Srbi bi 2010. mogli dobiti status nacionalne manjine u Austriji, ocenio je u izjavi za „Vesti“ treći predsednik pokrajinske skupštine Beča Hajnc Hufnagel.
– Mislim da 2010. ističe 150 godina, koliko je potrebno da jedan narod mora biti prisutan na teritoriji Austrije u značajnom broju da bi bio priznat kao manjina. Srpska zajednica ima pravo da bude priznata kao manjina jednog dana. Grad Beč će podržati taj predlog i verujem da su Srbi i srpski jezik važan sastavni deo Beča, koji su obogatili naše društvo – kazao je on.
Ravnomerni razvoj
– Za nas ne postoji samo jedan centar za prikazivanje turistima, koji treba razvijati, već su isto toliko važni i svi ostali delovi grada. Takvom politikom uspeli smo da izbegnemo getoizaciju i stvaranje siromašnih delova grada. Mi želimo živi i šaroliki grad – naglasio je Hufnagel, najavljujući da se radi na boljoj zdravstvenoj infrastrukturi u svim delovima grada.
Hufnagel je istakao da su Srbi, pre svega, ti koji su Beču omogućili da ima dobre zanatlije.
– Srpska zajednica ima važnu ulogu među zanatlijama, ali i u oblasti zdravstva. Mnoge naše bolnice ne bi funkcionisale da nemamo strane radnike. U tom miksu nacija jako je prisutna srpska zajednica – dodao je Hufnagel.
Napomenuo je da grad i pokrajina Beč ulažu velike napore za što bolju integraciju stranaca.
– Dokazano je da je Beču potrebna regulisana imigracija, kako se broj stanovnika ne bi smanjivao. S tim u vezi gradske vlasti, svojim paketom dobrodošlice, svakog novog sugrađanina koji se naseljava iz inostranstva dočekuju dobrodošlicom i ponudom za integraciju – rekao je austrijski političar iz redova Socijaldemokratske partije (SPOe) koja drži vlast u Beču.
– Migranti su ti koji doprinose ekonomskom, kulturnom i jačanju grada u svim drugim sferama života. U prošlosti se uvek govorilo da svaki pravi Bečlija ima češke pretke, a moći će uskoro da se kaže da svaki Bečlija ima pretka sa Balkana – kazao je Hufnagel. – Srbi su važna i dragocena zajednica u Beču. Oni su se bolje integrisali od drugih zajednica.