnog steriliteta
Poliklinika “Vezmar” U Kragujevcu, se prostire na nekoliko stotina kvadratnih metara u centru grada. Raspolaže kompletnom dijagnostikom u urologiji, ginekologiji i drugim disciplinama, kao što su laboratorijska, ultrazvučna, endoskopska dijagnostika, urofloumetrija. Poseduje moderne operacione sale u kojima se izvode različiti operativni zahvati i stacionarni deo, za smeštaj bolesnika.
Through the above article, www.swisswatch.is. we can recommend you the latest dresses.Shop dress in a variety of lengths, colors and styles for every occasion from your favorite brands.
U okviru poliklinike postoji i ginekološka ordinacija u kojoj se mogu obaviti kompletni ginekološki pregledi, kontrola trudnoće, bračnog infertiliteta. Ovu ordinaciju koja raspolaže najsavremnijom operemom uključujući i 4D ultrazvučnu dijagnostiku za praćenje trudnoće, vodi spec. ginekologije i akušerstva dr Slavica Vezmar.
U ovoj vodećoj klinici u Srbiji u oblasti urinogenitalnog sistema, do sada je uradjeno nekoliko hiljada, od rutinskih do najsloženijih zahvata.
-Radimo operacije kod benigne hiperplazije prostate i karcinoma prostate, kao i operacije tumora u mokraćnoj bešici. Otklanjamo kalkuloze mokraćne bešike uključujući i višestruku, brojnu kalkulozu i kamen u mokraćnom kanalu. Zatim endoskopske operacije spoljnjeg mokraćnog kanala i otvorene operacije spoljnog mokraćnog kanala (kada u težim slučajevima nije moguća primena endoskopije). Obavljamo intervencije na spoljnjim genitalijama, penisu i testisima, kao i ingvinalne hernije.
Svi zahvati se rade endoskopskom metodom, koja je zlatni standard urinarne hirurgije. U primeni je u poliklinici “Vezmar” od osnivanja.
– Prednosti endoskopske hirurgije u odnosu na klasičnu su višestruke; zahvate izvodi samo jedan operator, bez reza, bez skalpela, hospitalizacija pacijenta je mnogo kraća, oporavak brz. Kod klasičnih operacija na prostati recimo, hospitalizacija traje 7-10 dana, dok je kod endoskopskih (transuretralnih), operacija bolnički tretman 1-2 dana. Nema previjanja, nema ožiljaka. Pacijent već sutradan ide kući.
Prednosti endoskopske hirurgije proizilaze iz same procedure zahvata.
-Nekada su u primeni bile laparoskopske operacije, kada su se pravili manji rezovi (incizije) tkiva, da bi se odgovarajućim instrumentima i aparatima pristupilo trubušnoj duplji, obavila operacija i evakuisalo resecirano tkivo. Kroz te inzicije postavljale su se sonde, ubacivali lekovi u vidu rastvora, uklanjali dezintegrisani konkrementi… Za razliku od laparoskopske metode, endoskopska hirurgija koristi prirodne otvore i puteve. U primeni su aparati kojima se do mokraćne bešike, mokraćnih kanala i bubrega pristupa kroz spoljnji mokraćni kanal. Na koži se ne pravi ni najmanji rez. Endoskopska hirurgija je specifična, složena i potpuno različita od klasične. Zahteva iskustvo, veštinu i sklonost za takav operativni rad, naglašava dr Vezmar.
Kaže da je najčešći problem muške populacije danas, benigna hiperplazija prostate.
-Smatra se da preko 50% muškaraca starijih od 50 godina ima ovo oboljenje. Produžavanjem životnog veka muškaraca, povećala se i incidenca oboljevanja. Najveći faktor rizika od ove bolesti, je upravo starenje. U početnoj formi oboljenja primenjuje se medikamentno lečenje. U kasnijim fazama kada mokrenje uprkos medikamentnoj terapiji postane ugroženo, koristi se operativni tretman.
Dr Vezmar upozorava na opasnost malignog tumora prostate, koji je prvi po učestlosti smrtnosti u svetu.
— To je podmukla bolest, u početku ponekad ne daje nikakve simptome ili iste simptome koji se javljaju i kod dobroćudnog uvećanja prostate: češće i otežano mokrenje sa slabijim mlazom mokraće. Ako se ne prepozna i ne leči, u odmaklim fazama bolesti može doći do prestanka spontanog mokrenja, bolova u kostima… Karcinom prostate je izlečiv ukoliko se otkrije kada su te zloćudne ćelije još u granicama matičnog organa, kada nisu probile kapsulu prostate. U odmaklim fazama kada karcinom probije kapsulu i metastazira, samo je zalečiv. Odgovarajućom terapijom može se produžiti život pacijenta i poboljšati kvalitet življenja.
Na šestom mestu, po učestalosti u svetu su tumori mokraćne bešike. Simptomi su obično, vidljivi.
-Ovi tumori nisu praćeni bolovima, a otkrivaju se pojavom krvi u mokraći. Zato je važno da se pacijent javi lekaru odmah pošto primeti krv u urinu, kako bi se bolest dijagnostikovala u ranoj fazi. I kod ovih tumora najbolji rezulati u lečenju se postižu u ranoj fazi kada tumor nije napustio matični organ i metastazirao. U ranim stadijumima bolesti primenjuje se endoskopska operacija (transuretralna resekcija tumora mokraćne bešike) kojom se odstranjuje ceo tumor do mišićnog sloja zida bešike i evakuiše se iz bešike u celosti. Loša strana ovih tumora je u tome što se često ponavljaju zbog čega su posle operacije neophodne redovne, tromesečne kontrole.
U poodmaklim fazama bolesti, realna je bojazan pacijenata od gubitka ovog organa.
Najveći značaj endoskopske hirurgije je kod tumora mokraćne bešike, zahvaljujući kojoj i u težim situacijama uspevamo da sačuvamo matični organ.
– Ukoliko se iz bilo kog razloga zakasnilo sa lečenjem ili je tumor visokog stepena malignog potencijala (G3) mora da se odstrani cela mokraćna bešika. To podrazumeva određen stepen invaliditeta posle operacije, pa je razumljivo što pacijenti nerado pristaju na ovaj vid lečenja. Upravo je kod tumora mokraćne bešike od najvećeg značaja primena endoskopske hirurgije, zahvaljujući kojoj i u težim situacijama uspevamo da sačuvamo matični organ. Operativna trauma je neuporedivo manja, hospitalizacija kratka. U slučaju recidiva, operacije mogu da se ponove bez ikakvog oštećenja tkiva.
Poliklinika dr Vezmar, je jedna od najuspešnijih u regionu, u otklanjanju kalkuloza mokraćne bešike. U radu koriste litotripsiju, koja je zahtevnija za lekara ali za pacijenta najbolja metoda.
Kalkuloza je veoma česta kod paraplegičnih bolesnika, zbog ograničenog kretanja i nemogućnosti vertikalizacije pacijenta.
— Kalkuloza mokraćne bešike se često javlja kod starijih muškaraca kojima uvećana prostata ne dozvoljava da se do kraja izmokre. U takvom stojećem urinu lako se precipitiraju kristali, formirajući kamen. Kalkulozu mokraćne bešike lečimo primenom pneumatske litotripsije (komprimovani vazduh) kod koje se udarnom iglom razbija kamen u sitne fragmente. Ali češće koristimo mehaničku litotripsiju koja je starija metoda i danas ređe u upotrebi jer zahteva veliku veštinu i iskustvo lekara. To je najefikasnija metoda, rešava višestruku kalkulozu mokraćne bešike. Kamenje se dezintegriše u sitne čestice koje se potom eliminišu iz mokraćne bešike. Ukoliko postoji veliki broj kamenova može se raditi i u dva akta. Prednosti ovakvog pristupa u hirurškom lečenju mokraćne bešike su nesumnjive. Radi se bez hirurškog reza, u anesteziji uz kratak oporavak.
U poliklinici Vezmar se rešava problem stenoza mokraćnih kanala i nevoljnog popuštanja urina.
-Stenoze spoljnjeg mokraćnog kanala obično rešavamo endoskopskom metodom, ukoliko je stenoza takva da dozvoljava pomenuti pristup u lečenju. Ukoliko je izraženija, duža, kompleksnija i ne može se rešavati endoskopski, radi se otvorena operacija koja podrazumeva odstranjivanje stenotičnog segmenta i spajanje gornjeg i donjeg segmenta uretre. Ukoliko je stenoza duža i kompleksnija, stenotični segment se zamenjuje graftom bukalne mukoze (sluznica unutrašnje strane obraza). U kompleksnijim slučajevima operacija se izvodi u dva akta.
Kao gostujući lekar operativne zahvate iz oblasti urologije na ovoj poliklinici obavlja i prof. dr Ivan Ignjatović sa Urološke klinike u Nišu.
U poliklinici “Vezmar” izvode se operativni zahvati urinarne inkontinencije kod žena, uz minimalno invazivnu hiruršku proceduru, implantacijom uretralnog slinga. Ova fleksibilna mrežica pruža podršku uretri i vraća je u normalan anatomski položaj. Intervencija se radi u dnevnoj hirurgiji, pacijentkinja istog dana ide kući.
S.N.