Velika većina članova Zajednice srpskih klubova u Beču ukazala je ponovo, četvrti put za redom, na redovnoj izbornoj skupštini u nedelju popodne poverenje Mići đekiću, koji je želeo da se povuče nakon 35 godina aktivnog učestvovanju u samoorganizovanju naših građana.
Naime, đekić ovog puta nije želeo da se kandiduje jer je nameravao da se povuče sa funkcije predsednika Zajednice i to mesto prepusti nekom drugom. Jedini kandidat bio je aktuelni predsednik kulturne zajednice pri Zajednici srpskih klubova u Beču Borislav Kapetanović, koji, međutim, nije dobio poverenje većine članova. Za đekića, koji nije bio na listi kandidata, glasalo je 22 od ukupno 28 prisutnih predstavnika klubova, dok je Kapetanović osvojio svega pet glasova. Pri izboru odlučili su glasovi klubova koji se bave sportom i koji su strahovali da bi Kapetanović mogao da sve snage Zajednice usmeri na kulturu.
Gosti
Redovnoj skupštini Zajednice, u čijem radu je učestvovalo 11 od ukupno 14 klubova članova, prisustvovali su konzul Srbije Dimitrije Zelembaba, poslanik u bečkoj skupštini Anica Macka-Dojder i predsednik Saveza Srba u Austriji Mališa Ilić.
Predsednik Zajednice đekić uručio je ovom prilikom zahvalnicu Slobodanu Jovanoviću za njegov trodecenijski požrtvovan rad u ovoj organizaciji.
Podela unutar Zajednice na „sportiste“ i „kulturnjake“ obeležila je naknadnu diskusiju tokom koje su predstavnici sportskih klubova jasno stavili do znanja da nisu imali poverenja u Kapetanovića da je spreman i sposoban da reši krizu u kojoj se oni nalaze, te da bi se okrenuo samo kulturi.
Na odluku većine klubova Kapetanović je, vidno razočaran, rekao da je ovo bio poslednji put da se kandiduje za predsednika Zajednice. đekić koji nije očekivao ovakav ishod glasanja rekao je da će se povinuti želji većine, ali ujedno i da ne može da garantuje da će ostati na dužnosti do kraja mandata, koji traje dve godine. Najavio da će i dalje dati svoj doprinos za jačanje i poboljšanje aktivnosti Zajednice.
U uvodnom govoru đekić je izneo dosta kritika na račun rada Zajednice, ali ukazujući da su aktivnosti sprovedene u otežanim uslovima rada. Podvukao je da dolaze nova vremena, te da je potrebno da se Zajednica i klubovi njima prilagode, kao i da je za uspeh potrebno prevashodno jedinstvo.
đekić je objasnio da pod tim podrazumeva više rada na unapređenju, organizovanju i koordiniranju aktivnosti pre svega sportskog saveza i kulturne zajednice. On je dalje naveo da nedostaje jedna bilioteka, te da se suviše malo radi sa decom i omladinom.
Što se sportskog saveza tiče, đekić je istakao da vlada velika neozbiljnost u toj organizaciji te da su prekinute aktivnosti kao što su kuglanje, šah i stoni tenis. Isto tako je kritikovao sve klubove što se nedovoljno ili nikako ne odazivaju aktivnostima Zajednice, kao što je učešće na Prvomajskoj paradi, kako bi se Austrijancima prikazalo prisustvo Srba. đekić je pohvalio odlično organizovanu Evropsku smotru, kojom može da se diči Zajednica, ali je naveo da treba da se organizuju i pozorišne predstave za decu, a ne samo za odrasle.
Kapetanović, predsednik kulturne zajednice, objasnio je da je u ovoj godini održano pet pozorišnih predstava od kojih su tri bile velike, koje su realizovane uz pomoć Ministarstva kulture Srbije i jedna zahvaljujući susretljivošću vlade RS.
Dogovoreno je da se izvrše i izmene u statutu, pri čemu je dat mandat novoj upravi da izvrši predloge, kao što je oko naziva Zajednice, jer postoji želja da se obuhvate svi Srbi, a ne samo oni okupljeni u klupskim strukturama.
Izbačeni
Inače, na Skupštini su članice donele odluku da se zbog neaktivnosti iz članstva izbaci šest klubova – „Jedinstvo“ iz Švehata, fudbalski klub „Srbija“, „Sveti đorđe“ i kuglaški klubovi „Majevica“, „Partizan“ i „Željo“.
U članstvo su primljeni Kulturno-sportsko društvo „Republika Srpska“, klub „Srbija“ i „Romano union“.