Teorija o naoružanom narodu koju je decenijama propagirao Josip Broz Tito, konačno je sprovedena u delo barem u Srbiji. Naime, prema međunarodnim studijama o naoružanju, Srbija se nalazi u samom vrhu država s najvećim brojem pušaka i pištolja u posedu stanovnika. To se najbolje videlo tokom nedavnog hapšenja Damira Dokića, kada je na njegovom imanju na Vrdniku pronađen pravi arsenal oružja.
Prema procenama svetskih agencija o broju oružja u posedu građana, najnaoružanije su Sjedinjene Američke Države, kod kojih se nalazi oko 90 komada oružja na 100 stanovnika. Iza nje su Jemen, Finska, Švajcarska, pa Irak i Srbija sa oko 38 komada oružja na 100 stanovnika.
Zoran Dragišić, profesor Fakulteta bezbednosti, objašnjava da je kult oružja duboko ukorenjen u srpskom narodu.
Kod građana milion pištolja
Prema nezvaničnim policijskim procenama, u posedu građana Srbije legalno i nelegalno se nalazi oko pola miliona pištolja i revolvera, 470.000 pušaka i karabina, oko 100.000 vazdušnih pištolja, lukova i samostrela, a kod agencija za obezbeđenje, koje su treća oružana sila u državi nakon vojske i policije, oko 40.000 komada pištolja, pušaka i automata.
– To je danas jedan od najvećih problema, jer se među ljudima nalazi veliki broj neregistrovanog oružja. Postoji tradicija i ljubav ka oružju kod našeg naroda, koja se prenosi s kolena na koleno. Oružje se relativno lako nabavljalo nakon ratova na ovim prostorima i za veoma nisku cenu. To s vremena na vreme izaziva probleme jer je mnogo ljudi ubijeno i ranjeno zbog toga. Nije na kraju krajeva problem registrovano oružje, već ono koje se nalazi van kontrole, a toga je mnogo – kaže Dragišić.
Prema dostupnim informacijama, registrovano oružje među građanima Srbije je iznad evropskog proseka i mnogo veći broj u odnosu na okolne države. Iako se Crnogorci tradicionalno hvale svojom ljubavlju prema oružju, zvanično registrovanog oružja među građanima Srbije je 14,7 komada na 100 stanovnika, u Crnoj Gori 13,2, u Bosni i Hercegovini 9,3, a u Hrvatskoj 8,4 komada na 100 stanovnika.
Puni i Francuzi
Bez obzira što se u Srbiji nalazi veliki broj oružja kod građana, ni mnogo razvijenije i mirnije za život države u Evropi ne zaostaju mnogo. Odmah iza Srbije po broju komada oružja na 100 stanovnika nalaze se Francuska, Švedska i Austrija, kao i Kanada, koja za razliku od SAD nema toliko liberalizovan sistem za nabavljanje i držanje oružja.
– Da bi se rešio ovaj problem, postoje dva načina. Ili liberalizovati posedovanje oružja kao u nekim američkim državama, gde svi mogu da ga imaju, ili potpuno zabraniti oružje, osim za policiju i agencije za obezbeđenje. To, međutim, znači da bi tada trebalo pohapsiti pola Srbije, što je ipak nemoguće. Po zakonu, građani mogu imati samo lovačke puške, pištolje i revolvere, ali se dešavalo da nađemo mitraljeze, automate, bombe i eksplozive, kao tokom akcije „Sablja“, kada su se građani u strahu od policiji oslobađali oružja, pa su često nalaženi i mitraljezi bačeni u kontejnere. Zato ne treba da nas iznenadi šta sve može od naoružanja da se nađe kod srpskih domaćina u kući – zaključuje Dragišić.