Čast da otkriju spomenik majstoru trube Svetozaru Lazoviću Gongu pripala je majstorima trube sa kojima je ispekao zanat.
"Bio je sa mnom nešto oko sedam godina zajedno, a posle je otišao kod Radovana Babića, a posle toga je osnovao on orkestar", kaže Boško Ostojić, majstor trube.
Gongo i Vitez, dva majstora trube iz Zapadne Srbije, specifičnost u muziciranju ipak duguju lekcijama od južnjaka Ajdina Ajdinovića.
"Išli smo kod istog majstora u Surdulicu, ja i on da učimo da sviramo i to nam je bila odskočna daska", kaže Radojko Vitezović Vitez, majstor trube.
Zaljubljenik u trubu, akademski vajar Velimir Karavelić Guču je ukrasio sa dva spomenika, ali je bista u Ježevici bila težak umetnički izazov.
"Pa s obzirom da sam Gonga poznavao i jako se mnogo družio, vrlo često slušao na svadbama njegovu muziku imao sam dovoljno razloga da ga izvedem u bronzi", kaže Velimir Karavelić, akademski vajar.
Postavljanje spomenika ujedno je označilo i početak "Odziva Gongu", kojim će svake godine u Ježevici trubači muzikom negovati sećanje na slavnog trubača, ali i muzičku tradiciju Srbije.
"Bez neke želje da ih mi uslovljavamo bilo šta, znači. To će biti valjda jedino mesto na svetu gde će trubači moći da sviraju ono što oni žele", kaže Zoran Nedeljković, organizacioni odbor "Odziv Gongu".
Baš to će biti specifičnost Ježevice, a prvom trubačkom druženju odazvali su se ljubitelji trube iz celog sveta.
"Bio je to prvenstveno cilj, zato što je Gongo svirao na svadbi mojoj, pre dvadeset tačno godina, a usput da vidim i mog kuma Tila iz Toronta", kaže Marina Matović – Los Anđeles, USA.
"Ja radi Guče dolazim svake godine, prevalim dvanaest hiljada kilometara da slušam trubu", kaže Tiosav Nikolić – Toronto, Kanada.
"Odziv Gongu" održava se u avgustu, mesecu kada je rođen majstor trube, od koga je sin Dragan nasledio muzički talenat, trubu i specifičan nadimak.