Срби добили представништво у влади Москве: Професор др Божидар Митровић представник Срба у градској извршној власти

slika-579486c8f36ae

Божидар Митровић постао је српски делегат московског Савета националности, у граду где живи скоро 200 етничких заједница са више од три милиона припадника

Савет националности Владе града Москве, који окупља представнике више од 80 етничких заједница које живе у руској престоници, од прошлог месеца богатији је за још једног члана. Професор др Божидар Митровић, председник Регионалне друштвене организације „Обједињење Срба”, постао је представник српске националне заједнице у овом градском телу. Ако се неко можда запита зашто је Савет националности важан, требало би да зна да у Русији, па и у самој Москви, живи скоро 200 етничких заједница, а процењује се да припадника мањина у самој престоници има више од три милиона. Зато је неопходна координација на државном нивоу, како би се очували мир и хармонија међу народима.

Срби, којих у Москви по неким проценама живи око 100.000, коначно су добили свог делегата у градској извршној власти. Митровић ће, заједно са још 80 лидера етничких заједница и 30 представника градске владе, учествовати у реализацији националне политике. Савет се бави припремом правних аката и докумената у области развоја језика и културе етничких заједница, као и израдом препорука државним органима.

Професор Митровић, који већ две и по деценије живи и ради у Руској Федерацији, посебно је занимљив по томе што је утемељио потпуно нову катедру, односно област истраживања у руским научним круговима – Словенско право. Препознатљив је на руској јавној и научној сцени по проучавању древних Словена, указујући да су они утемељивачи културних и научних феномена савремене цивилизације.

Шеф Катедре међународног, словенског и еколошког права на Међународном независном еколошко-политиколошком универзитету (МНЕПУ) у Москви, систематизовао је и једну од најсложенијих области права – рекламационо право као део уговорног права. Докторску дисертацију бранио је пред Дисертационим саветом Катедре грађанског права Московског државног универзитета (МГУ), најмоћније и најугледније образовне установе на подручју бившег СССР-а. Све дисертације које се бране, пролазе најпре компјутерски филтер за „антиплагијат“, што је данас у Русији обавеза за докторске, магистарске, али и дипломске радове.

– Чак и када докторант прође све фазе одбране рада, он се шаље у Виши атестациони комитет који проверава да ли су испоштовани сви услови и сложене процедуре. Ту је претходних година формирана организована криминална група, која је на крају разбијена и похапшена. Свима им је суђено, ту нема шале – преноси др Митровић руска искуства последњих година на плану унапређења квалитета научног кадра.

Митровићева открића у домену рекламационог права представљена су у Енциклопедији биографија признатих руских научника–правника друге половине 20. века. Али, наш научник својим највећим достигнућем сматра то што је у Русији обновио дисциплину и катедру Словенског права, где посебно место имају Законоправило Светог Саве и Душанов законик.

– Бољшевици су забранили Словенско право у намери да се изучава само интернационално, што је по мени један од доказа највећег геноцида над неким народом у историји човечанства. Геноцид над руским народом у почетку 20. века прикривен је грађанским ратом, иако је то била инострана интервенција, како се и сада организују обојене револуције – објашњава наш саговорник и наводи да својим руским студентима Римско право предаје у „Музеју непрекидности Словенског права и културе од епоха Лепенског вира и Винче“, који је организовао и изградио на универзитету МНЕПУ и регистровао при Министарству културе Русије.

Пенсилванијски државни универзитет и Руски државни универзитет правосуђа објавили су Митровићев научни реферат у коме објашњава да реч iustitia/јустиција потиче од српске, односно словенске речи „уста“. Римско право по пореклу било етруским, тврди Митровић.

– Потиче од древних РасСена односно КолоВена/СлоВена, што потиче од Кола кретања Мајке-Земље око њеног чеда Сунца, које доводи до пролећног васкрса природе и материјализује се у виду ГОДова на пресеку дрвета и у виду влакана која омогућавају процват дрвећа у пролеће, па је и у латинском језику очувано да реч култура потиче од речи Коло/Colo. Реч је о годишњем циклусу обнове природе, као симболу вечног рађања – објашњава наш саговорник.

Као човек који се, осим научног рада, бави и адвокатуром и представљањем Срба у Русији, Митровић указује на значај добијања представништва при Савету националности града Москве. Како истиче, српски језик и култура биће институционализовани у руској престоници са двадесетак милиона становника, а све будуће активности биће много лакше остварити.

Ако Митровић заиста успе да пренесе своје идеје на Русе и увери их да не само Римско, већ и њихово домаће право потичу са наших простора, онда ће испред зграде где живи у Москви добити и више од садашње табле, на којој пише да је то дом истакнутог научника.

Аутор: Бојан Билбија

Извор: ПОЛИТИКА

—————-

26.7.2016. за СРБски ФБРепортер приредила Биљана Диковић

Категорије:АКТУЕЛНО, ВЕСТИ ИЗ СВЕТА, ДЕШАВА СЕ…, ДРУШТВО, Други пишу, КУЛТУРА, Медији- генератори јавног мњења, НАУКА И КУЛТУРА, Национално питање, Новости, ОБАВЕШТЕЊЕ, ПОЛИТИКА, Промоција правих вредности, Русија, СВЕТ, СРБИЈА, MAIL – RSS FEED

Tagged as: , , , , , , ,